Trądzik różowaty. Jak mu zapobiegać i jak go rozpoznać, gdy się już pojawi?

Artykuł sponsorowany firmy Vichy
Spośród wielu problemów skórnych, które mogą występować w różnym wieku i u każdej płci, jedną z często diagnozowanych chorób jest właśnie trądzik różowaty. Pierwsze objawy wskazujące na jej rozwój mogą być często bagatelizowane a czasami nawet niezauważalne, natomiast im szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym lepiej. Dlatego warto poznać kilka ważnych faktów na temat trądziku różowatego, ponieważ mogą one pomóc w szybszym zdiagnozowaniu przypadłości i sprawią, że choroba nie osiągnie zaawansowanego stadium.
Mat. prasowy
Czym jest trądzik różowaty?
Wiele osób niesłusznie uważa, że to trądzik pospolity jest najtrudniejszy w leczeniu. Okazuje się natomiast, że coraz częściej wśród pacjentów diagnozowany jest trądzik różowaty, a doprowadzenie cery do zdrowego stanu zajmuje często miesiące lub lata. Jest to popularna choroba przewlekła, znana także jako acne rosacea.
 
Pierwsze symptomy choroby mogą początkowo nie budzić niepokoju – powodów reaktywności naczyń krwionośnych może być w końcu bardzo wiele i wiążą się one często z posiadaniem cery wrażliwej. W konsekwencji – bagatelizowanie występujących zmian może spowodować zaostrzenia stanu zapalnego i poważny rozwój choroby.
 
Zastosowanie odpowiedniej profilaktyki może temu zapobiec, dlatego kluczową kwestią okazuje się poznanie podstawowych objawów trądziku różowatego i konsultacja ze specjalistą – w przypadku, jeżeli zauważone zostaną niepokojące zmiany na skórze.
 
Trądzik różowaty – klasyczne objawy
Trudno wyróżnić jednolity zespół objawów, które sugerują, że mamy do czynienia z trądzikiem różowatym, natomiast naszą uwagę powinna zwrócić przede wszystkim wzmożona aktywność naczyń krwionośnych. Występujący rumień w pierwszym stadium choroby jest tylko chwilowy – pojawia się niespodziewanie i równie szybko znika. Jest to także charakterystyczny symptom wskazujący, że mamy styczność z cerą wrażliwą. 
 
Z czasem rumień zaczyna się utrwalać, a towarzyszą mu widoczne na twarzy pajączki, czyli charakterystyczne, rozszerzone naczynia krwionośne. Wiele kobiet dopiero wtedy konsultuje się ze specjalistą – cera przestaje wyglądać ładnie, a powstałe zmiany nie znikają pomimo stosowania codziennej, wieloetapowej pielęgnacji. Na środkowej części twarzy mogą pojawić się krostki oraz grudki powodujące dyskomfort. Pieczenie i świąd są ich następstwem. 
 
Długo nieleczony trądzik prowadzi zawsze do niebezpiecznego rozrostu (a nawet przerostu) gruczołów łojowych. W takim przypadku konieczne jest leczenie i wprowadzenie znaczących zmian w codziennej pielęgnacji skóry. 
 
Trądzik różowaty może przybierać różne postaci, dlatego zostały one zdiagnozowane przez specjalistów i szczegółowo opisane pod względem występujących objawów.
• • Postać rumieniowo-
• • teleangiektyczna
• • – w jej przypadku rumień jest  chwilowy, jednak z czasem mogą występować także inne symptomy choroby, tj. obrzęki i dyskomfort związany z pieczeniem skóry.
• • Postać grudkowo-krostkowa – przelotny rumień zamienia się w trwały, a na cerze pojawiają się także krostki oraz grudki.
• • Postać z widocznymi zmianami przerostowymi – diagnozowana jest w momencie, gdy skóra staje się grubsza i wyczuwalne są twarde guzki. 
• • Postać oczna – związana ze zmianami występującymi przede wszystkim w okolicach oczu. Może być to zapalenie spojówek oraz świąd.  
Trądzik różowaty – profilaktyka
Chociaż trądzik różowaty może być spowodowany różnymi czynnikami – w tym także tymi, na które nie zawsze mamy wpływ – to powstrzymanie rozwoju choroby jest możliwe. Ważna jest w tym przypadku profilaktyka i wczesne wprowadzenie zmian w codziennym trybie życia i rutynie pielęgnacyjnej. 
 
Każdy, kto znajduje się w gronie osób narażonych na występowanie trądziku różowatego powinien bezbłędnie unikać spożywania ciężkostrawnych potraw. Na zakazanej liście znajduje się także alkohol, który niekorzystnie wpływa na stan cery. Nieodpowiednia dieta może prowadzić do zaostrzenia występujących już zmian, dlatego konsultacja z dietetykiem okazuje się dobrym rozwiązaniem.
 
Należy unikać korzystania z sauny, basenów z chlorowaną wodą oraz zbytecznej ekspozycji skóry na działanie promieni UV – mowa tutaj przede wszystkim o korzystaniu z solarium i zbyt długim przebywaniu na słońcu (zwłaszcza gdy nie stosujemy filtrów).
 
