To nie policystyczne jajniki. To trauma po tym, co zrobił ksiądz-pedofil

Monika Przybysz
Dr Maciej Jędrzejko, znany na Śląsku ginekolog i położnik, opisał w mediach społecznościowych wstrząsającą historię swojej pacjentki. 27-letnia dziś kobieta przez lata bała się opowiedzieć o tym, że była wykorzystywana seksualnie przez księdza. Matka kazała jej milczeć.
Nie była w stanie ułożyć sobie życia z żadnym mężczyzną, ani z żadną kobietą. Każda próba współżycia to nieopisany ból, wstyd i cierpienie - opisuje sytuację 27-latki dr Maciej Jędrzejko fot. Pexels / Sofia Garza
Młoda kobieta miała bardzo wiele zdrowotnych problemów: potężne zaburzenia hormonalne, bolesne miesiączki, brak libido, trądzik oporny na leczenie, depresję. "Żaden lekarz nie był w stanie założyć do pochwy nawet najmniejszego wziernika z powodu pochwicy" – tłumaczy ginekolog. Stawiano różne diagnozy, niektórzy rozkładali ręce, ale jednej przyczyny tych wszystkich dolegliwości nikt nie szukał.

Dr Jędrzejko opisał historię dziewczyny na swoim profilu na Facebooku. Czytaj także: "Dla niektórych jestem dziś trędowata". Aleksandra z Elbląga o życiu po gwałcie


Organizm się broni


"Mało kto kojarzy. Ale organizm tak się broni przed traumą" – podsumowuje dr Jędrzejko i pyta: "Jak długo lekarze będą leczyć fizjologiczną 'obronę androgenową' i rozpoznawać nieistniejący zespół policystycznych jajników i niespecyficzny przerost kory nadnerczy zamiast zebrać pogłębiony wywiad pod kątem traum psychicznych i wysyłać do psychoterapeuty?".
Teraz rozumiem, ale nie kojarzyłam tych wszystkich objawów z tym, co mi zrobił, to było tyle lat temu - wyznała lekarzowi 27-letnia kobieta wykorzystywana seksualnie jako dwunastoletnia dziewczynkafot. pixabay.com

Ciało tylko wołało o pomoc


Jak relacjonuje ginekolog, po 8-miesięcznej intensywnej (raz w tygodniu) psychoterapii, objawy kliniczne u 27-latki zaczęły ustępować stopniowo, powoli, ale praktycznie samoistnie.

"Całość składa się na obraz ciężkiego zespołu zaburzeń hormonalnych na tle psychosomatycznym - na tle traumy seksualnej spowodowanej przez dorosłego mężczyznę w sutannie, kiedy miała 12 lat" – pisze dr Maciej Jędrzejko.

Co po traumie?


Zdaniem specjalisty kluczowa w tak trudnych sytuacjach staje się właśnie psychoterapia. Zły dotyk boli całe życie, powoduje, że ofiara zaczyna mieć liczne problemy zdrowotne, które się kumulują. Dodatkowo bliscy kobiety negowali jej przeżycia związane z wykorzystaniem seksualnym. Gdy odważyła się powiedzieć o wszystkim ginekologowi, swoje zwierzenia i tak zakończyła słowami: "proszę nikomu nie mówić".

"Samotność to jej drugie imię" – podsumowuje gorzko dr Jędrzejko.