Dzień Babci i Dziadka w 2021 roku będzie inny niż dotąd. Niewielu zna prawdziwą historię tego święta
W tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy. W czwartek 21 stycznia przypada Dzień Babci, a dzień później, w piątek 22 stycznia — mamy Dzień Dziadka. Wbrew pozorom tradycja honorowania w ten sposób naszych przodków wcale nie jest zbyt długa. W Polsce zaczęto ją kultywować dopiero w latach 60. ubiegłego wieku — głównie za sprawą prasy, tygodników dla pań oraz... Mieczysławy Ćwiklińskiej — słynnej "pani Mieci".
- Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w 2021?
- Historia Dnia Babci i Dziadka — skąd się wzięło to święto?
- Jak Dzień Babci i Dziadka obchodzi się w różnych krajach na świecie?
Choć mogłoby się wydawać, że Dzień Babci i Dziadka towarzyszą nam od zarania dziejów, to jednak wcale nie świętujemy tych dat tak długo, jak wydaje się większości z nas. Źródła historyczne wskazują, że w Polsce po raz pierwszy pomysł tej okazji do złożenia życzeń naszym dziadkom został opisany na łamach tygodnika "Kobieta i Życie".
Rok później redakcja "Ekspresu Poznańskiego" postanowiła uczcić 85. urodziny popularnej aktorki teatralnej i filmowej — Mieczysławy Ćwiklińskiej (zwanej "panią Miecią") nie tylko specjalnym tortem z napisem "Dla Babci", ale także nieformalnym ustanowieniem nowego święta — Dnia Babci, który wówczas miał być obchodzony jedynie lokalnie w Poznaniu.
(Niedługa) Historia Dnia Babci i Dziadka w Polsce
Pomysł spotkał się z takim uznaniem, że rok później (w 1965) podchwycił go stołeczny "Ekspress Wieczorny", a seniorki zaczęto obdarowywać z tej okazji słodkimi upominkami. Dziadkowie musieli poczekać na swoje święto aż do 1981 roku.Choć początkowo planowano, by dzień ten przypadał 30 maja — czyli wtedy, kiedy urodził się nestor polskiej piosenki Mieczysław Fogg, to jednak ostatecznie zdecydowano, by dziadkowie obchodzili swe święta w bardziej zbieżnych datach — po Dniu Babci 21 stycznia ustanowiono więc Dzień Dziadka — 22 stycznia.
Mało kto w Polsce zdaje sobie sprawę z tego, że to im zawdzięczamy Dzień Babci i Dziadka. Seniorki obchodzą swoje święto m.in. za sprawą jubileuszu aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej. Dziadkowie zaś początkowo mieli obchodzić swój dzień 30 maja — w dniu uro•Fot, Twitter.com/Krzysztof Bednarczyk / Juliette Bretan
Jak Dzień Babci i Dziadka świętuje się w innych krajach?
Wiele państw obchodzi te święta równocześnie jednego dnia. Tak jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1978 roku święto to zostało oficjalnie uznane przez Kongres oraz prezydenta USA i celebruje się je na początku września.Tylko w Brazylii i Bułgarii 21 stycznia swój dzień obchodzą wszystkie babcie. A jak jest w innych państwach?
DZIEŃ BABCI I DZIADKA NA ŚWIECIE:
- Hiszpania — 26 lipca
- Francja — pierwsza niedziela marca
- Wielka Brytania — pierwsza niedziela października
- Brazylia, Bułgaria — 21 stycznia Dzień Babci
- Austria — pierwsza niedziela listopada
- Niemcy — druga niedziela października
- Włochy — 2 października (w dzień Świętych Aniołów Stróżów)
- Meksyk — 28 sierpnia przypada tzw. Día de Abuelos
- Estonia — druga niedziela września
- Japonia — 15 września obchodzi się tzw. "Dzień Szacunku dla Wieku"
- Holandia — 4 czerwca to Dzień Dziadków
- Czechy — 2 października
- USA — 12 września 2021 przypada National Grandparents Day
- Polska — 21 stycznia mamy Dzień Babci a 22 stycznia Dzień Dziadka
W tym roku ze względu na pandemię covid-19 wielu wnuków nie będzie miało okazji do tego, by osobiście złożyć życzenia od serca swoim dziadkom. Nie zapominajmy więc, by skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii i skomunikować się z seniorami poprzez tradycyjną rozmowę telefoniczną lub — o ile to możliwe — spotkanie online za pomocą popularnych komunikatorów. W czasie domowej i często samotnej izolacji taki "prezent" może znaczyć dla starszych osób dużo więcej niż się nam wydaje.
Jeśli w ramach Dnia Babci i Dziadka 2021 chcemy wesprzeć seniorów, możemy zaoferować im pomoc w ramach wolontariatu. Na stronie wspierajseniora.pl możemy dopisać się do listy osób, które pomagają starszym robić zakupy czy np. wyprowadzać za nich psa na spacer.
Dowiedz się więcej:
- Wigilia... online aż dla 40 proc. Polaków? W te święta większość z nas będzie jak "Kevin sam w domu"
- Dzień Mężczyzny a Dzień Chłopaka — czy to te same święta? Kiedy je obchodzimy? [WYJAŚNIAMY]
- Blue Monday to fake news. Skąd się wzięła popularność najbardziej depresyjnego dnia roku?