Niesamowite zjawisko na polskim niebie. Którego lutego zobaczymy Śnieżny Księżyc?

Weronika Tomaszewska
Na niebie jeszcze w lutym będziemy mogli podziwiać niesamowite zjawisko. Już niebawem rozbłyśnie Śnieżny Księżyc. Czemu tak nazywa się ta pełnia? Kiedy wyglądać na polskim niebie Srebrnego Globu w wyjątkowej odsłonie? I jak to może wpłynąć na człowieka?
Śnieżny księżyc będziemy mogli podziwiać już w lutym. Fot. pixabay.com/ susan-lu4esm
Pełnia Śnieżnego Księżyca w lutym będzie drugim takim zjawiskiem w nowym 2021 roku. Ci, którzy często obserwują niebo będą zachwyceni, ponieważ w tym miesiącu Księżyc może swoim ogromnym rozmiarem i blaskiem zaskoczyć niejednego podglądacza.

Skąd wzięła się nazwa Śnieżny Księżyc?

Lutowa pełnia Księżyca nazywana jest także Burzową lub Głodną. Ma to powiązanie z pogodą. Mróz, zima i opady śniegu skłoniły nowatorów do podania takiego określenia. Pierwszy raz taka nazwa padła w Ameryce Południowej. Śnieżny Księżyc oznacza moment, gdy naturalny satelita Ziemi znajduje się w perygeum, czyli w punkcie najbliższym do naszej planety. Z tego też powodu wydaje się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.
Wiele osób mówi, że gdy jest pełnia, trudno jest zasnąć. Jak więc Pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Wiele informacji na ten temat to po prostu mity. W odległych czasach, aby uniknąć problemów z bezsennością, w czasie pełni stawiało się szklankę wody na oknie. Miała ona rozproszyć blask Księżyca. Więcej o tym, jak pełnia Księżyca wpływa na nasze życie, w tekście Aleksandry Gersz.

Którego dnia lutego 2021 roku wypada pełnia?


Na polskim niebie Śnieżny Księżyc zobaczymy 27 lutego 2021 roku. Można go już wypatrywać od godziny 09:19. To szczególne zjawisko będzie gratką dla niejednego astronomicznego pasjonata. Podobne zjawisko mogliśmy obserwować rok temu 8 lutego. Czytaj także: Jaki wpływ na ludzki organizm ma Księżyc? Analizujemy wyniki badań naukowych