Kiedy wypada Matki Boskiej Gromnicznej w 2021 roku? [DATY]

Julia Łowińska
Święto Matki Boskiej Gromnicznej to jedna z najdawniejszych tradycji chrześcijańskich. Kiedy wypada, jak je obchodzić i z czym związana jest tradycja?
Kiedy wypada Matki Boskiej Gromnicznej? Katolicy świętują tradycję 2 lutego. Fot. Rafał Miernik / Agencja Gazeta

Kiedy wypada Matki Boski Gromniczej w tym roku?

Święto Ofiarowania Pańskiego znane jako Matki Boskiej Gromnicznej zamyka okres świąteczny. To święto liturgiczne nie jest jednak dnie wolnym od pracy. W 2021 roku Matki Boskiej Gromnicznej wypada we wtorek 2 lutego. Następne święta, które czekają na nas po Matki Boskiej Gromniczej to Tłusty Czwartek i Środa Popielcowa.

Co oznacza dla nas święto Matki Boskiej Gromniczej

Wraz ze świętem Matki Boskiej Gromniczej kończy sie okres świąteczny i śpiewanie kolęd. Tradycja chrześcijańska nakazuje, że dziś powinniśmy rozebrać choinki, jeśli nie zrobiliśmy tego jeszcze do tej pory. Kończy się również okres wizyt duszpasterskich. W kościele katolickim obowiązuje post. W ten dzień nakazana jest wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.


Czytaj także: Kiedy wypada Środa Popielcowa w 2021 roku?

Dawniej wraz ze świętem Matki Boskiej Gromniczej ruszali ostatni kolędnicy. Była to również graniczna data dla oświadczyn. Kto nie poprosił wybranki o rękę, musiał już z tym poczekać do zakończenia Wielkiego Postu.

Dlaczego świętujemy Matki Boskiej Gromniczej.

Święto Ofiarowania Pańskiego znane jako Matki Boskiej Gromnicznej to jedno z najstarszych świąt tradycji chrześcijańskiej. Jest to święto liturgiczne, którego tradycja sięga aż IV wieku. Zgodnie z prawem mojżeszowym, każdego narodzonego syna należało zanieść do świątyni i wykupić. Matka natomiast musiała poddać się obrzędowi oczyszczania, który następował sześć tygodni po narodzeniu dziecka. Jest to zatem dzień, w którym Józef z Maryją zanieśli Jezusa to świątyni w Jerozolimie.

Czytaj także: Tłusty Czwartek z dawnych lat. Najsłodsze święto w Polsce na starych fotografiach

Nazwa święta pochodzi od świec, które pali się w Kościele, czyli gromnic. Gromnica miała chronić dom od gromu, dlatego trzeba było najpierw poświęcić ją w Kościele.

Ze świętem łączą się też pewne wierzenia ludowe. Długie sople zwisające z domu w dzień Matki Boskiej Gromnicznej miały zwiastować urodzaj marchwi. Świercząca gromnica oznaczała natomiast nadejście burzowego roku, a wosk z niej kapiący miał przynieść surową zimę.