Czego nie wiecie o Bartłomieju Wróblewskim? Kandydat na RPO wszedł na Mount Everest

Bartosz Świderski
Doktor prawa i zdobywca Korony Ziemi. Poznaniak z urodzenia i przekonania, a także poseł PiS, zwolennik ruchu pro-life i wolnościowy konserwatysta – tak Bartłomiej Wróblewski przedstawia się na Twitterze. Sejm właśnie wybrał go na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór następcy Adama Bodnara musi jeszcze zatwierdzić Senat. Co o nim wiemy?
Bartłomiej Wróblewski, nowy Rzecznik Praw Obywatelski kocha wspinać się po górach. 25 maja 2014 roku wszedł na Mount Everest. Fot. Facebook.com/Bartłomiej Wróblewski


Bartłomiej Wróblewski: wiek, wykształcenie, doświadczenie zawodowe

Bartłomiej Wróblewski ma 46 lat. Urodził się 13 marca 1975 roku w Poznaniu. Przez lata działał tam w Związku Harcerstwa Polskiego. W rodzinnym mieście skończył Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego, a potem studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym w 2011 roku obronił doktorat. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym.


Uczył się także na zagranicznych uczelniach (ukończył prawo państwowe na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn, a na Uniwersytecie Ottona i Fryderyka w Bambergu dokształcał się w zakresie europejskiego prawa wspólnotowego). Do 2009 roku zajmował się prawem europejskim i konstytucyjnym w Instytucie Zachodnim w Poznaniu.

"Wolnościowy konserwatysta" z radykalnymi poglądami, przeciwnik aborcji i zwolennik Żołnierzy Wyklętych

Jak pisaliśmy w natemat.pl, do tej pory Bartłomiej Wróblewski był dwukrotnie wybierany na posła i dwa razy dokonali tego wyborcy z Poznania.

Oprócz wykonywania obowiązków posła pracuje także jako nauczyciel akademicki. Działa na rzecz upamiętniania Żołnierzy Wyklętych i jest przeciwnikiem aborcji, a także szefem podkomisji "Stop pedofilii", która w jednym z kontrowersyjnych projektów proponuje m.in. rozszerzenie zapisów kodeksu karnego o ściganie edukacji seksualnej dzieci i młodzieży.

To Bartłomiej Wróblewski był autorem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, w którym wraz z innymi 119 posłami PiS chciał, by zapis, który zezwala na aborcję w przypadku ciężkich i letalnych wad płodu, był uznany za niezgodny z konstytucją.

Jak pisał Adam Nowiński z naTemat.pl, pamiętna stała się jego dyskusja w TK z sędzią Piotrem Pszczółkowskim.

Pszczółkowski chciał np. wiedzieć, z czego może wynikać różnica w liczbie aborcji w 2002 i 2019 roku.

– Czy nie widzi pan poseł związku pomiędzy tym, że może to być skorelowane z możliwościami diagnostycznymi? Czy to wynika z niedoprecyzowanego prawa czy z tego, że więcej takich prawdopodobieństw jesteśmy w stanie stwierdzić? – dopytywał.

– Myślę, że tutaj przyczyn jest kilka. Moja ocena, że 13-krotny wzrost liczby przypadków aborcji eugenicznej wynika z liberalizacji kryteriów nie jest moją oceną, ale jest przyjęta na podstawie badań. Wiemy, że przez długi czas były wahania co do tego, czy Zespół Downa czy Turnera są sytuacjami, które kwalifikują ciążę do przerwania. Tych przyczyn może być kilka – odpowiadał Wróblewski. W ogniu pytań sędziego TK poseł kilka razy używał stwierdzeń, że "nie jest lekarzem", "nie jest specjalistą".

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich prywatnie

W 2017 roku Bartłomiej Wróblewski poślubił Martę Królikiewicz. Uroczystość odbyła się w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich jest wielbicielem wspinaczki wysokogórskiej. Udało się mu zdobyć Koronę Ziemi (pomiędzy 1998 a 2014 rokiem). 25 maja 2014 w czasie wyprawy w Himalaje zdobył najwyższy szczyt na świecie, Mount Everest. Bartłomiejowi Wróblewskiemu, który od lat jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu, udało się wspiąć między innymi na:



Czytaj także: Kim jest kandydat na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich? Co wiemy o Bartłomieju Wróblewskim?