Prezydent Filipin chce się zaszczepić rosyjską szczepionką na COVID. Wiadomo, kiedy trafi na rynek

Monika Piorun
Naukowcy z całego świata krytykują pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, której zarejestrowanie potwierdził niedawno Władimir Putin. Choć według najnowszych doniesień amerykańskiej stacji CNBC preparat ma trafić do masowej produkcji dopiero w listopadzie, to już są pierwsi chętni do szczepień. Gotowość do przetestowania skuteczności nowej szczepionki zgłosił prezydent Filipin – 75-letni Rodrigo Duterte.
Prezydent Władimir Putin ogłosił zarejestrowanie pierwszej na świecie szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Choć preparat ma trafić na rynek w listopadzie, to już chęć zaszczepienia się nim zgłosił prezydent Filipin Rodrigo Duterte. Fot. Kremlin.ru/Public Domain
Filipiny dołączą do trzeciej fazy badań klinicznych nad szczepionką o nazwie Sputnik V, która ma zapobiegać zakażeniu koronawirusem. Eksperymenty medyczne mają być w całości finansowane przez Rosję – poinformowano podczas konferencji prasowej w stolicy kraju Manili.

Rosyjska szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 będzie testowana na Filipinach

Testom, które będą trwały równolegle na Filipinach i w Rosji od października 2020 do marca 2021, ma zostać poddanych tysiące ochotników z Filipin – donosi CNN. Do grona zaszczepionych chce dołączyć nawet prezydent tego kraju – Rodrigo Duterte.


Polityk ma szansę na przyjęcie szczepionki najwcześniej 1 maja 2021 roku, dopiero kiedy preparat zostanie oficjalnie zatwierdzony przez filipińską Agencję ds. Żywności i Leków (cel ten ma być osiągnięty do końca kwietnia 2021 roku).

Duterte potwierdził, że ma ogromne zaufanie do szczepionki stworzonej przez rosyjskich naukowców i nie ma obaw, by przetestować jej działanie na własnej skórze.

Naukowcy krytykują pierwszą szczepionkę na covid-19. Rosja odpiera zarzuty

Z całego świata płyną krytyczne opinie na temat ekspresowego tempa, z jakim Rosjanie próbują wprowadzić na rynek nową szczepionkę przeciwko covid-19.

– Rosja wykazała się lekkomyślnością zatwierdzając do użycia szczepionkę przeciwko COVID-19 przed wykonaniem niezbędnych badań klinicznych – twierdzi dr Ayfer Ali, brytyjska ekspertka ds. leków z Uniwersytetu Warwick, którą cytuje agencja Reuters.

Krytycznych opinii jest dużo więcej. Epidemiolodzy tłumaczą, że nadal nie zaprezentowano oficjalnych wyników badań nad nową szczepionką przeciwko covid-19, dlatego nawet doświadczonym ekspertom trudno komentować jej skuteczność.

Zarzuty płynące z całego świata pod adresem rosyjskiego preparatu odpiera minister zdrowia Michaił Muraszko, który twierdzi, że Rosjanie wykorzystali do opracowania szczepionki badania prowadzone od 6 lat nad wirusem Ebola i MERS, co znacząco przyczyniło się do postępu prac naukowych w tym zakresie.

Powodem negatywnych opinii na temat rezultatów ich osiągnięć jest jego zdaniem międzynarodowa rywalizacja o to, kto pierwszy opracuje preparat, który powstrzyma globalną pandemię covid-19, a także "wojna informacyjna", czyli celowa dezinformacja prowadzona przez przeciwników Rosjan.

Businessinsider powołując się na amerykańską stację CNBC podał, że szczepionka przeciwko covid-19 może zostać rozpowszechniona w Rosji jeszcze przed końcem 2020 roku, najprawdopodobniej w listopadzie.

Rosyjska szczepionka na covid-19 – dowiedz się więcej:

Rosjanie chwalą się szczepionką przeciwko COVID-19. Teraz WHO chce wyjaśnień

"Moja córka już zaszczepiona!". Putin ogłosił pierwszą na świecie szczepionkę na koronawirusa

Rosja twierdzi, że ma szczepionkę na SARS-CoV-2. W sierpniu mają ruszyć pierwsze zabiegi

źródło: CNN