Jesteś zmęczona, nie masz na nic siły, ciągle podjadasz? Problem być może tkwi w hormonach

Aneta Olender
– Duża część kobiet ma problem z przepracowaniem, ze stresem, a to wpływa na szereg zaburzeń hormonalnych – mówi pasjonatka hormonów i dietetyk kliniczny Ewelina Grajlich. Gość cyklu "Spokojna głowa" zaznacza jednak, że nie wszystko wynika ze stylu życia. Może chodzić o choroby, których nie jesteśmy świadome.
Ciągłe przemęczenie nie zawsze może wynikać z nadmiaru pracy. Fot. Pexels / Daria Shevtsova
"Nie mogę się na niczym skupić, ciągle coś podjadam, jestem senna, czuję się do niczego, wieczorem nie mam siły i zarazem nie mogę zasnąć, a nad ranem zamiast tryskać energią – jestem drażliwa i przygnębiona" – to właśnie ten wpis na instagramowym profilu "Dietetyka hormonalna" przyciągnął moją uwagę. Zresztą nie tylko moją, bo okazuje się, że takie problemy dotyczą wielu kobiet. I nie chodzi tu tylko o nadmiar obowiązków i przepracowanie. Czym może być to spowodowane i co właściwie może dziać się w organizmie, jeśli daje on takie sygnały, wyjaśnia Ewelina Grajlich.

Kolejny gość cyklu "Spokojna głowa" to dietetyczka kliniczna, która pracuje głównie z kobietami, którym pomaga odzyskać równowagę hormonalną, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowie.

Nieuporządkowana gospodarka hormonalna może przyczyniać się do wielu zaburzeń. Mowa o między innymi insulinooporności, braku równowagi między estrogenem i progesteronem, zaburzeniach pracy tarczycy, czy choćby niskim poziomie testosteronu. Hormony wpływają także na nasze możliwości intelektualne, to problem z nimi może objawiać się choćby tzw. mgłą mózgową, problemami z nauką.

Co warto sprawdzić, jakie badania wykonać? I kiedy najlepiej je robić? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można znaleźć słuchając naszego podcastu "Spokojna głowa".



POSŁUCHAJ


Zapraszamy także na: