Serbia zatrzymała Portugalię. Wielka sensacja dziełem piłkarzy Luksemburga

Portugalia prowadziła w Belgradzie z Serbią 2:0, by zremisować 2:2 mecz na szczycie grupy A eliminacji piłkarskich mistrzostw świata w Europie. Gigantyczną sensację sprawił Luksemburg, który pokonał na Aviva Stadium w Dublinie Irlandię 1:0 (0:0), otwierając walkę o mundial najlepiej w swojej historii.
Gerson Rodrigues zapewnił Luksemburgowi sensacyjne zwycięstwo w Irlandii Fot. UEFA
Wielki hit odbywał się w Belgradzie, gdzie grały dwie najmocniejsze drużyny grupy A. Serbowie do przerwy byli bezradni, za to mistrzowie Europy zadali dwa ciosy i pewnie prowadzili. Już w 11. minucie wynik otworzył Diogo Jota, by podwyższyć na 2:0 dziewięć minut przed gwizdkiem. Gospodarze nie potrafili odpowiedzieć, ale pomogła przerwa.

Po niej Serbowie wyszli na murawę nastawieni bojowo do walki, a Aleksandar Mitrović już w 46. minucie strzelił bramkę kontaktową. Nie minął kwadrans i było już 2:2, bo Filip Kostić wpisał się na listę strzelców. Mistrzowie Europy roztrwonili prowadzenie i nie potrafili już przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Choć w doliczonym czasie gry strzelił Cristiano Ronaldo, ale sędziowie bramki... nie zauważyli. Obie ekipy przewodzą tedy w grupie A.

Serbia - Portugalia 2:2 (0:2)
Bramki: Aleksandar Mitrović (46), Filip Kostić (60) - Diogo Jota (11, 36)

Na Aviva Stadium w Dublinie gospodarze podejmowali w sobotę rozpoczynających udział w eliminacjach Luksemburczyków. Dość niespodziewanie bliżej gola i prowadzenia byli po pierwszej połowie goście, ale Irlandia zdołała dotrwać do przerwy. Po zmianie stron długo utrzymywał się bezbramkowy remis, aż Gerson Rodrigues w 85. minucie zapewnił triumf gościom.

Luksemburg sprawił tym samym gigantyczną sensację, wywożąc komplet punktów z Irlandii. W historii pojedynków obu ekip Irlandia wygrała wcześniej wszystkie dziesięć rozegranych. Tym razem historię napisali piłkarze kopciuszka, którzy jeszcze nigdy nie otworzyli tak udanie walki o mundial.

Irlandia - Luksemburg 0:1 (0:0)
Bramka: Gerson Rodrigues (85)