Badacze ustalili, co zdradza nasz głos. Już przy pierwszym spotkaniu ujawniamy intymny fakt

Alicja Cembrowska
Koniec z "co pierwsze zobaczyłeś na obrazku, zdradza sekrety twojej osobowości". Teraz badacze odkryli, że wystarczy coś powiedzieć, by ujawnić intymne fakty o sobie...
Czy głos zdradza cechy naszej osobowości? Naukowcy twierdzą, że może tak być Fot. Pexels / Lisa Fotios
Międzynarodowy zespół ekspertów zrobił analizę nagrań głosu 2000 osób i ich cech osobowościowych. Wniosek? Niski głos bezpośrednio wiąże się z wyższym poziomem socjoseksualności, czyli otwartości na przygodny seks.

"Osobowość może przynajmniej częściowo wyrażać się w wysokości głosu u mężczyzn i kobiet. Dostarczamy pierwszych dowodów na to, że wysokość głosu może być ważną wskazówką dla przynajmniej niektórych samozgłaszanych cech osobowości, w tym ekstrawertyzmu, dominacji i orientacji socjoseksualnej" – piszą autorzy w artykule opublikowanym w "Journal of Research in Personality".

Co "mówi o nas" niski głos?

Zatem głos głęboki jest dla innych sygnałem, że jesteśmy raczej ekstrawertyczni i lubimy dominować. Ma to oczywiście wpływ na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie.


Za prawdopodobny powód badacze z University of Glasgow, University of Strathclyde, ale także z instytutów w Niemczech, Danii, Kanadzie i USA, uznali testosteron.

"Jednym z możliwych wyjaśnień naszych ustaleń jest to, że wyższy poziom testosteronu jest związany z niższym głosem i bardziej nieograniczoną orientacją socjoseksualną" – mówi Julia Stern z Uniwersytetu w Goettingen.

Podobne badanie z 2020 roku wykazało, że niższa wysokość głosu u mężczyzn wiąże się z wyższym poziomem testosteronu, jednak związek ten w przypadku kobiet "wydaje się mniej jasny".

Badania głosu

Zespół powtórzył analizę. Wyniki ponownie wskazały, że uczestnicy o niższej wysokości głosu byli bardziej dominujący, ekstrawertyczni i mniej skrępowani w kontekście socjoseksualnym.

Badania nad głosem trwają od lat. W 2012 roku sprawdzono, jak wysokość głosu wpływa na nasze wybory polityczne. Uczestnicy przyznali, że wolą głosować na polityków o niskim głosie. Według nich brzmią inteligentniej i uczciwiej. W innych analizach sprawdzono zarobki prezesów i prezesek dużych firm. Osoby o niskim głosie zarabiały więcej.

Naukowcy utrzymują, że przynajmniej częściowo możemy poznać cechy osobowości na podstawie głosu. Badania będą zatem powtarzane. We wspomnianych analizach to badani określali swoje cechy za pomocą kwestionariusza. W kolejnych analizach mają zostać wzięte pod uwagę oceny obiektywnych obserwatorów.

Źródło: focus.pl