To jeszcze nie koniec walki o praworządność. PE przyjął rezolucję ws. budżetu nie po myśli PiS
Parlament Europejski nie zgadza się na obecny kształt wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Przyjął rezolucję w tej sprawie. Europosłowie uważają, że wymagany jest przejrzysty mechanizm łączący finansowanie z UE z praworządnością. Są przygotowani na nieudzielenie zgody na wieloletni budżet, jeśli porozumienie nie zostanie ulepszone.
Portal Money.pl podaje, że PE chciałby, aby decyzja o ewentualnym odbieraniu lub zamrażaniu pieniędzy w związku z łamaniem zasad państwa prawa zapadała w Radzie Unii tzw. odwróconą większością kwalifikowaną, co znacznie utrudniłoby jej odrzucenie.
Europarlamentarzyści uważają, że trzeba rozpocząć negocjacje z krajami członkowskimi nad ostatecznym kształtem budżetu, a także zaostrzyć zapisy o uzależnieniu unijnych dotacji od praworządności.
W głosowaniu wzięło udział 682 europosłów; 465 było za, 150 przeciw, a 67 wstrzymało się. Rezolucja nie ma mocy prawnej, jest jedynie stanowiskiem europosłów. PE ma jeszcze latem zgłosić swoje poprawki do wieloletniego budżetu UE. Z kolei jesienią prawdopodobnie dowiemy się, ile unijnych pieniędzy ostatecznie przypadnie Polsce.
Czytaj też: PE przyjął miażdżący raport ws. polityki PiS. Polsce grozi utrata unijnych pieniędzy
UE porozumiała się w sprawie budżetu. W treści jest zapis, który nie spodoba się PiS
źródło: money.pl