Jakie są sprawdzone sposoby na przejedzenie? Oto kilka domowych wskazówek

Weronika Tomaszewska-Michalak
Wzdęcia, uczucie ciężkości, zgada czy ból brzucha to najczęstsze skutki przejedzenia. Tym bardziej w Tłusty Czartek, kiedy jemy dużo słodkości. Jak poradzić sobie w tej sytuacji, by nieprzyjemne objawy szybko minęły? Oto kilka prostych i sprawdzonych wskazówek na szybsze trawienie.
Te wskazówki pomogą ci pozbyć się przykrych skutków przejedzenia. fot.pixabay.com/ mohamed_hassan
Stare przysłowie mówi "lepiej zapobiegać niż leczyć". W tym przypadku to może uratować nas przed nieprzyjemnymi objawami przejedzenia. Gdy nasz organizm wysyła sygnały, że nie damy rady zjeść kolejnego pączka, lepiej powstrzymać pokusę, by potem czuć się lepiej.

Jednak gdy jest już za późno i nawet nie możemy patrzeć na jedzenie, to oznaka, że zjedliśmy o dwa kęsy za dużo. Jakie są najczęstsze skutki przejedzenia?

Jak poradzić sobie z przejedzeniem?

Pomocne mogą okazać się napary z ziół. Zbawienny w nieżytach żołądka i jelit, nudnościach, wzdęciach i niestrawnościach jest napar z mięty pieprzowej. Pomóc mogą też krople żołądkowe. 20-30 miętowych kropli po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw przynosi szybką ulgę.
Na wzdęcia najlepszy może okazać się kminek. Wystarczy połowę łyżeczki wsypać do wody i podgrzewać przez kilkanaście minut. Kminek pobudzi wydzielanie soków trawiennych i zadziała przeciwskurczowo i wiatropędnie. Podobne działanie będzie miał świeży majeranek lub napar z owoców kopru włoskiego.
Na uczucie przesycenia pomóc może także melisa lekarska. Ma ona działanie uspokajające, rozkurczowe, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Melisę należy parzyć pod przykryciem przez około 20 minut.


Jeśli w domu nie macie tych składników, to warto wypić kubek zwykłej czarnej herbaty. Ważne, by była ciepła. Jednak gdy znajdziecie w kuchennych szafkach mięte, rumianek czy dziką różę warto wybrać właśnie te rodzaje naparu. Taki napój pomoże rozkurczyć żołądek. Pobudzająco na jelita podziałają gruszki, a także siemię lniane, które łagodzi zgagę.

Co jeszcze pomaga na zgagę?

Dodatkową radą na pozbycie się skutków przejedzenia jest zażycie trochę ruchu. I nie chodzi tu o długodystansowe biegi. Wystarczy krótki spacer lub parę ćwiczeń (na przykład krążenie biodrami) w mieszkaniu.

Czytaj także: Kilka minut dziennie wystarczy, by mieć efekty. Trener pokazuje plan domowych ćwiczeń