Nauka w przyłbicach i W-F na zewnątrz – podano nowe wytyczne sanepidu dla części szkół

Monika Piorun
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Oświaty początek roku szkolnego nie będzie przesunięty z powodu pandemii covid-19. Podkarpacki Wojewódzki Inspektorat Sanitarny jako jeden z pierwszych w Polsce poinformował dyrektorów szkół o obostrzeniach, jakie będą obowiązywały uczniów z tego województwa. Każdemu dziecku będzie trzeba zapewnić przyłbicę ochronną, a wszystkie zajęcia sportowe mają odbywać się na powietrzu – bez względu na pogodę.
Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Gazeta
Powrót do szkół w czasie pandemii covid-19 to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców i nauczycieli, jak i pozostałych osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo najmłodszych w czasie nauki.

Oprócz 5 rozporządzeń wydanych przez MEN w sprawie organizacji pracy szkoły w czasie pandemii na razie nie podano zbyt wielu szczegółów dotyczących tego, jak ma wyglądać nauka od września.
Wytyczne dotyczące organizacji pracy szkoły w czasie pandemii w roku szkolnym 2020/2021Fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej
Wiadomo już, że nie planuje się masowego wykonywania testów diagnostycznych na obecność koronawirusa u nauczycieli. Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i MEN chcą zaś większej "regionalizacji zadań". Jako jedni z pierwszych nowe założenia w tym zakresie przedstawili samorządowcy z Podkarpacia.

Koronawirus w szkołach. Podkarpacie podało wytyczne dot. nauki w czasie pandemii

Jolanta Sawicka (która pełni funkcję wicewojewody podkarpackiego), Adam Sidor (dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej) oraz Małgorzata Rauch (podkarpacka kurator oświaty), ogłosili wytyczne, jakie przed rozpoczęciem roku szkolnego muszą poznać osoby kierujące placówkami edukacyjno-oświatowymi w regionie:

NAUKA W CZASIE PANDEMII COVID-19 w roku szkolnym 2020/2021

⦁ Dyrektorzy szkół mają zapewnić każdemu uczniowi przyłbicę ochronną, którą będzie trzeba nosić podczas całego okresu nauki.

⦁ Rodzice mogą zapewnić dzieciom własne przyłbice (możne je zakupić lub zrobić samodzielnie z dostępnych materiałów).

⦁ Jeśli dana szkoła będzie miała problem z zakupieniem przyłbic, powinna się zgłosić do lokalnego samorządu z prośbą o dofinansowanie.

Zajęcia W-F bez względu na warunki atmosferyczne mają odbywać się na zewnątrz.

⦁ Każdy dyrektor ma stworzyć warunki do bezpiecznej nauki w szkołach, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Rozpoczęcie roku szkolnego zaplanowano w modelu stacjonarnym.

⦁ Dyrektorzy szkół w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym będą mogli decydować o wprowadzeniu nauki online lub innej formy zajęć.

– W warunkach szkolnych, kiedy nie można zachować dystansu, jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażenie jest zasłanianie nosa i ust – uważa Adam Sidor, dyrektor WSSE w Rzeszowie.
Powyższe wytyczne dotyczą tylko Podkarpacia. Na razie nie podano dodatkowych informacji na temat reżimu sanitarnego związanego z pandemią covid-19 na terenie szkół w pozostałych województwach w nowym roku szkolnym 2020/2021.


Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało tylko do tej pory, że:

⦁ Przed wejściem do szatni uczniowie powinni dezynfekować ręce.

⦁ Zalecane jest ograniczenie obecności osób trzecich na terenie szkół. Przy wchodzeniu na teren placówki należy zachować dystans 1,5 metra, dezynfekować ręce oraz zasłaniać usta i nos.

⦁ Rodzicie powinni kontaktować się ze szkołą, wychowawcą klasy lub dyrektorem telefonicznie.

⦁ Naukę w szkołach mogą podejmować wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów infekcji górnych dróg oddechowych (którego domownicy nie przebywają na kwarantannie).

⦁ MEN rekomenduje, by każda szkoła posiadała przynajmniej jeden termometr bezdotykowy, który ma być regularnie dezynfekowany. Nie ma jednak informacji o tym, czy dzieci będą musiały mieć mierzoną temperaturę przed wejściem do szkoły.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Potężny wzrost liczby zakażonych i ofiar koronawirusa. Oto najnowszy bilans MZ

Do wykrycia koronawirusa wystarczy już próbka śliny. Naukowcy z Yale wymyślili nowy test

Nie wierzysz w pandemię? Dramatyczny apel Sharon Stone mówi wiele

źródło: gazetaprawna.pl