Koronawirus u norek hodowanych w Polsce. Naukowcy z Gdańska potwierdzili pierwszy przypadek w kraju

Monika Piorun
Po tym jak Dania ogłosiła, że wybije wszystkie z ponad 15 mln norek hodowanych w tym kraju ze względu na to, że wykryto u nich mutację koronawirusa, która może przenosić się na ludzi, podobne przypadki zaczęto zgłaszać także w innych krajach. Dołączyła do nich także Polska, po tym jak naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdzili obecność wirusa SARS-CoV-2 u 8 osobników z krajowych ferm norek.
Naukowcy z Gdańska potwierdzili pierwszy przypadek koronawirusa u norek z polskich ferm hodowlanych. Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u norek hodowanych w Polsce został potwierdzony przez zespół weterynarzy pod kierunkiem dr Macieja Grzybka z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasza Rąbalskiego z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Norki zakażone koronawirusem w Polsce

Trójmiejscy naukowcy przebadali w sumie 91 norek pod kątem obecności SARS-CoV-2. Mutację, która może przenosić się ze zwierząt na ludzi wykryto u 8 osobników. Wszystkie z nich pochodziły z ferm hodowlanych na terenie województwa pomorskiego.


Jak poinformował Gdański Uniwersytet Medyczny wyniki potwierdzono na podstawie wymazów z gardeł norek, a pobrany materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce u ludzi:

Uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki.

Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2.

Jakie zwierzęta mogą przenosić koronawirusa?

Badania laboratoryjne prowadzone w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie do tej pory potwierdziły możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2 między innymi u takich gatunków jak:

⦁ norki
⦁ chomiki
⦁ króliki
nietoperze
⦁ makaki
⦁ gryzonie

Naukowcy ostrzegają, że na fermach zwierząt hodowlanych konieczne jest podniesienie standardów bioasekuracji. Zaleca się także wzmożony monitoring epizootiologiczny i prowadzenie intensywnych badań w poszukiwaniu przenosicieli chorób odzwierzęcych.

Nowe rozporządzenie ministra rolnictwa ws. zakażonych norek

Ze względu na to, że obecnie nie istnieją żadne przepisy, które nakazywałyby podjęcie działań administracyjnych przez Inspekcję Weterynaryjną w takiej sytuacji, pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa u norek doprowadził do powstania nowego projektu rozporządzenia ministra rolnictwa, w którym stwierdzono, że infekcja u tych zwierząt ma być "zwalczana z urzędu", ponieważ:

Istnieją przypuszczenia, że intensywna hodowla zwierząt wrażliwych na zakażenie SARS-CoV-2 może prowadzić do niekontrolowanego namnażania i rozprzestrzeniania wirusa, a także zwiększa ryzyko jego mutacji i transmisji w obrębie ferm norek oraz z norek na ludzi.

Projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie ma trafić do dalszych prac rządowych. Można się spodziewać, że podobnie jak w innych krajach wzbudzi szereg kontrowersji.

Na razie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznacza, że "tylko wyniki badań pochodzące z urzędowych laboratoriów weterynaryjnych (a także z laboratorium referencyjnego w Puławach) mają charakter wyników uznawanych za urzędowe" i na ich podstawie można wyznaczyć dalsze kroki w celu rozwiązania tego problemu. "Inne wyniki badań mają charakter analiz stricte naukowych" — wyjaśnia resort.

Świat ma problem z koronawirusem u norek hodowlanych

W Danii, w której norek jest prawie 3 razy więcej niż ludzi, decyzja o wybiciu 15 milionów zwierząt doprowadziła do tego, że do dymisji podał się minister rolnictwa Mogens Jensen. Za odstrzelenie 1 norki hodowcy mają dostać tam 30 duńskich koron (około 4 euro).

Czytaj także: Ten kraj postanowił zabić wszystkie norki z ferm. Wiemy, dlaczego podjęto tak drastyczne kroki

Oprócz Danii (wraz z terytorium zależnym Wysp Owczych) oraz Polski do tej pory przypadki zakażeń mutacją koronawirusa, która może przenosić się z norek na ludzi, potwierdzono w takich krajach jak:

Holandia
Francja (dotąd wybito tam ponad 1 tys. norek)
Grecja
Hiszpania
Szwajcaria
RPA
Stany Zjednoczone
Rosja

Koronawirus u zwierząt — dowiedz się więcej:

Koty mogą przenosić koronawirusa tylko na inne koty, ale NIE na ludzi (NOWE BADANIA)

Czy zwierzęta domowe mogą zarazić człowieka koronawirusem? WHO tego NIE potwierdza

Koty mogą zostać zakażone koronawirusem. Naukowcy mają już na to dowody

źródło: gumed.edu.pl