Poznaj 7 roślin, które skutecznie oczyszczają powietrze [ZDJĘCIA]

Magdalena Więckowska
Zielone kwiaty doniczkowe są ozdobą wielu mieszkań i domów, mogą spełniać jednak jeszcze inną funkcję. Wiele z nich działa jak naturalne filtry, które pochłaniają szkodliwe związki unoszące się w powietrzu. Jakie w takim razie rośliny wybrać, aby móc odetchnąć pełną piersią?
Kwiaty doniczkowe, które oczyszczają powietrze Fot. z 123rf.com

Zadbaj o jakość powietrza na home office


Pandemia sprawiła, że zdecydowanie więcej czasu spędzamy w swoich domach i mieszkaniach. Dotyczy to nie tylko wolnego czasu, ale często także życia zawodowego. Nasze salony, kuchnie i sypialnie nierzadko pełnią funkcję domowego biura. Warto zadbać, więc o powietrze, którym oddychamy. Trzeba pamiętać, że na jego jakość wpływa nie tylko smog, ale i szkodliwe związki powstające wewnątrz mieszkań.

Do takich zanieczyszczeń należą m.in.:



Rośliny spełniają funkcję naturalnych filtrów, dzięki aparatom szparkowym znajdującym się w liściach. Pełnią również rolę pochłaniaczy wilgoci, dzięki czemu ograniczają rozwój szkodliwych grzybów i pleśni.

Jakie rośliny skutecznie oczyszczają powietrze?


Wśród popularnych kwiatów doniczkowych można znaleźć również te, które pomogą nam w walce z zanieczyszczeniami. Z łatwością kupisz je w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, a nawet dużych marketach budowlanych.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)


Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych roślin filtrujących. Jest w stanie znieść wiele niekorzystnych warunków, dzięki czemu jest niezwykle łatwa w uprawie. Skutecznie oczyszcza powietrze z substancji takich, jak: aceton, benzen i formaldehyd, które zawierają m.in. lakiery do włosów i paznokci.


Jeśli szukasz innych łatwych w uprawie roślin, koniecznie sprawdź 3 najbardziej wytrzymałe kwiaty doniczkowe.
Czytaj także: Te rośliny wybaczą Ci wszystko. Top 3 najbardziej wytrzymałych kwiatów doniczkowych
Wśród nich znajdziesz również te, które są naturalnymi filtrami powietrza.

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)


Dracena to roślina, która bardzo dobrze oczyszcza powietrze, filtrując wiele szkodliwych toksyn (m.in. ksylen, toluen, formaldehyd i benzen). Jest łatwa w uprawie i szybko rośnie, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w wysokich mieszkaniach - osiąga nawet 2m wysokości. Warto jednak uważać, jeśli w domu są zwierzęta domowe, ponieważ jej liście mogą być dla nich trujące.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)


Bluszcz zazwyczaj kojarzy się z roślinami, które spotykamy w ogrodach, z powodzeniem można go jednak uprawiać w domu. Jego obecność nie tylko poprawia jakość powietrza (filtruje m.in. formaldehyd, benzen i ksyleny) , ale reguluje wilgotność w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że bluszcz jest rośliną trującą, dlatego powinna być umieszczona poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Paprotka (Nephrolepis exaltata)


Paprotka to roślina, która święciła triumfy w czasach PRLu i do dzisiaj jest ozdobą wielu babcinych salonów. Nie oznacza to jednak, że nie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Wręcz przeciwnie, przepięknie prezentuje się w wiszących kwietnikach i na regałach z książkami. Paprotka nie tylko pochłania formaldehyd, ale pomaga też utrzymać optymalną wilgotność powietrza.

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)


Epipremnum złociste to pnącza o charakterystycznych sercowatych liściach. Ten prosty w uprawie gatunek rośliny doniczkowej, najlepiej umieścić w wiszących doniczkach lub na wysokim regale. Świetnie sprawdzi się również w ogrodach wertykalnych, czyli tzw. zielonych ścianach. Skutecznie filtruje powietrze, pozbywając się m.in. formaldehydów.

Sansewieria (Sansevieria trifasciata)


Sansewieria to zielona roślina o długich, wrzecionowatych liściach, dlatego potocznie nazywana jest „językami teściowej”. Genialnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, a jednocześnie dobrze oczyszcza powietrze. Sansewieria jest prosta w uprawie i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Zjedzenie rośliny może mieć niekorzystny wpływ na dzieci i zwierzęta, dlatego lepiej postawić je poza ich zasięgiem.

Fikus benjamina (Ficus benjamina)


Fikus benjamina jest jedną z najpopularniejszych odmian figowca. Charakteryzuje się drobnymi, błyszczącymi liśćmi i wysokimi łodygami. Jest też łatwy w uprawie i nie potrzebuje specjalnych warunków, aby pięknie rosnąć. Sprawdza się nawet w przestrzeniach, które mają ograniczony dostęp do światła. Jest naturalnym filtrem, który oczyszcza powietrze z formaldehydu.


Czytaj także: Te rośliny są postrachem komarów. Postawisz je na parapecie i możesz spać przy otwartym oknie