Nawet rzecznik Episkopatu reaguje ostrzej niż rząd. Dosadnie mówi, po co są obostrzenia ws. covid-19

Zuzanna Tomaszewicz
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik wydał stanowisko w sprawie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Duchowny stwierdził, że przestrzeganie zaleceń sanitarnych to obowiązek.
Rzecznik Episkopatu o obowiązku przestrzegania zaleceń sanitarnych. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
– Respektowanie zarządzeń władz państwowych jest naszym obowiązkiem. W tej sprawie chodzi jednak również o wzajemną troskę o nasze zdrowie, naszych bliskich, sąsiadów, znajomych, szczególnie o seniorów i osoby z poważnymi chorobami przewlekłymi, które są najbardziej zagrożone skutkami covid-19 – wyjaśnił rzecznik Episkopatu.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodał, że zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych to gest świadczący o dojrzałości. – Podobnie przestrzeganie zasad higieny, m.in. dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego – dodał.

Padł kolejny rekord zakażeń w Polsce

Zgodnie z przewidywaniami naukowców i lekarzy w piątek padł kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało, że od wczoraj otrzymało dane o 657 pozytywnych wynikach na obecność SARS-CoV-2.


Resort Łukasza Szumowskiego poinformował także o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-latce i 70-latku w Radomiu, 91-latce we Wschowie, 59-latku, 79-latce i 59-latku w Krakowie oraz 80-latku w Siedlcach. Ogółem w Polsce wykryto już 45 688 przypadków SARS-CoV-2, z czego 1 716 zmarło.

Rząd o obostrzeniach

Jak podaje RMF24, Ministerstwo Zdrowia wciąż nie podjęło decyzji w sprawie ewentualnego powrotu obostrzeń związanych z koronawirusem. Doszło do spotkania zespołu ds. epidemii, ale nadal nie wiadomo, czy restrykcje znowu będą nas obowiązywać.

Niedawno premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd zastanawia się nad przywróceniem obowiązkowej kwarantanny dla części turystów wracających do kraju. – Niewykluczone że podobnie jak kilka krajów europejskich, będziemy musieli wrócić do kwarantanny, stosowania zasad kwarantanny na 12 dni czy dwa tygodnie, wobec osób, które przyjeżdżają z zagranicy, obywateli tych państw lub naszych obywateli, którzy wracają z niektórych państw – oznajmił szef rządu.

Czytaj także: W Wielkiej Brytanii wracają restrykcje. Wyjątkowo ostre zakazy w północnej Anglii

źródło: Polskie Radio 24