Kiedy twoja kolej na szczepienie? Tym kalkulatorem łatwo obliczysz, ile jeszcze musisz czekać

Łukasz Grzegorczyk
Wielu Polaków zastanawia się, kiedy wypadnie ich kolej do szczepienia na covid-19. Wyznaczanie terminu to na razie trochę wróżenie z fusów, ale jest kalkulator, który podpowie wam, ile będziecie musieli czekać w kolejce.
Powstał Kalkulator Kolejki Szczepionkowej COVID-19. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Po aferze związanej ze szczepieniem aktorów i polityków poza kolejnością, wszyscy mają prawo czuć się już zagubieni. Dlatego lek. Aleksandra Zając i doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominika Miszewska stworzyły Kalkulator Kolejki Szczepionkowej COVID-19.


– Kiedy poznaliśmy podział na grupy, kto i kiedy będzie mógł być zaszczepiony, zaczęłyśmy się zastanawiać, kiedy my i nasze rodziny możemy spodziewać się szczepienia. Stwierdziłyśmy, że przeliczymy to na polskie warunki, na podstawie dostępnych danych. W ten sposób powstał cały pomysł. Mamy też podobny kalkulator dla Wielkiej Brytanii, gdzie już odniósł duży sukces – mówi naTemat Dominika Miszewska.

Jak zauważa, mamy w Polsce informacje na temat chorób współistniejących, aktywności zawodowej czy wieku pacjentów. – Od 15 stycznia powinny ruszyć zapisy na szczepienia, ale de facto nic poza tym nie wiemy – podkreśla. No właśnie, jest data, jednak brakuje szczegółów co do terminów. A te można póki co podawać jedynie w przybliżeniu.

Jak działa Kalkulator Kolejki Szczepionkowej COVID-19?


– Obliczyłam, że jestem w kolejce za co najmniej 8 233 568 Polakami, a przyjmując rządowe założenie szczepienia 850 tys. osób tygodniowo, powinnam otrzymać pierwszą dawkę szczepionki 21 maja 2021 roku (w najoptymistyczniejszym wariancie) – przyznaje Natalia Nazim z Omni Calculator. To firma, która odpowiada za przygotowanie kalkulatora.

Postanowiłem sam sprawdzić, jak to wygląda w moim przypadku. Wszedłem na stronę omnicalculator.com, gdzie w dosłownie 15 sekund dowiedziałem się o swoim terminie pierwszej szczepionki: koniec maja 2021. To oczywiście tylko szacunkowa data, ale przynajmniej oparta na wyliczeniach z konkretnych danych.

W kalkulatorze każdy sam może zmieniać poszczególne wartości, np. ogólną liczbę wykonanych szczepień w tygodniu w Polsce. Do tego trzeba zaznaczyć kilka opcji, które dopasują nas do konkretnej grupy obywateli. Na koniec otrzymujemy wynik w poniższej formie.
Fot. omnicalculator.com
– Korzystałyśmy z danych z Narodowego Programu Szczepień, GUS i MSWiA. Musiałyśmy sprawdzić liczebność poszczególnych grup zawodowych. Codziennie aktualizujemy dane, dotyczące tego, ile osób może być zaszczepionych w ciągu tygodnia. Na razie ta liczba ciągle rośnie, zobaczymy na jakim etapie się zatrzyma – wskazuje Miszewska.

Jej zdaniem będziemy mogli się cieszyć, jeśli uda się wszystkich chętnych zaszczepić do końca roku. – Na razie realny termin dla grup zawodowych, które nie są szczególnie narażone, to okolice maja i czerwca. Najważniejsze jest to, żeby jak najwięcej osób zachęcić do szczepienia – także w tym celu powstał nasz kalkulator – dodaje.
Fot. omnicalculator.com
Kalkulator to nie tylko sposób na wyliczenie terminu. Może on służyć za solidne źródło wiedzy dla niedowiarków, a także wszystkich osób, które po prostu boją się szczepienia. Ze strony dowiadujemy się m.in., jak wygląda samo szczepienie, dla kogo szczepionki są przeciwwskazane, a także jakie są typy szczepionek, i czy ozdrowieńcy powinni się szczepić.

– Te dwie dawki szczepionki to pierwszy krok, by wrócić do normalności. Sporo osób się boi, ale chciałyśmy przyczynić się do oswojenia społeczeństwa ze szczepieniami – wyjaśnia Dominika Miszewska.

Czytaj także: PiS zapowiada gigantyczną liczbę szczepień Polaków. Tłumaczy, jak ma do tego dojść