To od nich zależy przyszłość planety. Oto jak prosto nauczyć dzieci ekonawyków
Nie jest tajemnicą, że wiedza najłatwiej wchodzi do głowy podczas zabawy. Nie ważne, czy staramy się zapamiętać tabliczkę mnożenia, czy uzmysłowić sobie szkodliwość nadprodukcji plastiku — jeśli uda nam się wymyślić odpowiednią zabawę, sukces dydaktyczny jest niemal gwarantowany.
Każda z odsłon projektu, niezależnie od wieku potencjalnych zainteresowanych, ma jasno określony cel: uzmysłowić dzieciom, że to, co robią każdego dnia — małe rzeczy, takie jak zakręcanie wody w kranie czy segregowanie śmieci — ma ogromny wpływ na “zdrowie” naszej planety.
Ciekawy projekt, długotrwały efekt
Procter & Gamble od lat prowadzi wiele różnorodnych działań, które pomogą zmniejszyć tempo, a nawet odwrócić kierunek zmian klimatycznych. Między innymi, firma stara się zmienić swoje i nasze podejście do plastiku. W ramach strategii „Ambition 2030” zobowiązała się, że będzie systematycznie zmniejszać ilość pierwotnego plastiku wykorzystywanego w opakowaniach swoich produktów oraz stosować coraz więcej recyklatu.Nam, swoim klientom, proponuje z kolei coraz więcej proekologicznych opcji: butelki z plastiku znalezionego na morskich plażach czy opakowania wielorazowego użytku. A to tylko dwa z wielu przykładów, którymi firma można się pochwalić.
Przedstawiciele Procter & Gamble doskonale zdają sobie jednak sprawę, że to czy walka z kryzysem klimatycznym zakończy się sukcesem, czy nie, zależy przede wszystkim od najmłodszych mieszkańców Ziemi.
Cieszymy się, że nasze doświadczenie w zakresie zrównoważonego rozwoju, mogliśmy połączyć z ekspertyzą Fundacji Nasza Ziemia i przełożyć je na wspólny projekt edukacyjny. Oswajanie dzieci od najmłodszych lat z tematem wpływu człowieka na środowisko i kształtowanie proekologicznych postaw jest niezwykle ważne. To właśnie w młodym pokoleniu i ich podejściu widzimy nadzieję na lepszą przyszłość. — mówi Małgorzata Mejer, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.
Beata Butwicka, prezes Fundacja Nasza Ziemia — partnera P&G w najnowszym projekcie, dodaje:
“Ekonawyki”: nauka, zabawa i konkurs
Projekty przygotowane przez Fundację i P&G są adresowane do różnych grup wiekowych, mogą więc być ciekawe i angażujące dla wszystkich uczniów szkół podstawowych, niezależnie od wieku.Treści dla obu grup wiekowych opracowane zostały przez kilkuosobowy zespół ekspertów, wyspecjalizowanych zarówno w obszarze ekologii, jak i nauczania na poziomie szkoły podstawowej. „Uczniowskie ekonawyki” to propozycja dla młodszych dzieci i składa się z trzech kilkuminutowych animacji, prezentujących codzienne zachowania proekologiczne.Starsze dzieci mogą natomiast brać udział w lekcjach, przygotowanych na podstawie scenariuszy projektu: „Czysta Ziemia: ekodetektywi na tropie domowych nawyków”. Wszystkie materiały, niezbędne do przeprowadzenia zajęć znajdują się na stronie www.naszaziemia.pl/czystaziemia
Do lekcji warto się przyłożyć — to apel nie tylko do dzieci, ale również nauczycieli. Fundacja Nasza Ziemia i Procter & Gamble ogłosiły bowiem konkurs, w którym przyznanych zostanie pięć nagród po 2000 zł oraz 10 ekozestawów dla klas.
Zwycięskie klasy będą mogły przeznaczyć granty np. na zakup wyposażenia do pracowni przyrodniczych, materiały do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji odpadowej lub na sfinansowanie atrakcyjnych prelekcji związanych z poprawną segregacją odpadów.
Jak zdobyć proekologiczne dofinansowanie dla swojej klasy? Po przeprowadzeniu 3 mini lekcji z „Uczniowskich ekonawyków”, wystarczy przygotować własną proekologiczną akcję! Plakaty, gazetki szkolne, czy ulotki, to tylko kilka pomysłów, które można wykorzystać. Następnie udokumentowaną aktywność należy przesłać na adres: konkurs@naszaziemia.pl do 31 marca 2021. Wyniki zostaną ogłoszone 14 kwietnia 2021 roku.
Artykuł powstał we wspólpracy z Procter & Gamble.