21 najskuteczniejszych na świecie leków na covid-19. Naukowcy podali nową listę
Na łamach "Nature" – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie – opublikowano wyniki badań międzynarodowej grupy ekspertów, którzy po przeanalizowaniu 12 tys. leków przedstawili 21 preparatów najlepiej hamujących powielanie się wirusa SARS-CoV-2.
W tym celu zweryfikowali ponad 12 tys. preparatów z jednej z największych na świecie baz leków (ReFRAME) i po przeprowadzeniu serii biopsji na płucach zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 wybrali 21 leków najskuteczniej ograniczających zdolność koronawirusa do replikacji.
Okazało się, że część z nich może poprawiać działanie remdesiviru – dopuszczonego już do leczenia covid-19. Szczegółowe wyniki badań na ten temat zostały opublikowane przez "Nature".
Czytaj także: Remdesivir – pierwszy lek na covid-19. To musisz o nim wiedzieć [CENA, DZIAŁANIE]
Leki na koronawirusa – lista najskuteczniejszych preparatów
Zdaniem naukowców obecnie na świecie istnieje 21 leków, które są w stanie skutecznie zwalczać wirusa SARS-CoV-2. Wśród nich zidentyfikowano:– 13 leków, które przeszły badania kliniczne i uznano, że w stężeniach bezpiecznych dla ludzi mogą być wykorzystywane do leczenia covid-19, m.in.
⦁ inhibitor kinazy PIKfyve apilimod 2–4,
⦁ inhibitory proteazy cysteinowej MDL-28170, Z LVG CHN2, VBY-825, ONO 5334,
⦁ apilimod (antagonizujący replikację koronawirusa),
⦁ inhibitor PIKfyve.
– 3 preparaty zatwierdzone przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków do stosowania w sytuacjach awaryjnych w przypadku pacjentów z ciężką postacią covid-19, takie jak:
⦁ astemizol (stosowany dotąd głównie jako lek przeciwalergiczny),
⦁ klofazamina (pomocna m.in. do leczenia trądu),
⦁ remdesivir.
– 4 leki współdziałające z remdesivirem.
– 1 pochodną przeciwmalarycznej chlorochiny (hanfangchin A).
Czym leczyć covid-19? Najlepsze farmaceutyki
Naukowcom udało się sklasyfikować 21 najbardziej obiecujących leków, które mogą sprawdzić się u pacjentów cierpiących na covid-19.•Fot. CDC/Unsplash.com
– klofazymina,
– tetrandryna,
– apilimod
– oraz tzw. ONO 5334.
Z kolei remdesivir jest w stanie wyraźnie skracać czas powrotu do zdrowia zakażonych z ciężką postacią covid-19. Dr Chanda potwierdza, że:
Teraz zespół badawczy zajmie się analizowaniem działania wytypowanych leków m.in. na organach naśladujących działanie tkanek płuc. W dalszej kolejności zostaną przeprowadzone badania kliniczne z udziałem ludzi.Badanie, które udało się nam przeprowadzić może znacznie rozszerzyć opcje terapeutyczne dla osób walczących z SARS-CoV-2.
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁ Nowe obostrzenia dot. COVID w Polsce. Co wolno, a czego nie w strefie czerwonej, żółtej i zielonej?⦁ Świat szykuje się na kolejny sezon na grypę. Przez pandemię będą masowe szczepienia?
⦁ Jakie są skutki uboczne szczepionki na covid-19? Uczestnik testów z Oksfordu opowiedział, co może się zdarzyć
źródło: nature.com