Takiej książki jeszcze nie było! 70 tys. osób ujawniło sekrety związków w Badaniu Normalności

Alicja Cembrowska
Czy trzymanie się za rękę jest ważne? Dlaczego niektórzy po latach już się nie całują? Czy gadżety w łóżku są ok? Jak ludzie sprawiają, że ich związki są szczęśliwe? Jaką pozycję podczas seksu najbardziej lubią inni faceci? – na pewno nie raz zadawaliście sobie podobne pytania. Jednak nie każdy o swojej relacji i seksie chce rozmawiać, niektórzy się wstydzą, boją się, że wyjdą na dziwaków, tłumią w sobie emocje. Pond 70 tys. osób z całego świata postanowiło przysłużyć się nauce i zdradzić największe sekrety swoich związków... Powstała z tego niezwykła książka "Czy to normalne? Seks, związki i statystyka".
Claudia van Zyl/Unsplash
Teoretycznie Chrisanna Northrup, badaczka relacji międzyludzkich dr Pepper Schwartz i socjolog dr James Witte postawili przed sobą zadanie nie do wykonania – odkrycie tajemnicy związków w jak największej skali i bez pomijania najbardziej intymnych kwestii. Przy okazji pokusili się o poszukanie odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest "normalność" w relacjach. Efekt? Książka, od której trudno się oderwać.

Jak to jest w innych związkach?


Pomysł zrodził się w głowie Northrup, gdy przechodziła kryzys w małżeństwie. – Mój mąż Mark i ja byliśmy ze sobą od dobrych dziesięciu lat, gdy zaczęliśmy zadawać sobie pytanie, czy jesteśmy w naszym małżeństwie na tyle szczęśliwi, na ile moglibyśmy być. W tamtym czasie byliśmy tak bardzo zajęci pracą zawodową, domem i wychowywaniem trójki dzieci, że ledwo wystarczało nam energii, aby pomyśleć o sobie, a co dopiero o sobie nawzajem. Pamiętam, że myślałam wtedy: "Czy nie da się zrobić nic więcej?".

Kobiecie nie wystarczyły jednak rozmowy z koleżankami – te wręcz pogłębiły jej ciekawość, opisując swoje problemy w relacjach. Autorka poczuła, że musi dotrzeć do par, które "wypracowały normy zapewniające im poczucie szczęścia". Dlatego skontaktowała się z czołowymi amerykańskimi ekspertami. Ci zgodzili się pomóc w przeprowadzeniu interaktywnych badań internetowych.
Jaka fantazja seksualna pojawia się najczęściej w twoich myślach? Jakie tajemnice skrywasz przed partnerem? Czy miałeś kiedykolwiek romans? – łącznie powstało 1300 pytań o związkach i seksie, na które odpowiedzieć miały tysiące ludzi z całego świata – zarówno ci, którzy są w szczęśliwych, jak i nieszczęśliwych związkach.

Partnerem badań zostało popularne czasopismo "Reader's Digest". Później dołączyły portale AOL, Huffington Post i AARP. Z całego świata napłynęły tysiące odpowiedzi – ogółem zbiór zawierał 1,7 miliona punktów danych. – W trakcie tej analizy wychwyciliśmy szereg narzędzi, które Mark i ja zaczęliśmy stosować w naszym własnym związku. Przytaczane przez respondentów techniki i praktyki okazały się zaskakująco proste i bardzo skuteczne! Wyciągając wnioski z uzyskanych danych i modyfikując zwyczaje, interakcje i wybory, które dotąd uważaliśmy za normalne, byliśmy w stanie zreformować nasze małżeństwo i, co ważniejsze, nadać mu nowy impet – wyznaje Chrisanna Northrup.

Książka "Czy to normalne? Seks, związki i statystyka" nie jest zatem klasycznym poradnikiem. To wciągający i świeży zestaw danych. Nie chodzi jednak o to, że mamy zbliżać się do "normalności", czy robić coś tak, jak inni. Autorzy podsuwają raczej cały wachlarz wniosków, ciekawostek, rozwiązań, narzędzi, które były dla nas nieznane (a u innych przyniosły niezwykły efekt!), a które mogą okazać się pomocne przy tworzeniu swojej satysfakcjonującej "normy".

Książka "Czy to normalne?" uchyla rąbka tajemnicy i systematyzuje wiedzę na temat tego, "jak robią to inni". To fascynujący i niebanalny zbiór szczegółów na temat postaw, zachowań i tęsknot innych par – zarówno tych, które poznały się niedawno, jak i tych z długim stażem. Poza tym badacze pod koniec każdego rozdziału dają "radę na nową normalność".

Co z tym seksem?


