Addio pomidory, addio ulubione. Nie żegnajmy jesienią pomidorów, są bardzo zdrowe

Monika Przybysz
"Miłość to jest taki miód, co smakuje gorzko ciut, jak popopopopo pomidory latem, gdy ich w bród". Pamiętacie? Nie tylko Ewa Bem śpiewała o pomidorach. "Zaistniały" one też dzięki Kabaretowi Starszych Panów oraz Janowi Brzechwie ze słynnym "Jak pan może, Panie pomidorze?!". Czym pomidory zdobyły serca Polaków? Smakiem, zapachem, ale także bogactwem składników odżywczych i właściwości, które w czasie ciepłych dni są szczególnie cenne.
Pomidory są bogate w potas, magnez i mangan, ale przede wszystkim zawierają likopen - ważny antyoksydant, który nadaje im czerwony kolor pixabay.com
Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej, do Europy sprowadzili je Hiszpanie, a do Polski królowa Bona z Włoch. Pierwsze ich odmiany były w złocistych odcieniach, dlatego nazywano je m.in. “złotymi jabłkami”.

Co ciekawe, przez ponad 200 lat były uznawane i hodowane jako rośliny ozdobne. Dlaczego? Obawiano się bowiem, że mogą być trujące. Specyficzny zapach, jaki wydzielają liście i łodygi pomidora, prawdopodobnie zniechęcał do spróbowania ich owoców. Około trzy stulecia trwała droga pomidora z ogrodu na talerze Europejczyków, kiedy to w XIX w. poznano i doceniono to, co w nich najlepsze.

Ugaszą pragnienie


Pomidory zawierają ok. 94 proc. wody i są doskonałym sposobem na dostarczenie dodatkowej ilości płynów w ciepłe dni. Aby szybciej ugasić pragnienie, można sięgnąć po szklankę soku pomidorowego z dodatkiem kostek lodu.


Pomidory są dobre dla osób w każdym wieku: najmłodsi potrzebują więcej wody ze względu na niewykształcone w pełni mechanizmy termoregulacyjne, a kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie ze względu na prawidłowy rozwój płodu. Natomiast osoby starsze, które często nie odczuwają pragnienia, co może doprowadzić do odwodnienia i przyczynić się do zmniejszonego przepływu krwi, w tym również w mózgu, także mogą skorzystać z pomidorowego dobrodziejstwa.

Moc składników

Sok pomidorowy stanowi wartościowe źródło potasu: już jedna szklanka zapewnia 26 proc. dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS) dla osoby dorosłej tego pierwiastka. Na tym nie koniec. Pomidory są głównym źródłem likopenu – to przeciwutleniacz, który m.in. zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów, w tym raka prostaty i szyjki macicy. Co ciekawe, w pasteryzowanym soku pomidorowym jego biodostępność, a więc przyswajalność, zwiększa się nawet trzykrotnie. Ponadto likopen działa hamująco na syntezę cholesterolu i pomaga w usuwaniu jego "złej" frakcji z krwi.
Wśród odmian pomidorów królują okrągłe, gruntowe – idealne do smażenia i gotowania, malinowe – duże o łagodnym smaku, bycze serca z twardym miąższem i koktajlowe - najlepsze do sałatek, kanapek i w roli dodatków do potrawpixabay.com

Pomidory… na cały dzień


Jedząc pomidory nie trzeba martwić się o zbędne kilogramy. Dbającym o linię polecany jest szczególnie mało kaloryczny sok pomidorowy. Na co dzień pomidory są idealnym dodatkiem do niemal każdego posiłku: od kanapek na śniadanie przez dodatek do ryżu i mięs na obiad aż po sałatkę np. z rukolą i mozarellą na kolację.

Czytaj także: Halo, Panowie! Rak prostaty to nie jest tylko choroba starców. Badajcie się!