Włochy: milion nowych przypadków zaburzeń psychicznych. Dotknęły ponad połowy ozdrowieńców

redakcja naTemat
Włoskie media od jesieni alarmują o rosnącej liczbie osób zmagających się z problemami psychicznymi spowodowanymi pandemią koronawirusa. Te dane potwierdzili specjaliści biorący udział w kongresie zorganizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Neuropsychofarmakologii. Przyrost nowych przypadków zaburzeń psychicznych oszacowano na milion.
Włoscy specjaliści zdrowia psychicznego biją na alarm fot. Elia Pellegrini / Unsplash
Prezes Krajowego Stowarzyszenia Neuropsychofarmakologii profesor Claudio Menacacci przedstawił dane, z których wynika, że występowanie depresji wzrasta z 6 do 32 proc. w grupie osób, które miały kontakt z koronawirusem (np. chorowali ich bliscy). Sytuacji nie poprawia też przymusowa izolacja społeczna.

Dodatkowo u połowy osób, które zostały zakażone koronawirusem, wystąpiły zaburzenia psychiczne takie jak depresja, PTSD (zespół stresu pourazowego), zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne lub lękowe lub bezsenność. Oznacza to, że w grupie ozdrowieńców problemy psychiczne występowały pięciokrotnie częściej niż w całym społeczeństwie.


Czytaj także: Najnowsze dane o epidemii we Włoszech porażają. W liczbie testów dzieli nas przepaść

Jeszcze w październiku 2020 roku, "La Repubblica" informowała, że problemy psychiczne dotykają ponad 20 proc. ozdrowieńców.

Z miliona nowych przypadków problemów psychicznych, zaledwie około 150 tys. jest związana z wywołanym pandemią kryzysem ekonomicznym (np. utratą pracy, oszczędności, bezrobociem).

Eksperci szacują, że w najbliższym czasie liczba osób w kryzysie psychicznym będzie się zwiększała o kolejne setki tysięcy pacjentów. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, kobiety i nastolatkowie.

Czytaj także: Materiałowe maseczki nie chronią przed wirusem? Nowe przepisy we Francji i Austrii

źródło: RMF, "La Repubblica"