Z chińskiej fabryki szczepionek wydostała się groźna bakteria. Ponad 3,2 tys. zakażonych

Monika Piorun
Chińskie władze zdecydowały się na ujawnienie informacji o sytuacji, jaka miała miejsce latem ubiegłego roku w fabryce farmaceutycznej Lanzhou Biopharmaceutical. Lokalna Komisja Zdrowia z prowincji Gansu ogłosiła, że do tej pory ponad 3,2 tys. osób zaraziło się brucelozą (zwaną gorączką maltańską), a kolejne 1,4 tys. pacjentów otrzymało dodatnie wyniki wstępnych testów potwierdzających tę chorobę. Masowe zakażenia w Chinach spowodował wyciek bakterii Brucelli, do którego doszło na terenie zakładów produkujących popularne szczepionki. Co wiemy na temat choroby wywoływanej przez te patogeny?
W Chinach ujawniono przypadki masowych zakażeń bakterią, która wydostała się z jednej z fabryk produkujących szczepionki. Fot. Twitter.com/ @soni_saty
Bruceloza nazywana m.in. gorączką maltańską, śródziemnomorską, gibraltarską, skalną (lub chorobą Banga) jest zakaźną, przewlekłą, bakteryjną chorobą odzwierzęcą, która może atakować zarówno ludzi, jak i zwierzęta hodowlane.

Wywołują ją pałeczki Brucellii – bakterii, której nazwa pochodzi od szkockiego mikrobiologa Davida Bruce (opisał ją po raz pierwszy). Jej rezerwuarem są najczęściej kozy, owce, bydło oraz dzikie zwierzęta lub gryzonie.

Co to jest bruceloza? Najczęstsze objawy choroby

Wśród ludzi na zakażenie Brucellą najbardziej narażeni są weterynarze, rzeźnicy oraz osoby pracujące w otoczeniu zwierząt hodowlanych.


Do infekcji bakteryjnej może dochodzić poprzez kontakt z mlekiem, moczem, płynem owodniowym lub innymi wydzielinami zakażonych zwierząt, a także drogą pokarmową, poprzez zjedzenie skażonej żywności (surowego, niepasteryzowanego mleka lub mięsa bez obróbki termicznej). Możliwe jest również zakażenie poprzez skórę, spojówki i błony śluzowe podczas przebywania w otoczeniu zainfekowanego osobnika.

Czytaj także: "Mleko jest efektem gwałtu na krowach". W słowach ministra rolnictwa jest ziarnko prawdy Bruceloza może się także przenosić drogą wziewną poprzez wdychanie powietrza, w którym znajdują się bakterie Brucella.

Okres inkubacji choroby wynosi od 1 do nawet 3 tygodni. Jeśli jej przebieg jest ostry, symptomy infekcji mogą pojawić się nagle i być niezwykle intensywne.

U niektórych pacjentów zakażenie może przebiegać bezobjawowo, część z symptomów może przemijać samoistnie (lub stają się przewlekłe i mogą utrzymywać się nawet latami). W skrajnych przypadkach bruceloza może prowadzić nawet do sepsy (posocznicy).

OBJAWY BRUCELOZY u ludzi:

⦁ przewlekłe bóle głowy, mięśni i stawów

⦁ długotrwała gorączka z napadami dreszczy

⦁ ogólne osłabienie organizmu

⦁ obrzęki

⦁ silne pocenie się

⦁ wysypka skórna

⦁ zaburzenia neurologiczne (od napadów dreszczy po problemy ze słuchem, mrowienie skóry), a także m.in. bój jąder w przypadku mężczyzn.

Mimo że leczenie brucelozy u ludzi nie jest proste, to jednak stosunkowo rzadko dochodzi do przypadków śmiertelnych (zwykle z powodu zapalenia wsierdzia, do którego może dojść z powodu powikłań tej choroby).

Pacjentom najczęściej zaleca się kilkutygodniową antybiotykoterapię (za pomocą aminoglikozydów, tetracykliny lub ryfampicyny).

Nowa epidemia w Chinach. Tysiące zakażonych przez wyciek w fabryce szczepionek

Według oficjalnych informacji potwierdzonych przez Komisję Zdrowia Lanzhou (stolicy prowincji Gansu), brucelozą zaraziło się dotąd 3 245 osób, zaś wstępne testy na obecność bakterii powodujących tę chorobę wskazały na 1,4 tys. kolejnych zakażeń.

Na razie badaniom na obecność bakterii Brucelli poddano ponad 21 tys. mieszkańców zagrożonego masowymi zakażeniami obszaru (w sumie mieszka tam ponad 2,9 mln obywateli).

Najprawdopodobniej do infekcji w większości zdiagnozowanych przypadków doszło drogą wziewną poprzez wdychanie obecnych w powietrzu aerozoli, w których były szczepy Brucelli (oddychający nimi ludzie zaczęli wytwarzać przeciwciała).

Bakterie te wydostały się z firmy farmaceutycznej Lanzhou Biopharmaceutical Factory, która od 20 lipca do 24 sierpnia 2019 roku wykorzystywała je w procesie produkcji szczepionki weterynaryjnej.

Czytaj także: Dżuma powraca – w Chinach ogłoszono trzeci stopień zagrożenia epidemicznego. Uwaga na surowe mięso Przyczyną rozprzestrzenienia się patogenów powodujących brucelozę mogły być niewystarczająco wysterylizowane zbiorniki fermentacyjne, które były odkażane przeterminowanymi środkami dezynfekującymi.

Pierwsze zakażenia brucelozą zaczęto zgłaszać pod koniec ubiegłego roku, ale objawy infekcji u większości pacjentów dosyć szybko ustępowały. W początkowej fazie ognisko choroby dotyczyło głównie naukowców i studentów położonego w pobliżu Zakładów Biofarmaceutycznych Instytutu Badań Weterynaryjnych w Lanzhou, później kolejna fala zakażeń rozprzestrzeniła się w całej prowincji Heilongjiang.

Z powodu incydentu z bakteriami powodującymi brucelozę firmie Lanzhou Biopharmaceutical Factory cofnięto uprawnienia na wytwarzanie niektórych preparatów i zamknięto linię produkcyjną szczepionek ze szczepami Brucella.

Sprawa mogła zostać ujawniona przez chińskie władze ze względu na procesy sądowe o odszkodowania od Zakładów Biofarmaceutycznych, które zostały zaplanowane na październik 2020 roku. Poszkodowanym mają być zapewnione bezpłatne badania w 11 szpitalach publicznych.

Dowiedz się więcej:

Na czym polega ubój rytualny i co oznacza halal lub szechita? [WYJAŚNIAMY]

Ptasia apokalipsa w USA. Setki tysięcy martwych ptaków spada z nieba od Nowego Meksyku po Nebraskę

Stukilometrowy płot od połowy września stanie na granicy Podkarpacia. Wszystko przez wirusa afrykańskiego pomoru świń

źródło: Animals's Health / CNN