Być eko, czyli jak nie lać wody. Ta firma jako druga w Polsce otrzymała prestiżowy certyfikat AWS
Jak wynika z prognoz ONZ, do 2030 roku prawie połowa światowej populacji będzie żyła na obszarach o wysokim niedoborze wody. Myli się ten, kto myśli, że tylko rządy mają obowiązek podjąć działania, by zapobiec deficytowi jednego z podstawowych surowców na naszej planecie. Również prywatny biznes musi poczynić odpowiednie kroki, jeśli ma dojść do zahamowania i odwrócenia tego negatywnego trendu.
W Polsce jeszcze niewiele firm przeszło pozytywnie pełen audyt polityk gospodarki wodnej o tych rygorystycznych normach. Ostatnio globalnym certyfikatem AWS zrównoważonego zarządzania wodą został wyróżniony Philip Morris Polska. W naszym kraju jest to dopiero druga firma, której udało się spełnić wyśrubowane kryteria i wytyczne tego międzynarodowego certyfikatu.
Fabryka Philip Morris Polska w Krakowie•PMI
– Cieszymy się, że możemy realizować nasze cele, jak choćby racjonalne gospodarowanie zasobami wody, wspólnie z naszymi partnerami, przynosząc w ten sposób korzyść dla całej gospodarki krajowej – komentuje otrzymaną dla krakowskiej filii PMI certyfikację Wojciech Niewierko, Członek Zarządu ds. Relacji Zewnętrznych Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.
Racjonalna gospodarka zasobami wodnymi przez PMI w Polsce koncentruje się na 5 obszarach certyfikatu AWS. Są to "dobre zarządzanie wodą", "zrównoważony bilans wodny", "dobra jakość wody", "ważne obszary związane z wodą" oraz "bezpieczna sanitacja wody i higiena dla wszystkich". Poza zmianami wprowadzanymi w zakładzie produkcyjnym (m.in. dodatkowe wodomierze do monitorowania i wykrywania wycieków) producent wyrobów tytoniowych wdraża też proekologiczne rozwiązania w "terenie".
Pod swoim szyldem prowadzi program sadzenia drzew, którego celem jest utrzymanie zdrowego ekosystemu wodnego na terenach zielonych krakowskiej fabryki. Organizuje też cykliczne warsztaty edukacyjne dla swoich pracowników. Ponadto z dostawcą usług wodnych, czyli Wodociągami Miasta Krakowa, współtworzy kampanie informacyjne promujące praktyki racjonalnego gospodarowania wodą.
Standard AWS składa się z 5 kroków, których wykonanie prowadzi do poprawy w 5 obszarach zarządzania gospodarką wodną•Alliance for Water Stewardship (AWS)