800 plus zamiast 500 plus? Czy możliwa jest waloryzacja świadczeń?
Ceny idą w górę, życie jest coraz droższe, a program 500 plus stoi w miejscu. Eksperci wyliczyli, ile mogłoby wynosić świadczenie po waloryzacji. Na razie brak jasnych deklaracji rządu w tej sprawie.
Według danych Centrum Analiz Ekonomicznych w ciągu pięciu lat od wprowadzenia programu “Rodzina 500 plus” ogólny poziom cen w Polsce wzrósł o około 13,3 proc. Dlatego coraz częściej pojawiają się głosy o potrzebie waloryzacji świadczeń.
Ile powinno wynosić 500 plus
Centrum Analiz Ekonomicznych wskazuje, że w zależności od przyjętej metody waloryzacji, kwota świadczenia na każde dziecko powinna powinna wynosić 567 lub 615 zł. “Eksperci zwracają uwagę, że niezależnie od tego, ile wyniosłaby ewentualna waloryzacja, to prawie 25 proc. jej kosztów trafiłoby do rodzin z górnych 20 proc. rozkładu dochodów, a jedynie około 12 proc. do rodzin zaliczających się do najuboższych 20 proc. populacji”- podaje Portalsamorzadowy.pl.
800 plus zamiast 500 plus?
Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP i były minister finansów w wywiadzie dla Business Insider Polska przyznaje, że program przyczynił się do znacznej poprawy warunków materialnych rodzin. Jednak trudno dopatrzyć się jego efektywności. Były minister finansów wskazuje, że w programie można wiele poprawić, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć między innymi na podniesienie samego świadczenia do 800 zł. Ekonomista wskazuje też potrzebne jest wsparcie kobiet planujących macierzyństwo oraz zwiększenie świadczeń niepieniężnych dla biednych rodzin, począwszy od wyprawek, pieluch, środków czystości, poprzez bezpłatne książki i komputery.
Bez politycznych deklaracji w sprawie 500 plus
Niestety sama dyskusja o waloryzacji 500 plus toczy się na razie głównie w mediach. Takie rozwiązanie rozważają eksperci, jednak politycy nie składają żadnych deklaracji. Marzena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, jasno stwierdziła, że aktualnie nie trwają prace nad podniesieniem wysokości tego świadczenia.
Podobne stanowisko zajął w marcu wiceminister Stanisław Szwed. W rozmowie z Super Expressem poinformował, że kwestie związane ze wsparciem rodzin będą jednym z elementów przygotowywanej przez rząd strategii demograficznej.
źródło: Portal Samorządowy/ Business Insider Polska