Jak na grzybobranie, to tylko tam. W tych miejscach w Polsce jest najwięcej grzybów [MAPA]

Monika Piorun
500 zł mandatu – tyle maksymalnie można dostać od straży leśnej za zbieranie grzybów w niedozwolonym miejscu. Kilka chłodniejszych i deszczowych dni sprawiło, że w lasach zaroiło się od grzybów. Choć ich zbieranie w Polsce – w przeciwieństwie do kilku europejskich krajów – jest zupełnie bezpłatne, to jednak jeśli robimy to w nieodpowiednim miejscu, możemy zapłacić spore kary. Gdzie można legalnie zbierać grzyby i w którym miejscu w kraju jest ich teraz najwięcej?
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych pochwaliła się zdjęciem przysłanym przez panią Sylwię, która zebrała wyjątkowo duże okazy prawdziwków w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Fot. Twitter.com/@DyrekcjaWE
Grzybobranie w Polsce to niemal sport narodowy. Trudno znaleźć większych wielbicieli zbierania grzybów niż nasi rodacy. Choć dobrze rozumieją nas pod tym względem Czesi, Słowacy, Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie, to jednak reszta Europejczyków nie ma podobnych zwyczajów.

Gdzie na grzyby 2020? Przepisy i ograniczenia dotyczące zbierania grzybów w Europie

W Holandii, gdzie do państwa należy tylko 25 proc. terenów leśnych, a reszta to własność prywatna, legalnie można nazbierać nie więcej niż 250 g grzybów, a za przekroczenie tego limitu grożą kary nawet do 500 euro.


Brytyjczycy z kolei już dawno całkowicie zabronili zbierania grzybów w celach handlowych, Włosi wprowadzili specjalne legitymacje (warte 30 euro), uprawniające do grzybobrania, a w różnych niemieckich landach można zebrać nie więcej niż 1-2 kg grzybów na osobę.

W Polsce całkowicie legalne i bezpłatne jest zbieranie grzybów na terenie Lasów Państwowych. Problemy mogą nas jednak spotkać, jeśli na grzybobranie wybierzemy się do Parków Narodowych.

Straż leśna może nas ukarać zarówno za zbieranie grzybów w niedozwolonych miejscach, w których występuje zagrożenie pożarowe, uszkodzone jest runo leśne lub drzewostany, a także jeśli w danym miejscu prowadzone są prace związane z ochroną lasu czy hodowlą nowych drzew lub ich wycinką.

Służby mogą wlepić nam mandat od 20 do 500 zł (lub ewentualnie udzielić nagany) także za:
⦁ celowe niszczenie grzybów i grzybni,
⦁ śmiecenie w lesie,
⦁ parkowanie i wjazd w niedozwolone miejsca,
⦁ niszczenie (lub wypalanie) roślinności, uszkadzanie mrowisk i terenów lęgowych ptaków, płoszenie i zabijanie zwierząt.

Grzyby 2020: MAPA. Gdzie można legalnie zbierać grzyby?

Według stale aktualizowanej mapy grzybów 2020, udostępnianej przez serwis grzyby.pl, w pierwszym tygodniu września najwięcej doniesień o wysypie grzybów pojawiło się w Lasach Państwowych na terenie województwa dolnośląskiego i lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Mapa występowania grzybów w Polsce wg stanu pomiędzy 1 a 7 września 2020 roku. Sprawdź, gdzie warto wybrać się na grzybobranie we wrześniu?Fot. grzyby.pl
Najwięcej podgrzybków, borowików, maślaków, opieńków i kani można spotkać w górach i na pogórzu, zwłaszcza w rejonie Karkonoszy, ale nawet na nizinach nie brakuje miejsc, w których zaczęło się roić od grzybów.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych pochwaliła się niezwykłymi okazami prawdziwków, które w zeszłym roku udało się zebrać pani Sylwii w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Tegoroczny sezon na grzyby może być równie udany. Po upalnym sierpniu wrześniowe ochłodzenie może przynieść prawdziwy wysyp grzybów. Czytaj także: "Palce diabła" – egzotyczny grzyb pojawił się w polskich lasach. Wydziela zapach... padliny

źródło: Lasy Państwowe