Trądzik różowaty może być skutkiem zaburzeń hormonalnych, ale występowanie objawów wywołuje też zakażeniem HVP oraz maści zawierających sterydy. Niezbędna jest więc stała opieka ze strony specjalisty, który na bieżąco kontroluje stan cery.
Czy trądzik różowaty jest trudny w leczeniu?
Trądzik różowaty to jedna z tych chorób skóry, która okazuje się niezwykle trudna w leczeniu oraz która wymaga od pacjenta niemało cierpliwości. Wczesne wykrycie problemu gwarantuje natomiast najlepsze rezultaty. Walka z powyższą przypadłością może trwać nawet latami, jednak systematyczne stosowanie się do zaleceń specjalisty sprawia, że występujące objawy przestają być z czasem uciążliwe. 
Co zrobić, jeżeli pojawi się trądzik różowaty?
Diagnoza skóry to pierwszy krok do podjęcia działań. Jeżeli specjalista zaleci leczenie farmakologiczne – warto rozpocząć je jak najszybciej. Leczenie zewnętrzne także bywa skuteczne, ale musi być ono połączone ze zmianą pielęgnacji oraz zastosowaniem dermokosmetyków i innych produktów, które odpowiednie są dla cery z niedoskonałościami.
 
Można także skorzystać z domowych sposobów leczenia trądziku różowatego, jednak konieczna jest w tym przypadku konsultacja z lekarzem, ponieważ niektóre produkty działają niekorzystnie w połączeniu z lekami. Zaleca się natomiast stosować rumianek oraz siemię lniane. Dobrym rozwiązaniem jest także dołączenie do pielęgnacji płatków owsianych (w postaci maseczki).
Produkty do pielęgnacji pomocne przy trądziku różowatym
Lecząc trądzik różowaty należy pamiętać, że niezwykle istotną rolę odgrywa tutaj pielęgnacja skóry. Taka cera może wykazywać oznaki przesuszenia, a podrażnienia występują niezwykle często. Jakich kosmetyków nie powinno więc zabraknąć w rutynie pielęgnacyjnej?
 
Wszelkie stosowane produkty muszą być delikatne i skoncentrowane na łagodzeniu występujących podrażnień. Dlatego też trądzik różowaty wymaga podobnego traktowania, jak trądzik pospolity – zalecane są kosmetyki bezzapachowe i posiadające w składzie takie składniki aktywne, które doskonale nawilżają, delikatnie natłuszczają i łagodzą. 
 
W wieczornym i porannym myciu twarzy nie może zabraknąć takiego produktu, który usuwałby nadmiar łoju. NORMADERM Phytosolution - Żel głęboko oczyszczający od marki Vichy sprawia, że skóra jest widocznie wygładzona, oczyszczona, ale nie przesuszona. Dopełnienie stanowi [v]NORMADERM Tonik oczyszczający do codziennej pielęgnacji o działaniu odświeżającym[/v]. Zwęża on pory i sprawia, że cera jest bardziej matowa. 
 
Podstawą codziennej pielęgnacji jest krem na dzień, odpowiedni do stosowania także pod makijaż. Tego rodzaju produkt powinien koić, nawilżać i redukować widoczne wypryski oraz przebarwienia. Powyższe właściwości posiada NORMADERM Phytosolution – krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej również od marki Vichy. Zawiera kwas salicylowy, kwas hialuronowy oraz lizat fermentacyjny produktu bakterii bifid Jest to szczególnie ważny krok w codziennej rutynie, ponieważ niektóre preparaty stosowane w leczeniu trądziku różowatego mogą w znacznym stopniu naruszyć naturalną ochronę skóry. Staje się ona podatna na działanie czynników zewnętrznych, a tego bezwarunkowo trzeba unikać.
 
Miejscowe leczenie zmian w wielu przypadkach jest niezbędne i zalecane przez lekarza. Postać grudkowo-krostkowa trądziku różowatego charakteryzuje się występowaniem na cerze trudnych w usuwaniu niedoskonałości. W takim przypadku poleca się stosować kosmetyki przeznaczone do walki z powyższym problemem. Produkt marki Vichy, czyli S.O.S. Punktowa Pasta Przeciw Niedoskonałościom dla skóry tłustej i trądzikowej posiada w składzie siarkę, kwas glikolowy i niacynamid. Wszystkie te składniki mają na celu przede wszystkim wysuszać pojawiające się zmiany, złuszczyć martwy naskórek oraz łagodzić skórę. 
 
Dopełnieniem całej pielęgnacji może być produkt redukujący powstałe przebarwienia. Jeżeli trądzik różowaty leczony jest w odpowiedni sposób, z czasem na skórze pojawia się coraz mniej stanów zapalnych, a naczynka przestają być widoczne. Pozostają natomiast przebarwienia spowodowane występującymi wcześniej krostkami, dlatego konieczne może okazać się stosowanie takich składników aktywnych, które ujednolicą koloryt cery. Marka Vichy stworzyła LIFTACTIV SPECIALIST, Glyco-C Ampułki przeciw przebarwieniom na noc, których działanie wspierane jest przez kwas glikolowy, witaminę Cg oraz kwas hialuronowy. 
 
Profilaktyka przeciwdziałająca chorobom występującym na skórze jest istotna w każdym wieku, dlatego jeżeli obawiamy się, że możemy być podatni na występowanie trądziku – powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia i stosować pielęgnację odpowiednio dobraną do naszej cery. Dzięki temu możemy uniknąć leczenia farmakologicznego i konieczności skorzystania z zabiegu chirurgicznego.