"Klerykalizacja w praktyce". Śmiszek pokazał, ile zarabiają kapelani skarbówki

Zuzanna Tomaszewicz
Krzysztof Śmiszek z Lewicy opublikował na Twitterze rządową odpowiedź na interpelację, w której podano dane dotyczące średniego uposażenia kapelana pełniącego służbę w Krajowej Administracji Skarbowej w ciągu 11 miesięcy 2020 roku. "Rozumiem, że ściągalność podatków znacznie wzrosła" – napisał poseł.
Ile wyniosło uposażenie kapelana w 2020 roku? Fot. Shutterstock
Czytaj także: Zwalniano katolików, zmieniano nazwy ulic, zamykano szkoły. Tak Francja rozwiodła się z Kościołem

"Chcecie wiedzieć jak wygląda w praktyce klerykalizacja państwa? Za nasze oczywiście pieniądze? Świeżutkie informacje z Ministerstwa Finansów" – czytamy w poście Krzysztofa Śmiszka, do którego załączono tabelę porównującą uposażenie kapelana z KAS z 2019 i w 2020 roku.

Jak wynika z przedstawionych danych, najwyższe uposażenie w okresie od stycznia do listopada 2019 roku wyniosło 5799,50 zł (listopad). W zeszłym roku zaś uposażenie powyżej 6 tys. utrzymywało się przez 9 miesięcy (najwyżej w lutym – 6246,64; najniżej we wrześniu – 5978,53). "Zarobki kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej. Ponad 6 tysięcy miesięcznie. Rozumiem, że ściągalność podatków znacznie wzrosła" – dodał poseł Lewicy na Twitterze.

Jak Polacy oceniają Kościół?

Kościół katolicki w Polsce jest oceniany najgorzej od 1993 roku. Pokazuje to niedawne badanie CBOS, który przypomina, że od około 10 lat notuje się systematyczny spadek w pozytywnej ocenie działalności Kościoła. Mijający rok pokazał jednak, że ta tendencja jeszcze bardziej przyśpieszyła.


Z najświeższego sondażu wynika, że 47 proc. Polaków (wzrost o 6 pkt procentowych względem badania z września) – oceniło instytucję źle, a 41 proc. (spadek o 8 pkt procentowych) – dobrze.

Czytaj także: Najgorszy wynik od 1993 roku! CBOS wskazał, jak wielu Polaków źle ocenia Kościół