Nie tylko dla amatorów klasycznego białego szaleństwa. Zimowe sporty w Południowym Tyrolu

Dawid Wojtowicz
Nie jeździsz na nartach, ale przepadasz za aktywnym wypoczynkiem i zastanawiasz się, dokąd wyjechać na zimowy urlop? Południowy Tyrol jest regionem, który może rozwiązać twoje dylematy. Choć uchodzi on za "mekkę" dla mniej lub bardziej doświadczonych narciarzy, to w ofercie jego ośrodków wypoczynkowych można znaleźć coraz więcej alternatywnych zajęć i aktywności na tę porę roku.
Południowy Tyrol to najbardziej wysunięty na północ region Włoch. Choć uchodzi on za "mekkę" dla mniej lub bardziej doświadczonych narciarzy, to w ofercie jego ośrodków wypoczynkowych można znaleźć coraz więcej alternatywnych sportów zimowych i aktywności Fot.: IDM Südtirol / Andreas Mierswa
Południowy Tyrol to najbardziej wysunięty na północ region Włoch. Leży w centrum przepięknych Dolomitów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Mówi się o nim jako krainie 300 dni słońca w ciągu roku. Odwiedzających zachwyca niesamowitym krajobrazem, nowoczesną infrastrukturą turystyczno-sportową, alpejsko-śródziemnomorskim stylem życia oraz regionalną kuchnią stanowiącą połączenie tyrolskich, włoskich i ladyńskich tradycji kulinarnych.

Południowotyrolskie ośrodki narciarskie cenione są za rozbudowane zaplecze sportowe, rozwiniętą logistykę, doskonale przygotowane trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności oraz przyjazną ofertę wypoczynkową dla "narciarskich" rodzin. Miłośnicy innych zimowych sportów niż jazda na nartach bynajmniej nie poczują się w nich zagubieni. Południowy Tyrol zapewni wymarzoną scenerię urlopu również dla amatorów poniższych zajęć:

Zimowe wędrówki

Świetny sposób na odkrycie bardziej kameralnych zakątków Południowego Tyrolu. Cała prowincja usiana jest szlakami przygotowywanymi dla chętnych na zimowe spacery. Wygodne i oznakowane przejścia kierują do punktów widokowych, zapuszczają się w ośnieżony las i prowadzą pod próg gościnnego schroniska. Do popularnych zimowych szlaków zalicza się m.in. panoramiczny szlak na Platschjoch w Ratschings, trasę do okrężnej wędrówki przez górskie hale Aldeiner Almen czy trakt z doliny Val/Vallunga do Juac.
Południowy Tyrol usiany jest szlakami przygotowywanymi dla chętnych na zimowe spaceryFot.: IDM Südtirol / Alex Moling

Narciarstwo biegowe

Wśród amatorów białego szaleństwa potocznie zwane biegówkami. W Południowym Tyrolu na turystów czeka aż 1800 kilometrów pierwszorzędnych tras, przeznaczonych do narciarstwa biegowego, począwszy od lżejszych rodzinnych przez trudniejsze wysokogórskie do oświetlonych, czyli wykorzystywanych po zmierzchu. Wiele z nich należy do związku Dolomiti Nordicski, największej biegowej karuzeli w Europie. Najbardziej popularne rejony do uprawiania biegów narciarskich to 3 Zinnen Dolomity i Seiser Alm.
W Południowym Tyrolu na turystów czeka aż 1800 kilometrów pierwszorzędnych tras, przeznaczonych do narciarstwa biegowegoFot.: IDM Südtirol / Manuel Kottersteger

Skitouring

Za tą nazwą kryje się jedna z odmian narciarstwa pozatrasowego (off piste), która staje się coraz bardziej popularnym sportem podczas zimowych wyjazdów. W Południowym Tyrolu wycieczki skitourowe (czyli na specjalnych nartach służących do podchodzenia na szczyt lub przełęcz, as następnie zjazdu w puchu) wiodą przez najpiękniejsze tereny w Alpach. Do klasyki wypraw narciarskich w Dolomitach należy wyprawa przez dolinę Val Mezdi. Skitouring popularny jest też w regionie Ortler oraz w okolicach miast Meran/Merano i Bolzano/Bozen.
W Południowym Tyrolu wycieczki skitourowe wiodą przez najpiękniejsze tereny w AlpachFot.: IDM Südtirol / Manuel Kottersteger

Snowshoeing

Z angielskiego zwrot ten oznacza wyprawę na rakietach śnieżnych. Ten alternatywny sport zimowy to doskonały sposób nie tylko na zdrową dawkę ruchu, ale także wyciszenie i kontemplację w spotkaniu z dziewiczą przyrodą. Południowy Tyrol oferuje głównie trasy prowadzące po łagodnych zboczach, dlatego z tej formy aktywności w tym regionie korzystają często rodziny z dziećmi. Do jednych z najbardziej popularnych tras należy wędrówka prowadząca przez pastwisko Plätzwiese na szczyt Strudelkopf.
Snowshoeing oznacza wyprawę na rakietach śnieżnych. Południowy Tyrol oferuje głównie trasy prowadzące po łagodnych zboczachFot.: IDM Südtirol / Stefan Schütz

Saneczkarstwo

Aktywność wprost idealna na rodzinną eskapadę. Południowy Tyrol obfituje w świetnie zabezpieczone naturalne oraz sztuczne tory saneczkowe w okolicach rustykalnych bacówek i górskich chat, dlatego saneczkarstwo zarówno za dnia, jak i po zmroku, jest w tym regionie turystycznym tradycyjnym sportem masowym. Dla wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w jeździe na sankach zdecydowanie obowiązkową atrakcją będzie najdłuższa trasa saneczkowa na górze Rosskopf w dolinie Eisacktal – ma ona 10 km długości i jest dostępna wieczorem. Zjazd w świetle księżyca i dodatkowego oświetlenia jest świetną frajdą dla każdego, niezależnie od wieku.
Południowy Tyrol obfituje w świetnie zabezpieczone naturalne oraz sztuczne tory saneczkowe w okolicach rustykalnych bacówek i górskich chatFot.: IDM Südtirol / Andreas Mierswa

Zwiedzanie

Czyli spacer po urokliwych miejscowościach, połączony ze zwiedzaniem zabytków i wizytami w muzeach. Na mapie turystycznej Południowego Tyrolu najważniejszym punktem jest oczywiście stolica regionu – Bolzano/Bozen. W pobliżu głównego placu Waltherplatz znajdują się zabytki sakralne: gotycka katedra Santa Maria Assunta z XIII–XIV wieku oraz klasztor dominikański z XIV-wiecznymi freskami Giotta.


W zamku Maretsch odbywają się doroczne obchody święta wina, zamek Runkelstein słynie zaś z fresków, zawierających sceny z legendy o Tristanie i Izoldzie. Tutejsze Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu "gości" nie lada atrakcję, bo najstarszą na świecie ludzką mumię tzw. "Człowieka lodu" z 3300 r. p.n.e., znanego jako Ötzi.
Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu w Bolzano/Bozen "gości" najstarszą na świecie ludzką mumię tzw. "Człowieka lodu" z 3300 r. p.n.e., znanego jako Ötzi.Fot.: IDM Südtirol / Oskar Verant
Najstarszym miastem Tyrolu jest zaś Brixen/Bressanone, które w 2001 roku świętowało swoje 1000-lecie istnienia. Historyczne miasto biskupie znajduje się na trasie spacerowej łączącej pasma alpejskie. Wśród zabytków można wymienić katedrę diecezjalną wraz z krużgankiem (dawną siedzibę biskupów) oraz średniowieczny dwór miejski Hofburg, w którym mieści się muzeum diecezjalne z kolekcją szopek.

Wdzięku nie można odmówić także miejscowości Bruneck/Brunico. Powyżej tego miasta wznosi się zamek Schloss Bruneck, w którym działa jedno z muzeów sławnego himalaisty Reinholda Messnera: Messner Mountain Museum RIPA, prezentujące życie mieszkańców regionów górskich. Na okolicznej górze Kronplatz znajduje się kolejne muzeum MMM: Corones, zaprojektowane przez światowej sławy architektkę Zahę Hadid,, które przedstawia historie alpinizmu.
W miejscowości Bruneck/Brunico na górze Kronplatz znajduje się muzeum MMM: Corones, które przedstawia historie alpinizmuFot.: IDM Südtirol / Mattia Bonavida
Inną popularną miejscowością do zwiedzania jest Sterzing/Vipiteno. Symbol miasta stanowi wysoka na 46 metrów wieża znana jako Zwölferturm. Przy placu miejskim wznosi się zaś Kościół Św. Ducha (Chiesa Santo Spirito), najstarszy gotycki kościół miasta. W muzeum historycznym Museo Multscher eksponowane są zbiory rzeźb bawarskiego snycerza Hansa Multschera.

Jak dotrzeć do Południowego Tyrolu?

Pociągiem
Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brenner/Brennero – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brenner – Bolzano.

• Samochodem
Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską" (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie około 15 godzin, a z Krakowa około 11.

• Samolotem
Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są zlokalizowane w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

Więcej informacji pod adresem: https://www.suedtirol.info/pl/informacje/dojazd

Artykuł powstał we współpracy z Südtirol