Przed nami niezwykła noc spadających gwiazd. Sprawdź, gdzie i kiedy oglądać Perseidy
Na wieczornym niebie pomiędzy 12 a 13 sierpnia czeka nas kolejne spektakularne zjawisko astronomiczne w tym roku, na dodatek dobrze widoczne na terenie całego kraju. Ze względu na pandemię covid-19 większość wydarzeń będzie można oglądać przede wszystkim przez internet. Transmisję online zapowiedziało już m.in. Centrum Nauki Kopernik. Jeśli tylko dopisze pogoda, to uważni obserwatorzy mają szansę dostrzec nawet do 100 "spadających gwiazd" na godzinę.
Maksimum tego zjawiska zwanego potocznie "deszczem meteorów" lub "nocą spadających gwiazd" przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. W pobliżu gwiazdy Eta Persei w gwiazdozbiorze Perseusza z prędkością 59 km/s z nieba w ciągu jednej godziny może wtedy spadać nawet po sto obiektów jaśniejących kosmicznym blaskiem (z powodu wpadania do ziemskiej atmosfery).
Czytaj także: Perseidy 2020 – magiczny spektakl na sierpniowym niebie. Do 100 "spadających gwiazd" na godzinę
Perseidy 2020 w Centrum Nauki Kopernik – relacja online
Niestety ze względu na pandemię covid-19 w tym roku nie będzie prowadzona specjalna akcja przez Centrum Nauki Kopernik, która zawsze gromadziła tłumy miłośników astronomii (i nie tylko). Chętni będą mogli jednak zobaczyć "spadające gwiazdy" przez internet.Jak tłumaczy Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowa CNK, w środę 12 sierpnia o godz. 21.00 na Facebooku rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie.
– W tym roku zapraszamy do wspólnych obserwacji gwiazd, ale będą one przebiegały online. Zabierzcie nas ze sobą, a my przez smartfony lub laptopy będziemy Wam szeptać, gdzie najlepiej wypatrywać najciekawszych obiektów – zachęca przedstawicielka Centrum Nauki Kopernik.
– Muszę zdradzić, że nawet ci, którzy zajmują się bardzo poważną astronomią i patrzą przez wielkie teleskopy dokonując wielkich pomiarów astronomicznych, mają sentyment do tych spadających gwiazd, bo to są takie obiekty, które (...) nas zachwycają i rodzą bardzo wiele pytań – dodaje Nowicka.
Noc spadających gwiazd 2020 będzie można śledzić na żywo także za pośrednictwem wielu różnych kanałów w mediach społecznościowych.
Noc spadających gwiazd przypada pomiędzy 12 a 13 sierpnia. Ze względu a zagrożenie epidemiologiczne SARS-CoV-2 większość wydarzeń przeniesiono do sieci.•Fot. Facebook.com/Noc Spadających Gwiazd
Dlaczego na Perseidy mówi się "łzy św. Wawrzyńca"?
Historia obserwacji Perseidów na sierpniowym niebie liczy ponad 2 tys. lat. Jako pierwsi szczególną uwagę zwrócili mieszkańcy Dalekiego Wschodu. W kulturze chrześcijańskiej nadano im z kolei nazwę "łez świętego Wawrzyńca" ze względu na pamiątkę męczeńskiej śmierci duchownego – patrona m.in. ubogich – któremu odcięto głowę za odnowę wydania majątku kościelnego cesarzowi Walerianowi w roku 258 (dokładnie 10 sierpnia).Rzewne łzy, jakie ronił nad losami świata kapłan podczas tortur wedle dawnych wierzeń miały chronić ludzkość przed "ogniami piekielnymi" (czyli meteorami pojawiającymi się na niebie w rocznicę jego śmierci).
Perseidy 2020 – deszcz meteorów i noc spadających gwiazd (gdzie i kiedy oglądać)
Nie musimy mieć ze sobą specjalistycznego sprzętu astronomicznego. Uważni obserwatorzy przy dobrych warunkach pogodowych mogą dostrzec Perseidy gołym okiem, ale dobry aparat lub lornetka z pewnością poprawi jakość obserwacji.
Choć meteory mogą pojawić się w wielu miejscach na nocnym niebie (w zależności od tego, gdzie się znajdujemy), to jednak największe szanse na ich dostrzeżenie możemy mieć jeśli uda się nam rozpoznać gwiazdozbiór Kasjopei układający się w charakterystyczną literę "W".
Dowiedz się więcej na temat ciekawych zjawisk na niebie:
⦁ Kometa Neowise powoli nas opuszcza. Następna szansa na taki kosmiczny widok za... 6,8 tys. lat⦁ Nad Polską jeszcze widać kometę Neowise. Tak wygląda jej obłędny widok na niebie [GALERIA]
⦁ Ponad 100 osób zginęło od rażenia piorunem w Indiach. Tragiczny bilans burz monsunowych