mObywatel - prosty poradnik, jak korzystać z dowodu i prawa jazdy w smartfonie

Bartosz Świderski
mObywatel to przydatna i darmowa aplikacja, która jednak nie zastąpi nam dowodu osobistego czy prawa jazdy. Jak ustawić dowód i prawo jazdy w aplikacji mObywatel, kiedy i w jakich okolicznościach można jej używać?
Aplikacja mObywatel - jak ustawić dowód osobisty i prawo jazdy w smartfonie, kiedy można używać Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Aplikacja mObywatel to taki rodzaj mobilnych dokumentów. Nie jest tym samym, co dowód osobisty z elektroniczną nakładką, nie jest też tym samym co zwykły dowód. Aplikacja nie jest zamiennikiem – jest scyfryzowaną kopią już istniejącego dokumentu tożsamości. Np. jeśli nie wyrobiliśmy sobie prawa jazdy, nie dodamy go do aplikacji.

Jak zainstalować i skonfigurować aplikację mObywatel

Będziemy musieli założyć Profil Zaufany, jeśli jeszcze go nie mamy. Na szczęście wystarczy mieć konto w banku, by bez ruszania się z domu w końcu tę nieszczęsną, budowaną w bólach bramę cyfrowego państwa przekroczyć.

Następnie pobieramy aplikację ze sklepu Google Play (Android) lub AppStore (iOS). Aplikacja – niezależnie od systemu – jest darmowa. Potem instalujemy aplikację, postępując zgodnie z instrukcjami na ekranie. Następny krok to uruchomienie aplikacji, zaakceptowanie regulaminu, ustalenie hasła.

mTożsamość - dodanie dowodu osobistego

Następnie klikamy usługa „mTożsamość”, logujemy się do Profilu Zaufanego, a aplikacja pobierze i zapisuje nasze dane.

Naturalnie, nie uda ci się aktywować aplikacji, jeśli twój plastikowy dowód osobisty stracił ważność albo został zastrzeżony. Raz jeszcze, mObywatel jest raczej przedłużeniem dokumentów państwowych, nie ich zamiennikiem. mTożsamość nie jest dowodem osobistym, a jego mobilnym skróconym odpisem – dokumentem, który zawiera dane z dowodu.

Dodanie prawa jazdy do mObywatel

Jeśli mamy już dodany dowód osobisty do aplikacji mObywatel, czas na następny ważny dokument, czyli prawo jazdy.

Otwórz aplikację i zlokalizuj symbol plusa, następnie kliknij opcję mPrawo Jazdy. Aplikacja poprowadzi cię przez proces, i oto w aplikacji, obok danych z dowodu osobistego, jest drugi dokument – czyli dane z prawa jazdy, co ma tę szczególną przewagę nad „zwykłym” prawem jazdy, że aplikacja zlicza punkty karne, jakie ma na koncie dany kierowca.

Kiedy można skorzystać z mObywatel, kiedy potrzebny będzie plastikowy dowód?

W pewnym uproszczeniu, mObywatel wystarczy w miękkich sytuacjach, w pociągach, podczas kontroli policyjnej, podczas wyborów, w hotelu, na siłowni, w sklepie.

Ale już w sytuacjach, gdzie dowód osobisty jest ustawowo wymagany – czyli w banku, u notariusza, na lotnisku, wówczas możemy sobie machać smartfonem ile chcemy, to nie jest dokument tożsamości i niczego nie załatwimy bez „plastiku”.

mObywatel - przydatna funkcja wymiany danych – np. przy stłuczce

Dzięki aplikacji można niejako „wylegitymować” się innemu obywatelowi i pobrać jego dane, np. w przypadku stłuczki. Należy wówczas uruchomić aplikację, wpisać hasło dostępowe, wybrać usługę mTożsamość i kliknąć opcję „sprawdź”.

Zobacz też: E-rewolucja w dowodach osobistych. Podpowiadamy jak złożyć wniosek

Włączy się skaner kodu QR, aplikacja poprosi o cel pobrania danych, następnie trzeba odczytać kod z telefonu osoby, której dane chcesz pobrać. Aplikacja automatycznie pobierze, zapisze w telefonie i wyświetli dane tej osoby wraz ze zdjęciem w niskiej rozdzielczości, nakładając na to certyfikat ważności i bezpieczeństwa danych.

Na tej samej zasadzie dane można przekazać drugiej osobie, wybierając odpowiednią opcję, tu pamiętać należy, że telefony obywateli w takiej sytuacji muszą mieć zgodne systemy na smartfonach – Android nie dogada się z iOSem i na odwrót – potrzebna będzie para – np. Android-Android.