Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciw Polsce o "naruszenie prawa UE"
Komisja Europejska poinformowała, że wszczęła procedurę wobec Polski o naruszenie prawa Unii Europejskiej przez zezwolenie Izbie Dyscyplinarnej SN "na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów".
Czytaj także: Komisja Europejska ma trzy pytania do Czarnka. Domaga się wyjaśnień po oburzających słowach
Zdaniem Komisji Europejskiej, nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów narusza prawa UE. 25 października 2019 r. KE wniosła skargę do TSUE w tej sprawie. Poza argumentem o braku niezależności Komisja zwraca uwagę, że nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej umożliwia kwalifikowanie treści orzeczeń podejmowanych przez sędziów sądów powszechnych jako przewinienie dyscyplinarne.
W skardze KE zauważono między innymi też, że nowy system nie zapewnia rozpoznania spraw dyscyplinarnych sędziów w rozsądnym terminie oraz prawa do obrony. Ma to wynikać z przepisów mówiących o tym, ze czynności związane z wyznaczeniem obrońcy oraz podjęciem przez niego obrony nie wstrzymują biegu postępowania dyscyplinarnego.
O wszczęciu postępowania wobec Polski poinformowała na Twitterze wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová. "Kontynuujemy naszą akcję działania w obronie niezawisłości sądownictwa w Polsce" – napisała na Twitterze.
"W dodatkowym wezwaniu do usunięcia uchybienia odnosimy się do obaw związanych z działalnością Izby Dyscyplinarnej w sprawach o uchylenie immunitetu sędziów w sprawach karnych" – dodała Jourová.