"Obrzęk do 30 cm". Są ludzie uczuleni na komary, każde ugryzienie to dla nich ból

Joanna Stawczyk
Wydaje Ci się, że masz super delikatną skórę, a ta wielka, czerwona plama to trochę bardziej bolesne ukąszenie? Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że naprawdę istnieje coś takiego, jak alergia na komary. Podpowiemy, jak ją rozpoznać i pomóc komuś, kto ma takie uczulenie.
Czy alergia na komary naprawdę istnieje? pixabay.com
Rok 2020 obfituje nie tylko w zakażenia COVID-em 19, ale także w prawdziwe zatrzęsienie komarów. Specjaliści zgodnie stwierdzają, że od lat nie było takiej plagi. Co gorsza, przed taką ilością komarów praktycznie nie da się skutecznie ochronić. Wszyscy są poirytowani swędzącymi ukąszeniami. Co z tymi, dla których starcie z komarem nie kończy się tylko na jednodniowym, niegroźnym bąblu?

Czytaj także: Oni wiedzą, jak walczyć z plagą komarów. Są dwa tanie sposoby, ale nie próbujcie tego sami

Uczulenie na komary nie jest mitem

Do tej pory zdarza się, że alergolodzy spierają się w kwestii realnego istnienia alergii na komary. W końcu ciało każdego człowieka reaguje na toksyny wprowadzane przy ukąszeniu. Wszelkie wątpliwości i niejasności w tej materii rozjaśnił w rozmowie z naTemat alergolog, profesor doktor habilitowany medycyny, specjalista chorób wewnętrznych Marek Jutel.


- Alergia na komary to nie mit. Ona naprawdę istnieje i jest opisana w literaturze medycznej. To reakcja przeciwciał IgE przeciwko ślinie komara, która dostaje się w trakcie pobierania krwi przez samicę. Wystarczy naprawdę niewielka ilość śliny komarzycy, żeby wystąpił obrzęk. Trzeba zaznaczyć, że reakcja na ukąszenie komara to nie to samo, co reakcja na jad np. pszczoły - wyjaśnia profesor Jutel.

Jak rozpoznać, że reakcja po ukąszeniu nie jest zwykłym bąblem?

Najczęściej mamy dużo pojedynczych swędzących śladów po ugryzieniu komarów. Natomiast, jeśli po tylko jednym ukąszeniu pojawia się duży, czerwony, twardy "placek", warto poobserwować, czy aby na pewno mieści się to w ogólnej normie.
Alergia na komary naprawdę istnieje!pixabay.com
- Szczególnie u młodszych pacjentów zdarzają się obrzęki, które potrafią urosnąć nawet do 30 cm. To już nie jest normalne. Główną wskazówką jest zatem obserwacja wielkości rumienia, intensywności jego barwy, a także tego, czy puchnie i podchodzi płynem. To ostatnie zdarza się bardzo rzadko - przekonuje alergolog.

Zapewne słyszeliście o możliwości tzw. odczulania. Można iść do lekarza alergologa, który wykona Wam test na kilka/kilkanaście odczynników. Na część substancji można się odczulić. Bywa to często bardzo trudne i czasochłonne, ale jest możliwe. Co w takim razie z alergią na komary?

- Właściwie nie ma testów na odczynnik śliny komara. Nie istnieje też w tym wypadku coś takiego, jak odczulanie. Ilość skrajnych przypadków reakcji na ukąszenia komarów jest naprawdę niewielka - mówi prof. Jutel.
Jakie są objawy alergii na komary:
PROF. MAREK JUTEL

- złe samopoczucie
- naciek i rumień w miejscu ukąszenia
- duża opuchlizna
- rozdrażnienie
- duszności
- UWAGA! Temperatura nie jest objawem alergii, ale nie można jej wykluczyć przy powyższych warunkach.

- Jeśli osoba cierpi też na inne alergie, jest wówczas większe prawdopodobieństwo, że wystąpi reakcja systemowa, tzn. reakcja alergiczna w innym miejscu, niż samo ukąszenie - dodaje specjalista.

Obalamy alergiczne mity

W istniejących już publikacjach o alergii na komary padały stwierdzenia, że "uczulenie na komary ma niemal każdy". Okazuje się, że jest to nieprawda. Profesor Marek Jutel dementuje: – To, że po ukąszeniu przez komara u każdego występują mniejsze lub większe, swędzące bąble, wcale nie oznacza, że każdy jest uczulony. Aby rzetelnie potwierdzić alergię musimy zbadać obecność przeciwciał IgE na ślinę komara.
Profesor Marek Jutel obala alergiczne mitypixabay.com
To samo tyczy się powstałych teorii na temat rzekomego związku astmy z alergią na komary. - Astmatyk niekoniecznie musi być alergikiem. Natomiast, jeśli faktycznie cierpiący na astmę posiada też różne alergie, to może się zdarzyć, że napady duszności będą pogłębione - dodaje lekarz.
Co pomaga przy silnej reakcji alergicznej na komary?
PROF. MAREK JUTEL RADZI

- zimny okład
- leki przeciwhistaminowe
- żele przeciwhistaminowe
- nawadnianie się

Mimo tego, że przez lata przy reakcjach alergicznych matki zwykły podawać dzieciom rozpuszczalny wapń - przysłowiowe "wapno", to okazuje się, że specyfik ten wcale nie sprawdza się przy alergiach. - Nie ma solidnych badań, które potwierdzałyby korzystny wpływ wapnia. Lekarze już od tego odchodzą - mówi alergolog.

Czytaj także: Najlepsze domowe sposoby na leczenie bąbli po ukąszeniu. Co robić, gdy swędzi i piecze?

Oczywiście we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i nie popadać w paranoję. Pamiętajmy, że nie każdy delikatnie większy i bardziej swędzący bąbel oznacza od razu uczulenie. Niestety mamy wyjątkowo "zakomarzone" lato i na pewno czeka nas jeszcze niejedno, niekoniecznie miłe spotkanie z komarem. Pamiętajcie o solidnej ochronie!

Czytaj także: Jak zrobić pułapkę na komary z... butelki? Najprostszy sposób na walkę z inwazją [INSTRUKCJA]