W tych szpitalach będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19. Na liście 509 placówek

Monika Piorun
"Znamy szpitale, w których będzie szczepiony personel placówek medycznych" — ogłoszono na rządowych stronach Ministerstwa Zdrowia. W pierwszej kolejności w tzw. szpitalach węzłowych jeszcze przed masowymi szczepieniami społeczeństwa będzie mógł zaszczepić się personel medyczny i niemedyczny.
Rząd podał pełen wykaz szpitali, w których odbędą się pierwsze w Polsce szczepienia na covid-19. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W Polsce jest 509 szpitali węzłowych i to właśnie w nich tuż przed rozpoczęciem powszechnego programu szczepień przeciwko SARS-CoV-2 wśród Polaków będą szczepieni przede wszystkim pracownicy służb medycznych oraz pracownicy techniczno-administracyjni i farmaceuci z aptek.

Dane osób, które będą szczepione na covid-19 przed resztą Polaków, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia będą zbierane do 20 grudnia 2020 roku.

Koronawirus w Polsce. Wykaz punktów szczepień na covid-19 (LISTA)

Pełna lista placówek, w których będą odbywały się pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi znajduje się poniżej, a także na stronie
gov.pl w zakładce "Szpitale węzłowe".
NFZ wyjaśnia, że choć w tzw. okresie "0" szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego zorganizują i preprowadzą w każdym województwie szpitale należące do sieci PSZ (tzw. szpitale węzłowe), to jednak niektóre placówki zdecydowały się na to, by samodzielnie zaszczepić lekarzy, dlatego część z nich nie została ujęta w oficjalnym wykazie.

Szczepienia na covid-19 w Polsce — kolejność szczepień

W Małopolsce 30, a na Podlasiu 20 — tyle punktów szczepień przeciwko koronawirusowi według pierwszych doniesień będzie w ramach "Etapu 0" przyjmować pacjentów należących do personelu medycznego i niemedycznego, w tym m.in. część pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych. Po nich zaczną się szczepienia populacyjne pozostałej części społeczeństwa. Na "Etapie 1" szczepione będą osoby zatrudnione w DPS-ach i MOPS-ach, pensjonariusze domów opieki i zakładów opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i wojska obrony terytorialnej.


Podczas "Etapu 2" szczepieni będą pracownicy sektora edukacji, transportu publicznego, urzędnicy, pozostała część zatrudnionych w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz osoby z chorobami przewlekłymi (na podstawie e-skierowania).

CHOROBY PRZEWLEKŁE [LISTA]

choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń mózgowych /udar mózgu),
cukrzyca,
nowotwory,
otyłość,
osteoporoza,
padaczka,
⦁ przewlekłe choroby nerek
choroby układu oddechowego (astma, POChP/przewlekła obturacyjna choroba płuc),
⦁ zakażenie wirusem HIV/AIDS,
⦁ choroby autoimmunologiczne (choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, autoimmunologiczne metaplastyczne zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba Addisona, cukrzyca typu 1, miastenia, pęcherzyca zwykła, stwardnienie rozsiane, bielactwo, zespół Goodpasture’a, pierwotna marskość żółciowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół Sjogrena, zapalenie skórno-mięśniowe, twardzina układowa (sklerodermia), łuszczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń układowy rumieniowaty).

Na "Etapie 3" szczepień na covid-19 będą mogli się zgłosić m.in. przedsiębiorcy oraz pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a także pozostałe osoby powyżej 18. roku życia (poza kobietami w ciąży, alergikami i osobami z wysoką gorączką).

Szczepienia na covid-19 — dowiedz się więcej:

Przeciwwskazania do szczepień na covid-19? To nie będzie długa lista

Zaszczepieni na COVID-19 dostaną kody QR. Jak zmieni to nasze życie po pandemii?

56 dni bez alkoholu — tyle trzeba wytrzymać po szczepionce Sputnik V? Fala oburzenia w Rosji

źródło: gov.pl