Jedź na wycieczkę! Te urokliwe, małe miasta w Polsce po prostu trzeba odwiedzić

Ola Gersz
Nie tylko Warszawa, Kraków czy Poznań. Polska obfituje w piękne, urokliwe mniejsze miasta. Aby je odwiedzić, nie musimy brać urlopu – wystarczy nam jeden dzień lub weekend. Ilość zabytków, imponująca architektura czy klimatyczne uliczki mogą nas bardzo zaskoczyć. Oto kilka małych polskich miast, które warto odwiedzić – ich lista jest jednak znacznie dłuższa!
Tykocin to jedno z mniejszych polskich miast, które warto odwiedzić Fot. Malgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

1.Tykocin

Tykocin nazywany jest perłą Podlasia. Ta mała miejscowość położona nad Narwią zachwyca swoją malowniczością i sennym klimatem, ale również układem uliczek i budynków charakterystycznym dla żydowskiego miasta. Do rozwoju Tykocina przyczyniła się bowiem społeczność żydowska. W mieście zwiedzimy więc m.in. Wielką Synagogę, Dom Talmudyczny i cmentarz żydowski, jak również skosztujemy potraw charakterystycznych dla kuchni żydowskiej.

Atrakcje Tykocina to również XV-wieczny zamek królewski, zespół klasztorny bernardynów z XVIII-wieku i pochodzący z tego samego wieku kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Warto również przejść się po okazałym rynku i podziwiać przepiękne drewniane domy – do jednego z nich można nawet wejść. Nie wolno również zapomnieć o rzuceniu okiem na XVIII-wieczny pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego i XIX-wieczny wiatrak koźlak.

2. Chełmno

Chełmno to polskie miasto zakochanych – i to oficjalnie. Nic dziwnego, skoro patronem tej miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim jest święty Walenty, a jego relikwie znajdują się w tutejszym kościele farnym – świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podobno jeśli ktoś szuka miłości i poprosi świętego o pomoc właśnie w Chełmnie, zostanie szybko wysłuchany. Nie szkodzi spróbować.


Chełmno warto odwiedzić jednak nie tylko w Walentynki (miasto szykuje wtedy ogrom atrakcji dla zakochanych, m.in. Festiwal Piosenki Miłosnej czy bułki z lubczykiem). Każdego dnia w roku miasto to zachwyca swoją gotycką architekturą, urokliwym Starym Miastem oraz murami miejskimi, które mają 1,7 km długości oraz należą do najlepiej zachowanych fortyfikacji obronnych w Polsce. Warto się wzdłuż nich przespacerować.

3. Frombork

Frombork, niewielkie miasto w województwie warmińsko-mazurskim, leży nad Zatoką Wiślaną i posiada tyle zabytków, że turystę może rozboleć głowa. To miasto najbardziej kojarzone jest z Mikołajem Kopernikiem, który na Wzgórzu Katedralnym zakupił swoją własną wieżę. Oprócz Wieży Kopernika we Fromborku znajdziemy również Muzeum Mikołaja Kopernika (w dawnym Pałacu Biskupim), pomnik astronoma na Rynku oraz jego domniemany (wielu naukowców wciąż ma wątpliwości) grób w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.

Wspomniana bazylika, która pochodzi z XIV wieku, jest punktem obowiązkowym do odhaczenia na liście zabytków we Fromborku. Podobnie zresztą jak okazały zespół katedralny mieszczący się na Wzgórzu Katedralnym, który dla miłośników średniowiecza będzie prawdziwą gratką. Pierwsze fortyfikacje zaczęły powstawać już w XIV wieku, a do naszych czasów zachowało się aż osiem baszt. Miejsc do zobaczenia we Fromborku jest wiele, ale nie wolno pominąć Muzeum Medycyny w dawnym szpitalu Świętego Ducha, portu oraz molo.

