Mistrz włoskiego kina nakręcił wzruszający spot promujący szczepienia. "Subtelny i piękny"

Monika Piorun
Giuseppe Tornatore — reżyser takich filmów jak nagrodzony Oskarem "Cinema Paradiso" czy "Malena" z Monicą Bellucci — zrealizował pro bono serię krótkich filmów reklamowych, które mają przekonywać sceptyków do szczepień przeciwko covid-19. Efekt? Pół Europy pieje z zachwytu, a łzy wzruszenia ocierają nawet najbardziej surowi krytycy filmowi.
Giuseppe Tornatore wyreżyserował 2-minutowy spot, w którym wyraził więcej emocji niż tysiące słów wypowiedzianych na temat walki z pandemią covid-19. Fot. YouTube.com/ Palazzo Chigi


— Osób, które jeszcze się wahają albo mówią, że nie chcą się zaszczepić, nie można winić, ale trzeba je rozumieć i im pomagać — wyznał w rozmowie ze stacją RAI Giuseppe Tornatore.

Jeden z najbardziej znanych na świecie włoskich reżyserów na prośbę komisarza ds. walki z pandemią covid-19 przygotował za darmo trylogię prostych spotów reklamowych nawiązujących do obecnej sytuacji epidemiologicznej. W nieco ponad 2 minuty udało się mu wyrazić więcej emocji niż tysiące informacji, które codziennie dochodzą do nas z "pola walki" z koronawirusem.


Pierwszy z 3 prezentowanych filmów (2 pozostałe są jeszcze w montażu, niewykluczone, że pojawi się też kolejny) zatytułowano "Pokój objęć". Scenka z bliżej nieokreślonego szpitala lub domu opieki dla seniorów przedstawia matkę z córką. W lekkim półmroku, zza przezroczystej kurtyny wyłaniają się postacie kobiet, które wpadają sobie w ramiona.

— To plastik, w który owinięte jest teraz nasze życie — tłumaczy reżyser. W jego krótkometrażowej produkcji nie ma zbędnych słów. Prosty dialog sprowadza się do zwięzłego dialogu.

"Musimy siebie kochać". Tornatore zachęca do szczepień na covid-19

Czytaj także: Dzień Babci i Dziadka w 2021 roku będzie inny niż dotąd. Niewielu zna prawdziwą historię tego święta

— Ach, tu jesteś. Nie liczyłam już na to — mówi ze wzruszeniem starsza z pań. Choć w nagraniu ani razu temat szczepień nie pojawia się wprost, z rozmowy wynika, że to ta kwestia wzbudza najwięcej wątpliwości młodej kobiety.

Córka wyznaje, że jest pełna obaw. Gdy seniorka próbuje ją przekonać, że niepewność jest zrozumiała, ale ważniejsze jest to, że po prostu "musimy siebie kochać", oddzielająca je warstwa folii powoli unosi się w górę rozchodząc się tak jak wszelkie rozterki tych, którzy boją się szczepić.

W tle słychać zaś prostą melodię stworzoną przez Nicola Piovani — kolejnego laureata Oskara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Życie jest piękne" w reż. Roberto Benigniego. Pianista przez 5 tygodni walczył o życie zamknięty w szpitalu zakaźnym po zakażeniu koronawirusem jesienią 2020 roku.

— Chcieliśmy uniknąć zbędnej warstwy dydaktycznej. Zamiast informacji woleliśmy przekazać emocje — tłumaczył mistrz Tornatore po premierze pierwszego z serii spotów poświęconych COVID.

Reakcje na jego nowe dzieło były niezwykle pozytywne. Pochwaliła je większość krytyków filmowych. Także w Polsce projekt spotkał się z przychylnym przyjęciem.

"Jest taki jak jego filmy". Świat zachwyca się nowym dziełem włoskiego mistrza kina

Giuseppe Tornatore wyreżyserował spot promujący szczepienia na COVID. Jest taki jak jego filmy. Dotyka. Wzrusza. Jest subtelny i piękny. Prościutki. Bez nadęcia — napisała na Instagramie Karolina Korwin Piotrowska. Dlaczego nikt nie wpadł na to u nas — pyta dziennikarka.
Zdaniem Karoliny Korwin Piotrowskiej w naszym kraju jest co najmniej kilku ciekawych twórców, których spoty na temat walki z pandemią mogłyby okazać się warte uwagi.

Według niej "Szumowska, Szelc, Holland, Komasa czy Palkowski" też mogliby zrobić krótką etiudę filmową pokazującą, że życie jest ważne.

Ile osób zaszczepiło się dotąd przeciwko covid-19? [STATYSTYKI]

Warto wyjaśnić, że we Włoszech przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 zaszczepiono dotąd ponad 1,18 mln obywateli. W Polsce — niespełna 470 tys. osób (wg stanu z 19.01.2021 r.).

Największym odsetkiem zaszczepionych na covid-19 może pochwalić się Wielka Brytania (4,06 mln), Izrael (2,19 mln) oraz Emiraty Arabskie (1, 72 mln). Włosi plasują się tuż za nimi.
Statystyki szczepień na covid-19 na świecie (19 stycznia 2021)Fot. Our World in Data

Dowiedz się więcej: