Naukowcy ustalili, w jakiej kolejności pojawiają się objawy koronawirusa [NOWE BADANIA]

Monika Piorun
Choć mogłoby się wydawać, że o koronawirusie wiemy już całkiem sporo, to jednak nadal stanowi on sporą zagadkę dla badaczy z całego świata. Po przeanalizowaniu 55 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem naukowcy z University of Southern California wreszcie precyzyjnie ustalili, w jakiej kolejności pojawiają się charakterystyczne symptomy zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dzięki temu można łatwiej odróżnić covid-19 m.in. od grypy oraz SARS i MERS.
Badaczom z Kalifornii udało się ustalić klasyczną kolejność pojawiania się podstawowych objawów zakażenia koronawirusem. Na tej podstawie można odróżnić covid-19 od innych chorób. Fot. Kateryna Kon/123RF
Na łamach "Frontiers in Public Health" przedstawiono wyniki badań prowadzonych przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Josepha Larsona z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Amerykanom udało się dokładnie prześledzić przebieg infekcji koronawirusem u ponad 55 tys. pacjentów. Na podstawie analizy danych zdobytych w trakcie leczenia zakażonych potwierdzono, że u większości osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 charakterystyczne symptomy covid-19 występują w określonej kolejności.

Kolejność występowania objawów infekcji koronawirusem

Zdaniem badaczy z USA choroba wywołana wirusem SARS-CoV-2 zaczyna się od następujących dolegliwości:

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI POJAWIAJĄ SIĘ OBJAWY COVID-19?

1. Gorączka

2. Kaszel

3. Bóle mięśni

4. Nudności

5. Wymioty

6. Biegunka

Czytaj także: Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak covid-19 atakuje ludzki organizm? Czytaj także: Covid-19 – choroba, którą wywołuje koronawirus. Co trzeba o niej wiedzieć?

Czym się różni covid-19 od grypy, SARS i MERS?

Dzięki nowej klasyfikacji kolejności występowania objawów covid-19 można łatwiej odróżnić tę chorobę m.in. od zakażenia SARS i MERS.


Zdaniem badaczy w przypadku infekcji koronawirusem najpierw dochodzi do nudności i wymiotów, a potem do biegunki. Z kolei przy SARS i MERS następuje odwrotna kolejność (najpierw pojawia się biegunka, a potem nudności i wymioty).

Od grypy covid-19 różni się z kolei m.in. spłyceniem oddechu związanym z dusznościami, które pojawiają się na dalszym etapie choroby. Podobne mogą być jednak pierwsze objawy obu chorób (tj. gorączka, kaszel oraz bóle mięśni).

Naukowcy potwierdzają, że może dochodzić do nakładania się na siebie poszczególnych cykli rozwoju zakażenia koronawirusem i grypy lub przeziębienia, co może utrudniać prawidłowe rozpoznanie, co nam dolega.

Brytyjscy badacze radzą w takich przypadkach skorzystać z prostych testów smaku i zapachu. Mimo że nie zastąpią one standardowych testów diagnostycznych na covid-19, to jednak jeśli okaże się, że mamy problem z rozróżnianiem klasycznych aromatów i smaków, to może to świadczyć o jednym z charakterystycznych symptomów zakażenia koronawirusem, jakim jest utrata węchu (ansomia) lub smaku (ageuzja). W takim przypadku powinniśmy wykonać dodatkowe badania, które określą, czy jesteśmy zainfekowani SARS-C0V-2.

Czytaj także: Dlaczego utrata węchu może mieć kluczowe znaczenie przy odróżnianiu COVID od grypy i przeziębienia?

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Bezpłatna szczepionka na koronawirusa? Australia chce zaszczepić za darmo wszystkich obywateli

21 najskuteczniejszych na świecie leków na covid-19. Naukowcy podali nową listę

Do wykrycia koronawirusa wystarczy już próbka śliny. Naukowcy z Yale wymyślili nowy test

źródło: "Frontiers in Public Health"