Kometa Neowise powoli nas opuszcza. Następna szansa na taki kosmiczny widok za... 6,8 tys. lat
Kometa Neowise zdążyła się już zbliżyć do naszej planety na najbliższą odległość (czyli niecałe 104 mln km) i zaczyna stopniowo się oddalać od Ziemi. Z oczu zniknie nam zupełnie już na początku sierpnia. Warto dokładnie wpatrzyć się w niebo, bo kolejna okazja na zobaczenie równie spektakularnego obiektu nie zdarzy się ani w XXI wieku, ani nawet w tym... tysiącleciu.
Choć kosmiczny teleskop (o nazwie Neowise) odkrył ją całkiem niedawno (bo zaledwie 27 marca 2020 roku), to jednak w błyskawicznym tempie zdążyła oczarować nawet doświadczonych ekspertów. Większość naukowców przyznaje, że nie spodziewali się, że widok, jaki zapewni nam na nocnym niebie i tuż przed wschodem Słońca, będzie aż tak spektakularny.
Dlaczego kometa Neowise jest taka wyjątkowa?
Neowise w połowie składa się z wody (w sumie zmieściłoby się w niej bagatela... 13 mln basenów olimpijskich), a reszta to pył. Astronomowie podkreślają, że jest nadspodziewanie dobrze widoczna i wyraźna na niebie.Rzadko można zobaczyć coś tak jasnego. Choć regularnie obserwujemy komety o takich rozmiarach, ale większość z nich układa się względem Ziemi tak, że nie są w stanie świecić tak jasno. Są zbyt daleko od Słońca i Ziemi, aby móc je zobaczyć w sposób, w jaki widzimy tę kometę Neowise.
Kometa Neowise – gdzie i kiedy ją obserwować?
W najbliższych dniach mamy ostatnie szanse na to, by zobaczyć kometę z wyjątkowym warkoczem złożonym z charakterystycznych ogonów pyłowych, które ciągną się za nią na niebie na dystansie co najmniej kilku stopni.Aż do początku sierpnia będzie się stopniowo oddalać od naszej planety, a szanse na jej dostrzeżenie będą coraz mniejsze.
23 lipca kometa Nowise osiągnęła perygeum, co oznacza, że znajdowała się w najbliższej odległości od Ziemi (dokładnie 103,5 mln km).
Jeśli chcemy dostrzec Neowise z centrum większego miasta przy odrobinie szczęścia wystarczy nam tylko dobrze wytężyć wzrok, ale łatwiej będzie nam się posłużyć zwykłą lornetką.
Najlepsze warunki do obserwacji znajdziemy poza światłami większych skupisk ludzkich, ale nawet na podmiejskich osiedlach można z powodzeniem przekonać się na własne oczy, jak wygląda kometa.
Amatorzy fotografii mogą zrobić najlepsze zdjęcia komety w pierwszej połowie nocy lub tuż przed świtem, kiedy Neowise znajduje się nisko nad widnokręgiem.
Kometa Neowise – transmisja na żywo (obserwacja ONLINE)
24 lipca, w piątek tuż po godz. 23.00, wszyscy spragnieni wyjątkowego widoku komety Neowise mogą dołączyć do specjalnej relacji online za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na fanpage "Z głową w gwiazdach", który prowadzi Karol Wójcicki, będzie prowadzona transmisja na żywo (link poniżej).Kometa Neowise – dowiedz się więcej:
⦁ Nad Polską widać kometę Neowise. Tak wygląda jej obłędny widok na niebie [GALERIA]
⦁ Zaćmienie księżyca i burzowa pełnia – kiedy obserwować astronomiczną "magię" na lipcowym niebie?
źródło: livesicence.com