10 roślin dla tych, którzy zapominają o ich podlewaniu. Bez wody jakoś sobie poradzą

Zuzanna Tomaszewicz
Kwiaty doniczkowe to obowiązkowa ozdoba do każdego domu. Niestety, nie wszyscy są w stanie zadbać o rośliny, tak jak tego wymagają. Jedni notorycznie zapominają o ich podlewaniu, a jeszcze inni udają się na dwutygodniowy urlop i myślą , że jedna szklanka wody zaspokoi na ten czas pragnienie ich "kwiatków". Z tego też powodu redakcja naTemat przygotowała listę roślin, które są niemalże "niezniszczalne".
Fot. Brina Blum / Unsplash

1. Juka gwatemalska

Najpopularniejsza odmiana juki, która nie wymaga zbyt wiele. Roślinę należy postawić w nasłonecznionym miejscu. Latem jukę gwatemalską należy podlewać w 2 razy w tygodniu, natomiast zimą nie wymaga ona tak częstego pojenia. Aby uniknąć wysuszania się końcówek liści, należy od czasu do czasu zraszać ją wodą.

2. Philodendron xanadu

Philodendron Xanadu lubi ciepłe pomieszczenia, ale nie przepada za przeciągami. O podlewaniu należy pomyśleć dopiero wtedy, gdy górna warstwa jego ziemi będzie sucha. Liściom tej rośliny także przyda się zraszanie.


3. Zielistka Sternbergera

Zielistce nie jest straszne suche podłoże, choć w lecie wymaga ona dość częstego podlewania (przynajmniej 2 razy w tygodniu). Zimą wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Roślina może umrzeć, jeśli ją przelejemy. Ciekawą właściwością zielistki jest zdolność do usuwania substancji toksycznych z powietrza. Jako roślina oczyszczająca powietrze pochłania m.in. formaldehyd, ksylen oraz benzen.
Sedum burritoFot. 123rf

4. Sedum burrito

Rozchodnik (sedum burrito) to sukulent, który wymaga bardzo oszczędnego podlewania (w niektórych przypadkach nawet co 4-8 tygodni). Sedum posiada warkocze, z których od czasu do czasu mogą odpadać "zielone kulki". Nie należy się tym jednak przejmować. Roślina ta jest po prostu bardzo delikatna w dotyku.

5. Monstera deliciosa

Monstera deliciosa nie jest rośliną wymagającą. Jest łatwa w uprawie i nie przepada za nadmiernym podlewaniem (wiem to z doświadczenia). Lubi natomiast, kiedy w pomieszczeniu jest duża wilgotność powietrza. Liście monstery powinno się co jakiś czas zraszać.

6. Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska jest odporna na suszę. Wymaga stanowiska z rozproszonym światłem lub półcieniem. Podobnie jak monstera, sansewieria nie toleruje nadmiernego podlewania. Roślinę powinno podlewać się, kiedy jej podłoże ulegnie przesuszeniu.

7. Zamiokulkas

Zamiokulkas jest odporny na brak wody i światła. Najlepiej jest postawić go w doniczce w miejscu półcienistym, ponieważ zbyt duża podatność na promienie słoneczne może skutkować wysuszeniem jego liści. Nie toleruje nadmiernego podlewania.
ZamiokulkasFot. 123rf

8. Kaktus

Kaktusy to rośliny, które są przystosowane do życia w gorących warunkach. Nie wymagają ciągłego podlewania, ponieważ gromadzą wodę w swoich łodygach, a budową przypominają sukulenty. Kaktusy podlewamy dopiero wtedy, kiedy będą miały przesuszoną ziemię.

9. Aloes zwyczajny

Aloes to roślina dekoracyjna, która utożsamiana jest polskim domem. Roślina ta to sukulent liściowy, który magazynuje wodę w swoich liściach. Zawartość liści aloesu mają właściwości lecznice - pozyskany z nich miąższ może mieć zastosowanie w dermatologii. Roślinę wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie.

10. Aspidistra wyniosła

Aspidistra wyniosła jest wytrzymała i odporna na niedostatek wody. Uchodzi za jedną z najłatwiejszych roślin do uprawy. W lecie wymaga podlewania 2 razy w tygodniu, zimą zaś tylko raz w tygodniu. Woli chłodniejszą temperaturę.

Czytaj także: Marzysz o kawałku natury w swoim domu? Tych 10 roślin... na pewno nie zabijesz