Na jakie zarobki (i zasiłki) może liczyć pracownik wysłany na kwarantannę?

Monika Piorun
Już grubo ponad 100 tys. Polaków od początku pandemii covid-19 zostało skierowanych przez służby sanitarne na przymusową izolację z powodu zagrożenia zakażeniem kornawirusem. Nie wszyscy z nich mogli jednak skorzystać z zasiłku chorobowego, który umożliwia pobieranie 80 proc. wynagrodzenia. Komu i na jakiej podstawie przysługuje prawo do wypłaty wynagrodzenia w czasie kwarantanny?
Kwarantanna i co dalej? Czy pracownikom, których sanepid skieruje na przymusową izolację przysługuje wynagrodzenie? Fot. Aleksandr Grechaniuk /123 RF
Od 2 września kwarantanna i domowa izolacja trwają 10 dni. Podlegają jej osoby, które:

⦁ przekroczą granicę zewnętrzną Unii Europejskiej,

⦁ miały kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie,

⦁ mają objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem,

⦁ mieszkają wspólnie z osobą objętą kwarantanną lub izolacją domową.

Za niedostosowanie się do tych zasad może grozić nawet do 30 tys. zł grzywny. Jak mają się w takiej sytuacji zachować osoby zatrudnione wobec swojego pracodawcy?

Kwarantanna a wynagrodzenie za pracę

Po otrzymaniu decyzji inspektora sanitarnego o konieczności przejścia kwarantanny, powinno się o tym niezwłocznie poinformować swoich przełożonych.


W zależności od tego, na podstawie jakiej umowy jesteśmy zatrudnieni, mogą nam przysługiwać określone świadczenia z tytułu niezdolności do podejmowania pracy w tym czasie.

Jeśli jesteśmy w stanie i mamy możliwość podjęcia się wykonywania naszych obowiązków zdalnie, to w porozumieniu z pracodawcą w większości przypadków mamy prawo do otrzymywania pełnego wynagrodzenia.

Nie wszystkie prace mogą jednak być realizowane zdalnie. W takiej sytuacji wszystko zależy od rodzaju naszej umowy i ubezpieczenia, jakiemu podlegamy.
Jakie ubezpieczenie przysługuje nam pracując na podstawie różnych umów?Fot. ZUS
Podczas kwarantanny osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy.

Czytaj także: Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2020. Ważne zmiany przez koronawirusa

Jeśli decyzja sanepidu o obowiązku izolacji dotyczy naszego dziecka, mamy prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego (w wysokości 80 proc. podstawy składek na ubezpieczenie chorobowe).

Podstawą do wypłacania takich świadczeń jest dokument wydawany przez Państwową Inspekcję Sanitarną lub nasze indywidualne oświadczenie (wzory tych dokumentów udostępnia ZUS).

Jeżeli zasiłek na czas kwarantanny ma być wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to pracodawca jest zobowiązany do przekazania dokumentów do ZUS w ciągu 7 dni od ich otrzymania od pracownika (również drogą elektroniczną, za pomocą platformy ZUS PUE).

Przedsiębiorca na kwarantannie. Na jakie świadczenia może liczyć właściciel firmy?

Na zasiłek z ZUS w czasie kwarantanny mogą także liczyć przedsiębiorcy opłacający dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Podstawą do ich wypłaty jest złożenie oświadczenia o niezdolności do pracy, które należy przekazać w formie elektronicznej poprzez platformę ZUS PUE (wypełniając wniosek ZAS-53 ze skanem lub zdjęciem oryginalnego oświadczenia z naszym podpisem).

Wysokość kwoty, która zostanie wypłacona, jest wyliczana indywidualnie na podstawie dotychczasowych opłat poniesionych przez przedsiębiorcę.

Dowiedz się więcej:

Straciłeś pracę na "śmieciówce" przez pandemię covid-19? Rząd zapowiedział podwyżki zasiłków

Zasiłek opiekuńczy na dzieci – znowu zmieniono termin, do którego będzie obowiązywać [NOWE DATY]

Prowadzisz firmę i próbujesz przetrwać pandemię? Są nowe wnioski o postojowe z ZUS

źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii