Mocne wsparcie dla polskich mediów z USA. Albright plan PiS nazywa "atakiem na demokrację"
Jak wiecie, naTemat.pl w środę również uczestniczyło w proteście mediów. Poniżej przypominamy treść oświadczenia, które odzwierciedla naszą ocenę działań rządu Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Porozumienia ws. nowego "podatku od mediów":
Ten podatek to w praktyce wielki cios zadany wolnym mediom. Podatek, mylnie nazywany "składką", jest wprowadzany pod pretekstem COVID-19. W rzeczywistości to haracz, który uderza w polskiego czytelnika, widza, słuchacza, internautę, a także produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz szeroko pojęte media.
Wprowadzenie tej daniny w nieunikniony sposób stawia pod znakiem zapytania funkcjonowanie, a nawet istnienie wolnych mediów. Części z nich grozi utrata płynności, innym bankructwo, a jeszcze inni mogą zostać przymuszeni do sprzedaży za bezcen. Polacy straciliby możliwość dowolnego wyboru interesujących ich treści.
To cios, który obniżyłby szanse na tworzenie wolnych i jakościowych mediów, a jednocześnie wzmocniłby i tak uprzywilejowaną pozycję mediów związanych z obecną władzą. Niektóre z nich są na bieżąco dofinansowane miliardowymi sumami z naszych podatków.
Propozycja rządu może doprowadzić do zaburzenia porządku medialnego w Polsce, zniszczenia pluralizmu i ograniczenia wolności słowa. Możemy się różnić i nie zgadzać, ale kraj bez prawdziwie wolnych mediów przestaje być krajem, jaki znamy i o jaki walczyły pokolenia Polaków.
Jesteśmy polską grupą wydawniczą, od wielu lat działamy w Polsce, nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązkach i społecznej odpowiedzialności. Dajemy pracę kilkudziesięciu osobom, co roku płacimy podatki i nagłaśniamy ważne społecznie inicjatywy.
Od początku pandemii rzetelnie informujemy o jej przebiegu. Nie możemy się jednak zgodzić na używanie epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które zostanie z nami po pandemii.
Wielkie zagrożenia wymagają wymownej formy protestu, dlatego naTemat.pl z dumą i obawą o Polskę, do niego dołącza. Wiemy, że czytają nas miliony polskich internautów, liczymy na Wasze zrozumienie sytuacji i mamy nadzieję, że zrozumiecie wagę problemu.
Niezależnie od Waszych poglądów, wolne media to kwestia kluczowa dla każdego z nas. Istniejemy tylko dzięki Wam i dla Was. Bez Was nie przetrwamy.
Redakcja naTemat.pl
Lista mediów, które podpisały list do władz RP:
Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
Agora S.A.
AMS S.A.
Bonnier Business
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Gazeta Radomszczańska
Green Content sp. z o.o.
Gremi Media S.A.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
Grupa RMF Grupa Wirtualna Polska
Grupa ZPR
Helios S.A.
Infor Biznes
Kino Polska TV S.A.
Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
Polityka
Polska Press Grupa
Ringier Axel Springer Polska
STAVKA sp. z o.o.
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
Telewizja Puls sp. z o.o.
TIME S.A.
TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
Tygodnik Powszechny
Wydawnictwo Bauer
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
Wydawnictwo Magraf
Wydawnictwo Nowiny
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański