Klucz do diagnozy i leczenia. Dzięki temu rozwiązaniu konsultacja u lekarza będzie bardziej owocna

Dawid Wojtowicz
Klucz w procesie leczenia? Informacja. To jakich danych dostarczymy lekarzowi, może przesądzić o właściwej diagnozie, a co za tym idzie skutecznej terapii. Problem w tym, że z biegiem czasu gromadzimy tych informacji coraz więcej i więcej. W jaki sposób powinniśmy przechowywać dokumentację medyczną i prowadzić historię swojego stanu zdrowia?
Comarch HealthNote (Internetowa Książeczka Zdrowia) to rozwiązanie stworzone w celu usprawnienia wymiany informacji pomiędzy pacjentami i lekarzami. Pozwala na gromadzenie kompletnej i aktualnej dokumentacji medycznej bezpośrednio w aplikacji mobilnej Fot. materiały prasowe / Comarch
Jak wynika z przeprowadzonej przez nasz serwis sondy, większość z nas gromadzi wyniki badań, karty informacyjne od lekarzy czy wypisy ze szpitala w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Szkopuł w tym, że te dokumenty są często fragmentaryczne i rozproszone w wielu miejscach. Kiedy przychodzi moment znalezienia jakieś konkretnej informacji, pojawiają się schody.
Nawet jeśli dane dotyczące stanu swojego zdrowia zbieramy w ulubionej teczce czy specjalnie do tego przeznaczonym segregatorze, który trzymamy w znanym nam doskonale miejscu, wciąż stajemy przed problemem przekazania lekarzowi kluczowych treści. Podczas wizyty w gabinecie "toniemy" bowiem w gąszczu papierowych świstków. Przez ten chaos wymiana informacji na linii pacjent-lekarz po prostu kuleje.

Obrazu nieuporządkowanej całości dopełnia dokumentacja, którą przygotowujemy, a przynajmniej powinniśmy przygotowywać we własnym zakresie. Zapisywanie parametrów zdrowia (np. pomiarów ciśnienia, stężenia cukru), notowanie pojawiających się objawów (np. częstotliwości występowania bólu głowy) czy tworzenie listy leków z adnotacją o dawkowaniu nie jest nawykiem każdego. A jeśli ktoś skrupulatnie prowadzi takie zapiski, istnieje obawa, że się w nich pogubi albo gdzieś je "posieje".

Rozwiązaniem tych wszystkich trudności może stać się internetowa książeczka zdrowia taka jak Comarch HealthNote. Ta medyczna aplikacja mobilna służy do monitorowania własnych objawów oraz odnotowywania parametrów zdrowotnych. Ponadto pozwala na gromadzenie kompletnej i aktualnej dokumentacji medycznej w formie skanów.
W instalowanej na smartfonie książeczce zdrowia można zapisywać ciśnienie tętnicze, puls, saturację, glikemię, wagę i temperaturę, a następne przeglądać i analizować wpisane wyniki na wykresach. Wszelkie recepty, skierowania, wypisy, karty informacyjne czy wyniki badań po zeskanowaniu lub wgraniu w formie elektronicznej (np. PDF) mogą być przechowywane bezpośrednio w aplikacji.
Comarch HealthNote docenią zwłaszcza osoby chorujące przewlekle, które muszą gromadzić naprawdę mnóstwo dokumentów i zapisków. Ponieważ informacje zdrowotne dostępne są pod ręką, zawsze i wszędzie, aplikacja wskazana jest dla osób, które dużo podróżują lub często zmieniają miejsce zamieszkania. Jeśli stykają się z różnymi lekarzami, łatwiej będzie podzielić się z nimi danymi o stanie zdrowia.
Internetowa książeczka zdrowia odpowiada też idealnie na wyzwania współczesności. W dobie coraz popularniejszych telewizyt można dzięki niej z łatwością udostępnić dane medyczne na odległość. Darmowa aplikacja Comarch HealthNote dostępna jest na oba systemy operacyjne telefonów (iOS i Android). Do pełnej funkcjonalności wymaga tylko bezpłatnego pobrania i założenia konta.

Artykuł powstał we współpracy z Comarch Healthcare