"Jadowita tarantula" w Toruniu. W jednostce wojskowej pojawił się ptasznik kędzierzawy
Toruńska straż miejska otrzymała zgłoszenie od żołnierzy z lokalnej jednostki wojskowej o nietypowym znalezisku. Wojskowi poinformowali o obecności jadowitego pająka. Wezwani na miejsce eko-strażnicy dzięki specjalistycznej pomocy herpetologa stwierdzili, że był to ptasznik kędzierzawy (Tliltocatl albopilosum) – co to za gatunek i co o nim wiemy?
Nie wiadomo skąd się wziął w tym miejscu taki osobnik, ale podejrzewa się, że najprawdopodobniej uciekł on swojemu hodowcy. Co warto wiedzieć o tym gatunku?
Ptasznik kędzierzawy – co to za pająk i czy jest jadowity?
W jednostce wojskowej w Toruniu żołnierze natrafili na ptasznika kędzierzawego. Co wiemy o tym pająku?•Fot. Policja.pl
Uczulenie jadem ptasznika kędzierzawego może objawiać się:
⦁ opuchlizną,
⦁ pokrzywką,
⦁ bladością skóry.
Czytaj także: Najlepsze domowe sposoby na leczenie bąbli po ukąszeniu. Co robić, gdy swędzi i piecze?
W rzadkich przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, którego symptomami jest m.in. nagłe obniżenie ciśnienia krwi lub przyspieszenie tempa bicia serca. W razie wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.
Ptasznik kędzierzawy jest znany od lat 80. XX wieku. Jest to gatunek naziemny, który mimo że jest aktywny całą dobę, to woli przebywać w ciemności i półmroku. Najczęściej można go spotkać w położonych przy ziemi opuszczonych norkach gryzoni na terenie wilgotnych lasach tropikalnych (głównie w Ameryce Północnej i Środkowej).
Ptasznik kędzierzawy (Tliltocatl albopilosum) – w Toruniu pojawił się jadowity pająk.•Fot. Twitter.com/@fcf_kyotogion
Zgodnie z Konwencją Waszyngtońską gatunek ten podlega ochronie.
Czytaj także:
⦁ Wojskowi naukowcy potwierdzili, że popularny spray na komary niszczy koronawirusa [Nowe odkrycie]⦁ "Latające kleszcze" atakują w lasach. Jak je rozpoznać i czym się różnią od zwykłych kleszczy?
⦁ Masz dość inwazji "małych krwiopijców"? 20 najskuteczniejszych sposobów na komary