Brytyjski i południowoafrykański wariant wirusa ewoluuje? Możemy być narażeni na ponowne zakażenia

Sebastian Kaniewski
Wyniki najnowszych badań brytyjskich i południowoafrykańskich wariantów wirusa SARS-CoV-2 sugerują, że obecne szczepionki i niektóre przeciwciała monoklonalne mogą być o wiele mniej skuteczne w neutralizowaniu tych wariantów, a ponowne zakażenia są bardzo prawdopodobne.
Obecne szczepionki nie poradzą sobie z brytyjskim i południowoafrykańskim wariantem wirusa COVID-19? Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta
Główny autor publikacji - profesor David Ho z Columbia University Irving Medical Center przyznał, że wnioski z badania są aktualnie potwierdzane przez pierwsze zgłoszone wyniki dot. szczepionki firmy Novavax.

Pod koniec stycznia jej producent poinformował, że szczepionka była skuteczna w 90 proc. w badaniu przeprowadzonym przez tę firmę w Wielkiej Brytanii, jednak wykazała jedynie 49,4 proc. skuteczności w badaniu w RPA, gdzie większość przypadków zakażeń jest spowodowana przez tamtejszy wariant B.1.35.1.

– Nasze badanie i nowe dane z badań klinicznych pokazują, że wirus zmierza w kierunku, który powoduje, że unika naszych obecnych szczepionek i terapii skierowanych przeciwko wirusowemu białku kolca – powiedział Ho w rozmowie z "Nature".
– Jeśli szalejące rozprzestrzenianie się wirusa będzie się utrzymywało i nagromadzą się bardziej krytyczne mutacje, możemy być skazani na ciągłe ściganie ewoluującego SARS-CoV-2, tak jak to robiliśmy od dawna w przypadku wirusa grypy – dodał autor publikacji.


David Ho jest zdania, że trzeba zatrzymać przenoszenie wirusa tak szybko, jak tylko jest to możliwe, poprzez podwojenie środków zapobiegawczych i przyspieszając wprowadzenie szczepionek.

Warto jednak pamiętać, że nowe badanie nie dotyczyło nowszego wariantu wirusa znalezionego w Brazylii (B.1.1.28), jednak biorąc pod uwagę zbliżone mutacje białka kolca między wariantami brazylijskimi i południowoafrykańskimi, Ho jest zdania, że wariant brazylijski może zachowywać się w sposób bardzo podobny do wariantu południowoafrykańskiego.
Najnowsze badania wykazały także, że niektóre przeciwciała monoklonalne stosowane obecnie w leczeniu pacjentów z COVID-19 mogą nie działać przeciwko wariantowi z RPA.

Przypomnijmy, że od początku epidemii w naszym kraju wykryto już ponad 1,8 mln przypadków osób zakażonych wirusem i zanotowano blisko 46 tys. zgonów.

Czytaj także: COVID-19 dziesiątkuje policję. Każdego dnia ponad 100 zakażonych funkcjonariuszy
źródło: RMF FM