Prawdy i mity o wodzie. Picie wody ważne szczególnie w dobie COVID-19

Monika Przybysz
Czysta woda zdrowia doda - mawiały nasze babcie i… miały rację. Nie kolejne filiżanki kawy albo herbaty (najczęściej z cukrem), soki owocowe czy, co najgorsze, gazowane "cuda" albo energetyki są nam bardzo potrzebne, ale właśnie woda np. z dodatkiem cytryny czy liści mięty. Potrafi dobrze postawić na nogi i wspomóc organizm – przekonuje dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog, twórca Bezkalorii.pl. Bez odpowiedniej ilości wody każdego dnia daleko nie zajedziemy – podkreśla ekspert.
Woda jest zalecana osobom odchudzającym się, gdyż nie zawiera żadnych kalorii. Warto też przypominać, że leki powinniśmy popijać przede wszystkim wodą. pixabay.com
Wróćmy jednak do naszych babć. Czym skorupka za młodu nasiąknie… Pamiętacie? To dobrze, bo to kolejna stara prawda. Domowe zwyczaje czyli to, czy na co dzień pijemy w naszym domu wodę, czy pamiętamy by na stole zawsze stał dzbanek z wodą, po który każdy może łatwo sięgnąć - sprawią, że maluchy w naturalny sposób będą piły wodę naśladując w tym dorosłych – przypomina dr Mularczyk.

Ma smakować, a nie gasić pragnienie. To błąd


Dlaczego to tak ważne? Liczby nie kłamią: wskazywaną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ilość płynów (1,6 litra dla kobiet, 2 litry dla mężczyzn) pije zaledwie 41 procent Polek i 22 procent Polaków. Jest zatem nad czym pracować zwłaszcza, że Polacy nadal lubią napoje gazowane, słodkie nektary czy energetyki. Wody butelkowanej wypijamy znacznie mniej w ciągu roku niż np. Niemcy. Polacy piją średnio 112 litrów, Niemcy aż 171.


Czas na zmiany


Rano najlepiej po prostu przepłukać usta letnią wodą – proponuje dr Michał Mularczyk. Następnie spokojnie wypić szklankę wody np. z kostką lodu czy plasterkiem cytryny by pobudzić układ pokarmowy do pracy.

– Z kolei unikajmy wypijania dużych ilości wody tuż przed snem. Ważne, żeby ¾ dobowego zapotrzebowania na wodę wypić do godziny 16:00 – przypomina lekarz.
Najlepiej pić wodę małymi łyczkami, ale regularnie i nie dopuszczać do powstania silnego uczucia pragnieniapixabay.com

Dla aktywnych


– Jeśli uprawiamy sporty, jesteśmy aktywni fizycznie dodajemy minimum pół litra wody – wskazuje dr Mularczyk.

Warto pamiętać, że przy niedoborze wody nasze mięśnie słabiej pracują, spada także ciśnienie krwi odpowiadającej m.in. za dotlenienie organizmu. Skóra osób, które regularnie ćwiczą oraz utrzymują prawidłowe nawodnienie jest bardziej elastyczna, jędrna, mniej podatna na procesy związane ze starzeniem się.

Co z COVID19?


To da się jasno wytłumaczyć – zaznacza dr Michał Mularczyk. U osób, które piją zbyt mało wody, a cały organizm nie jest właściwie nawodniony - zaczynają się problemy ze śluzówkami. Przesuszone śluzówki nie są stanie stanowić odpowiedniej bariery dla patogenów. Dodatkowo, w narządach, w których śluzówki są osłabione, mamy suchość, łatwiej dochodzi do procesów zapalnych – podsumowuje specjalista.

Kolor moczu prawdę powie


Jak zweryfikować, czy nasz organizm jest nawodniony? Wystarczy spojrzeć na… kolor moczu.

Mocz przejrzysty, jasny, prawie bezwonny to oznaka, że organizm ma do dyspozycji odpowiednie ilości wody i nie musi "oszczędzać". Gdy wody jest zbyt mało, dochodzić może do kondensacji moczu, a co za tym idzie zaczyna on mieć ciemniejszą, bardziej pomarańczową barwę, a także bardziej intensywną woń.

Czytaj także: Addio pomidory, addio ulubione. Nie żegnajmy jesienią pomidorów, są bardzo zdrowe