Ryzyko zakrzepicy po Covid-19 większe niż po szczepionce. Są najnowsze badania
Po niedawnych doniesieniach o wystąpieniu zakrzepów po szczepieniu przeciw koronawirusowi, wiele osób ma obawy. Na stronie internetowej Uniwersytetu Oksfordzkiego pojawiły się jednak raport rzucający nowe światło na ten temat. Okazuje się, że sama choroba Covid-19 może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów.
Zakrzepica po zachorowaniu na Covid-19
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali w czwartek raport, z którego wynika, że ryzyko wystąpienia rzadkich zakrzepów krwi – określanych także jako zakrzepica naczyń żylnych mózgu (CVT) – po zakażeniu COVID-19 jest około 100 razy większe niż normalnie oraz kilkakrotnie wyższe niż po szczepieniu lub po grypie.Obserwacji poddano ponad 500 tys. pacjentów z Covid-19. CVT pojawiało się średnio w 39 przypadkach na milion. Z kolei w grupie 480 tys. osób, którym podano pierwszą dawkę szczepionek mRNA (firm Pfizer lub Moderna), CVT wystąpiło w średnio 4 przypadkach na milion.
Uwzględniono też doniesienia o średnio 5 przypadkach CVT na milion osób zaszczepionych preparatem Oksford-AstraZeneca. W porównaniu z obecnymi szczepionkami na koronawirusa ryzyko to jest od 8 do 10 razy wyższe, a porównaniu z wartością wyjściową (całej badanej populacji) około 100 razy wyższe.
Badania prowadzone były pod kierunkiem profesora Paula Harrisona i dr Maxime'a Taqueta z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego i NIHR Oxford Health Biomedical Research Center. Raport jest dostępny na stronie internetowej uczelni.
Ryzyko zakrzepów po AstraZeneca
O ryzyku powstawania zakrzepów po przyjęciu szczepionki AstraZeneca wypowiadało się wielu specjalistów. Jak pisaliśmy jakiś czas temu w naTemat.pl, wątpliwości postanowił też rozwiać prof. Krzysztof Jerzy Filipiak, który jest kardiologiem, internistą, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Odniósł się przy tym do niedawno opublikowanego raportu EMA. Stwierdził, że prawdopodobieństwo zgonu w wyniku zakrzepicy jest niezwykle niskie. Zobrazował je wskazując, że zdrowa kobieta, która stosuje antykoncepcję hormonalną ma 500 razy większe ryzyko wystąpienia takiej choroby niż osoba, która otrzyma AstraZenekę.źródło: University of Oxford