Pandemia a kondycja psychiczna Polaków. Niepokojące statystyki wśród dzieci i młodzieży

redakcja naTemat
Jeszcze przed pandemią COVID-19 w Polsce był duży odsetek samobójstw wśród dzieci i młodzieży w porównaniu do innych krajów. Badania przeprowadzone przez PAN pokazują, że pandemia przyczyniła się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego zwłaszcza tych osób, które już wcześniej zmagały się z problemami.
Lockdown negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. videoblocks
- Takie dwie podstawowe grupy ryzyka w pandemii to są osoby, które już wcześniej zmagały się z zaburzeniami psychicznymi. Tutaj mniej więcej 50-60 proc. nawet zmaga się z pogorszeniem stanu. Drugą taką grupą są nastolatki – wskazuje dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

- Ten wynik nas zupełnie zaskoczył, bo wydawało nam się, że nastolatki wręcz się będą cieszyć. Nie są grupą ryzyka, nie mają szkoły, żyć nie umierać. Natomiast okazało się, że wręcz przeciwnie. Już w czasie pierwszego lockdownu 44 proc. dzieci zmagało się z objawami depresji. W tej chwili ten wynik, mamy dane sprzed paru dni, jest trochę niższy, jest to 38 proc.

Niestety wśród dzieci, których nastrój się znacznie pogorszył i potrzebuje już pomocy psychologa oraz psychiatry , ok. 18 proc. zmaga się z myślami samobójczymi. Z tego 11 proc. wręcz ma myśli samobójcze z zamiarem, czyli chciałoby popełnić samobójstwo i zastanawia się jak go dokonać.

- Jak możemy pomóc sobie? Przede wszystkim możemy zadbać o higienę psychiczną, czyli możemy oddzielać, przynajmniej spróbować oddzielić pracę od życia prywatnego, nawet, jeżeli pracujemy w domu. Możemy zadbać o sen, o jedzenie, możemy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Oprócz tego, jeżeli zauważymy u siebie pierwsze objawy depresji, nie ma co chować głowy w piasek, nie ma co myśleć, że to przejdzie, bo to może nie przejść, może się pogorszyć, i tak samo jak z grypą, należałoby pójść do specjalisty - powiedziała dr Beata Rajba.

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń:


- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
116 111
- Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli
800 080 222
- Antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA
22 484 88 01




Potrzebujesz pomocy? Zadzwońfacebook / Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego


Źródło: newseria