Jednym z wątków, który szczególnie interesował autorów, jest seks – głównie dlatego, że dla wielu osób to tabu, o którym nie rozmawia się z innymi, ale również z powodu braku nowych, intymnych, dogłębnych badań nad tym tematem.
– Dzięki ankiecie przeprowadzonej przez jej autorów – która wyraźnie góruje nad wszystkimi dotychczasowymi ankietami na temat związków – książka stanowi punkt zwrotny w literaturze poświęconej życiu we dwoje. Od trzydziestu lat prowadzę badania nad związkami uczuciowymi i jest to pierwsza książka, która w istocie nauczyła mnie czegoś nowego – skomentował Greg Godek, autor ogólnokrajowego bestsellera "1001 Ways to Be Romantic".

Trzeba przyznać, że chociaż książka przepełniona jest statystyką, to czyta się ją na jednym wdechu. Tym bardziej że, nie oszukujmy się, lubimy się porównywać i sprawdzać, czy robimy coś, jak większość, czy raczej jesteśmy w mniejszości.

Co najczęściej przeżywają ludzie podczas seksu? Okazuje się, że życie seksualne tylko 48 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet polega na "uprawianiu seksu z poczuciem głębokiej fizycznej i emocjonalnej więzi". Druga ponad połowa odnosi się do swoich seksualnych doświadczeń w mniej entuzjastyczny sposób. Co również ciekawe, szczęśliwe pary stosunek nazywają "kochaniem się".
Z badań wynika również, że coraz chętniej decydujemy się na "dodatkowe atrakcje". Niedawne dane wskazywały, że wibratorów używa niecałe 20 proc. kobiet. Dzisiaj w ponad połowie wszystkich par przynajmniej jedna osoba używa jakiegoś seksualnego gadżetu – a istnieją przesłanki, by sądzić, że liczba takich par wzrośnie. W grupie od 35 do 44 roku życia 66 proc. respondentów przyznało, że korzysta z zabawek.

Kolejnym zainteresowaniem w związkach jest seks perwersyjny – 94 proc. mężczyzn i 78 proc. kobiet wskazało, że mieliby ochotę na pikantne zabawy w łóżku. Ciekawy jest również wątek fantazji seksualnych – nikogo raczej nie zdziwi, że najczęściej wskazywaną fantazją był trójkąt lub seks z osobą tej samej płci.

Co jednak istotne... Z Badania Normalności wynika, że kobiety częściej urzeczywistniają swoje myśli! Niemal jedna czwarta, czyli 23 proc., heteroseksualnych kobiet miała doświadczenia biseksualne, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek osób z takimi doświadczeniami wyniósł zaledwie 13 proc.

Dlatego drogi panie, odwagi! Z badań wynika bowiem, że prawie jedna trzecia mężczyzn chce, aby ich partnerki wykonywały inne, niż zawsze, czynności seksualne. Skarżą się, że seks z ich drugimi połówkami jest zawsze przewidywalny. Nawet jeżeli sami są częścią problemu, znaczna ich liczba naprawdę nie pragnie tego, co zwykle.

Nie oznacza to oczywiście, że są nieszczęśliwi, jednak chętnie podgrzaliby atmosferę nowymi pozycjami, szaloną grą wstępną lub... częstszymi inicjatywami ze strony partnerek. Kolejnymi pragnieniami mężczyzn są mniejsza bierność kobiet i większa namiętność.

Masturbacja i komunikacja


Pora również przestać się wstydzić masturbacji, która w Polsce długo była demonizowana. Okazuje się, że 96 proc. mężczyzn i 82 proc. kobiet praktykuje zabawy w pojedynkę. Niektórzy martwią się, że masturbacja mogłaby być oznaką kłopotów w związku... Nic bardziej mylnego!

Mężczyźni i kobiety masturbują się niezależnie od stopnia zadowolenia z życia seksualnego i relacji z partnerami. Masturbacja nie jest symptomem tego, że dana osoba odczuwa niedosyt seksu, że żyje w alternatywnym świecie fantazji lub że ma romans. Masturbacja jest dodatkiem do życia intymnego, a nie jego substytutem.
Także, śmiało, rączki pod kołderkę, ale... Warto pogadać o tym z partnerką. Bo jak wynika z badań, niektóre kobiety były przekonane, że szczęśliwe pary, których życie seksualne dobrze się układa, nie powinny się masturbować. Mit!

I tutaj dochodzimy do jednych z ważniejszych informacji. Wiecie, czego najbardziej brakuje facetom w związkach? Komunikacji! Czułość i seks znajdują się dopiero na kolejnych miejscach. Komunikację również wskazały kobiet. Wśród szczęśliwych par wynik był podobny.

Reasumując: porozumiewanie się jest ogromnie ważne niezależnie od tego, czy ktoś żyje w szczęśliwym związku, czy nie. I tak jest na całym świecie. Respondenci z niemal każdego kraju, w którym przeprowadzono badania, stwierdzili, że największą bolączką w ich związku jest komunikacja. Brzmi znajomo? To wiecie, co z tym zrobić!
Książka dostępna pod linkiem

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Kompania Mediowa.