4. Sandomierz

Sandomierz został rozsławiony na całą Polskę dzięki serialowemu ojcowi Mateuszowi, a na tej liście nie mogło go zabraknąć. To położone nad Wisłą miasto w Świętokrzyskiem jest tak urokliwe i malownicze, że trudno się w nim nie zakochać. Sandomierz, który – tak samo jak Rzym – leży na siedmiu wzgórzach, wyróżnia się m.in. rozległym Starem Miastem, na którym spacery są przyjemnością o każdej porze roku.

Co warto jeszcze zobaczyć w Sandomierzu? Na pewno XIII-wieczny Kościół św. Jakuba w Sandomierzu, wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, zamek królewski wzniesiony przez króla Kazimierza III Wielkiego czy XIV-wieczna gotycką bazylikę katedralną. Nie można też zapomnieć o 470-metrowej Podziemnej Trasie Turystycznej, która składa się z 34 starych pomieszczeń (dawnych piwnic i składów) położonych od 4 do 12 metrów pod ziemią. Punkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy nie mają klaustrofobii.

5. Lwowek Śląski

Dolny Śląsk słynie z wyjątkowo urokliwych małych miast, które warto odwiedzić, a Lwowek Śląski jest jedną z dolnośląskich perełek. To jedno z najstarszych miast w Polsce – Lwowek Śląski uzyskał prawa miejskie już w 1217 roku. Ma też bardzo bogatą historię – miastem rządzili i Polacy, i Czesi, i niemieccy władcy. Od II wojny światowej miejscowość znowu jest w granicach Polski.

Jedną z największych atrakcji Lwówka Śląskiego jest Browar Lwówek, który działa od XIII wieku. To prawdopodobnie jeden z najstarszych browarów w Polsce i jeden z najstarszych w Europie – jego historię można poznać w Muzeum Browarnictwa Dolnośląskiego. Imponujące są świetnie zachowane mury miejskie z piaskowca, wokół których ciągną się malownicze planty, po których warto się powałęsać. Wśród licznych zabytków miasta warto zobaczyć m.in. zespół klasztorny franciszkanów, XIII-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz miejski ratusz, który jest największy spośród wszystkich śląskich ratuszów.

6. Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to miasto niewielkie, ale z niesamowitym klimatem. A to między innymi dzięki miejskiemu rynkowi, który zawsze tętni życiem. To on jest często wybierany na lokalizację sesji ślubnych przez pary młode – i trudno im się dziwić. Romantyzm wisi tutaj w powietrzu. Podobnie zresztą jak artystyczna atmosfera, która przypadnie do gustu nie tylko zakochanym parom.

W Kazimierzu Dolnym warto pospacerować malowniczymi bulwarami nad Wisłą, a także udać się w rejs wzdłuż rzeki. Koniecznie trzeba zobaczyć XVI-wieczny kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ruiny zamku na wzgórzu oraz XVI- i XVII-wieczne spichlerze. Jednak w tym mieście w Lubelskiem warto po prostu... spacerować. Piękne uliczki i zabytkowe kamienice będą wdzięcznymi bohaterami naszych zdjęć. Nie można również zapomnieć o skosztowaniu słynnego koguta z ciasta.

7. Łańcut

Łańcut, miasto w województwie podkarpackim, słynie przede wszystkim z przepięknego zamku. Zamek Lubomirskich i Potockich, zwany po prostu Zamkiem w Łańcucie, powstał w XVII wieku, a jego obecny imponujący wygląd zawdzięczamy przebudowom w wieku XVIII. Nie tylko rezydencję – w której zobaczymy autentyczne,historyczne wnętrza – warto zwiedzić. Dech w piersiach zapiera również przyzamkowy park. Na terenie kompleksu warto też zobaczyć storczykarnię – to punkt obowiązkowy dla miłośników tych kwiatów.

A co poza zamkiem? Spacer po rynku, przy którym wznoszą się stare kamieniczki, będzie przyjemny nie tylko latem. W mieście znajduje się również XVIII-wieczna synagoga, kościół farny z cudownym obrazem MB Szkaplerznej oraz liczne wille i dworki, które nietrudno podziwiać. Jadąc w Bieszczady naprawdę warto odwiedzić Łańcut – nie pożałujemy.