Kobieto! O tych mięśniach mogłaś nigdy nie słyszeć, a... zależy od nich całe twoje życie
Mięśnie dna miednicy – my, kobiety, rzadko o nich pamiętamy. Wróć: w ogóle o nich nie pamiętamy. A to błąd, bo to od nich w niesamowitym stopniu zależy nie tylko przebieg kobiety, ale jej zdrowie, samopoczucie i życie seksualne. Nie tylko nie zdajemy sobie sprawy, jak kluczowe są dla nas te mięśnie o wielkości dłoni złożonych w miseczkę, ale również tego, że możemy je ćwiczyć. Zbawieniem są dla nas takie niezwykłe kobiety, jak Kamila Raczyńska-Chomyn, instruktorka treningu mięśni dna miednicy, autorka projektu Dobre Ciało. Gość podcastu Związkologia udowadnia, że ćwiczenia mięśni dna miednicy... mogą zmienić całe nasze życie.
Mięśnie te są położone głęboko w ciele, dlatego łatwo o nich zapomnieć. A są niesamowicie ważne – zwłaszcza u kobiet. W naszym ciałach podtrzymują one bowiem nie tylko pęcherz i odbytnicę, ale również macicę. Podczas porodu bez nich ani rusz. Ale, uwaga, wcale nie być w ciąży lub połogu, żeby zacząć zwracać na nie uwagę. Okazuje się, że kondycja mięśni dna miednicy wpływa na tak wiele sfer życia kobiety, że można dostać zawrotu głowy. Przykład? Jeśli są zbyt pospinane, możemy mieć problem z orgazmami albo nie jesteśmy w stanie uprawiać seksu... w ogóle.
O tym, dlaczego kobiety – wszystkie bez wyjątku, w każdym wieku, nieważne, czy planują dzieci, już je mają czy w ogóle nie zamierzają być matkami – powinny ćwiczyć mięśnie dna miednicy opowiada Kamila Raczyńska-Chomyn, instruktorka treningu mięśni dna miednicy, autorka projektu Dobre Ciało, współprowadząca fanpage Pani Miesiączka, zwana przez swoje pacjentki... Panią od Cipek.
W rozmowie z Olą Gersz w nowym odcinku podcastu Związkologia Raczyńska-Chomyn przekonuje, że... nie musi nas boleć. Ani okres, ani współżycie. Dlatego ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Ale na czym one polegają? Skąd wiadomo, że z naszymi mięśniami jest coś nie tak? Dlaczego większość polskich kobiet ma je zbyt pospinane i co ma z tym wspólnego nasza kultura? Jak żyć, żeby mięśniom dna miednicy nie szkodzić? Zapraszamy do oglądania i słuchania!
Program dostępny również na: