60 proc. mieszkańców zaszczepionych! Malta staje się najbezpieczniejszym kierunkiem na wakacje

Alicja Cembrowska
Coraz więcej osób na całym świecie przyjmuje szczepionkę, a to sprawia, że coraz więcej osób zaczyna planować wakacyjne wyjazdy po długich miesiącach spędzonych w domu. Jeżeli marzy Wam się kierunek bezpieczny, a jednocześnie nieustępujący widokami dalekim tropikom, to jest taka wyspa na Morzu Śródziemnym...

Wyspa, która czaruje

W Malcie po prostu trudno się nie zakochać. Wąskie urokliwe uliczki aż się proszą, żeby na nich przystanąć i napić się chłodnego napoju i... najpewniej już na początku czerwca zapełnią się spragnionymi pięknych widoków turystami. Wszystko za sprawą narodowego programu szczepień, w ramach którego już 60% dorosłych mieszkańców wyspy otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Codziennie odsetek zaszczepionej populacji wzrasta o 0,8%, a rząd dokłada wszelkich starań, aby to tempo jeszcze przyspieszyć.


Obecnie na Malcie otwarte są sklepy, restauracje i obiekty usługowe, a w ciągu następnych tygodni łagodzone będą kolejne obostrzenia. To pierwszy kraj, który udostępnił rejestrację na preparaty dla ogółu populacji. 93% mieszkańców powyżej 85. roku życia jest już zaszczepionych, kolejne roczniki przekraczają 80%, a teraz trwają zapisy osób 30+. W połowie maja mogą rejestrować się osoby powyżej 16 roku życia.

– Wszystkie działania wskazują na to, że 1 czerwca 2021 r. Malta będzie mogła powitać z powrotem turystów przy jednoczesnym łagodzeniu obostrzeń. Malta Tourism Authority przygotowała wiele programów w ramach Planu Odbudowy Turystyki, których celem jest zapewnienie turystom, hotelom i wszystkim organizatorom wycieczek bezpiecznych, zdrowych i bardzo wyczekiwanych wakacji – mówi Johann Buttigieg, dyrektor generalny MTA.

Bezpieczne wakacje? Na Malcie to gwarantowane

Rosnąca grupa osób zaszczepionych nie oznacza oczywiście, że możemy ogłosić "koniec pandemii". Dla wielu jednak to powiew nadziei, że już niebawem będziemy bezpieczni i zaczniemy wracać do nowej, ale jednak normalności. Teraz nadal musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad i obostrzeń.

Malta zajmuje wysokie miejsce w Europie pod kątem liczby wykonanych testów, dlatego pozostaje jednym z najbezpieczniejszych krajów do podróżowania.

Maltańskie lotnisko, gastronomia, hotele (brak restrykcji pod względem obłożenia) i atrakcje turystyczne dostosowały się do nowego reżimu sanitarnego i funkcjonują z zachowaniem dodatkowych, pandemicznych standardów higieny i bezpieczeństwa – kraj wdrożył protokoły bezpieczeństwa "Sunny&Safe COVID".

Wszystkie obiekty turystyczne i usługowe zostały wyposażone w ogólnodostępne płyny dezynfekujące, jednorazowe ręczniki papierowe, bezdotykowe terminale płatnicze oraz szyby oddzielające pracowników od klientów. Klamki, poręcze, przyciski są regularnie dezynfekowane.

Czy bez problemu dostaniemy się na wyspę? Malta obecnie stosuje podział krajów według stopnia bezpieczeństwa. Powstały trzy listy: zielona, bursztynowa i czerwona. Są one regularnie aktualizowane zgodnie z zaleceniami odpowiednich organów – wszystkie informacje znajdziesz na stronie Visit Malta.

W zależności od tego, na jakiej liście znajduje się kraj osoby planującej podróż na Maltę, od 1 czerwca podróżnego obowiązują poniższe restrykcje Obowiązek posiadania ze sobą dowodu potwierdzającego pełne zaszczepienie jest uzależnione od tego, czy Zielone Zaświadczenie Cyfrowe zostanie zatwierdzone i uchwalone przez Unię Europejską. Dalsze szczegóły, w tym data obowiązywania powyższego przepisu, zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie.

Czy na Malcie trzeba nosić maseczkę?

Obecnie noszenie masek ochronnych jest obligatoryjne we wszystkich miejscach publicznych, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Nie ma jednak obowiązku noszenia masek na plaży lub podczas pływania. W najbliższych tygodniach planowane jest zniesienie nakazu noszenia masek na świeżym powietrzu, jak tylko zostanie osiągnięta odporność zbiorowa. Noszenie masek w pomieszczeniach zamkniętych i w środkach transportu publicznego będzie nadal wymagane.

Środki transportu, podobnie jak miejsca publiczne, są ozonowane, a taksówki i wynajmowane samochody dokładnie czyszczone i odkażane po każdym kliencie.
Od 1 czerwca na Malcie obowiązywać będzie również program motywacyjny dla turystów indywidualnych. Czekają na nich zniżki, jeżeli rezerwacji dokonają bezpośrednio na stronie hotelu 3, 4 lub 5-gwiazdkowym. Zniżki nie obowiązują, jeżeli zrobimy to za pośrednictwem biura podróży lub systemu rezerwacji strony trzeciej.
Fot. materiały prasowe
Turyści, którzy zdecydują się zatrzymać w 5-gwiazdkowym hotelu, otrzymają zniżkę 200 euro od osoby (50% pokrywa Maltańska Organizacja Turystyczna i 50% hotel). Kolejno w 4-gwiazdkowym hotelu zniżka wynosi 150 euro, a w 3-gwiazdkowym – 100 euro. Bonus będzie 10%większy dla turystów, którzy zamieszkają na wyspie Gozo.

Każdy hotel sam decyduje, czy bonifikata zostanie zastosowana przy rezerwacji, czy przy wymeldowaniu i na jakie dodatkowe usługi może być wykorzystana (gastronomia, zniżki na noclegi, wellness, spa). Ostateczny rachunek zostanie pomniejszony o wysokość oferowanej zniżki.

Dlaczego warto spędzić wakacje na Malcie?

Jeżeli bym napisała, że dlatego, że jest tam pięknie, to jakbym nie napisała nic. Malta zadziwia architekturą, pogodą, pięknymi plażami. Sama nie wiem, co zrobiło na mnie większe wrażenie – Valletta, malutka stolica, która posiada aż 320 zabytków, co czyni ją jednym z najbardziej zagęszczonych zabytkami miast czy charakterystyczna, trochę pustynna przyroda i przejrzyste morze.
Fot. materiały prasowe
Na pewno ogromnym plusem Malty jest pogoda – to aż 300 słonecznych dni w roku, więc do późnej jesieni możemy korzystać z uroków tego kraju.

Valletta to jedno z bardziej klimatycznych miejsc na świecie. Zapewniam, że przez kilka pierwszych minut nie będziecie wiedzieli, gdzie podziać wzrok. Błądzenie po szachownicy uliczek, odkrywanie zabytków, kapliczek, małych sklepików, klimatycznych restauracji może zająć długie godziny, a to i tak będzie mało.

Stolica Malty jest gratką dla miłośników architektury i designu: można tu znaleźć dobrze zachowane średniowieczne fortece, muzea sztuki współczesnej otwarte w oryginalnych wnętrzach murów miejskich, forty, kościoły, pałace (Pałac Wielkich Mistrzów), parki (Górne Ogrody Barrakka to jedna z ważniejszych atrakcji w Valletcie!). To także tu możecie zobaczyć obrazy Caravaggia w Katedrze św. Jana Chrzciciela wybudowanej w latach 1573-78 roku.

Historia Malty sięga czasów fenickich, a na jej architekturę wpływali Rzymianie, Grecy, Arabowie, Normanowie, Sycylijczycy, Francuzi, Zakon Maltański i Brytyjczycy. Z tej mieszanki powstało coś niesamowitego i czuć to na każdym kroku.

Tego nie przegap na Malcie!

Absolutnie fantastyczna atrakcja znajduje się poza murami stolicy. To stosunkowo niedawno odkryte budowle megalityczne, które wskazują, że historia Malty sięga 7000 tysięcy lat wstecz. Sześć z tych obiektów, pochodzących z różnych okresów, zostało wpisanych na listę UNESCO (m.in. Ggantija, Hagar Qim, Mnajdra).

Najstarsze pochodzą z ok. 3600 roku p.n.e., co oznacza, że są starsze niż piramidy w Egipcie. To najstarsze budowle w Europie i jedne z najstarszych na świecie! Potocznie nazywane są świątyniami, ale tak naprawdę nie ma pewności co do ich przeznaczenia.
A jeżeli będziecie zmęczeni chodzeniem uliczkami i zwiedzaniem fantastycznych budowli, z pewnością zachwycą was maltańskie plaże.
Piękna, piaszczysta Golden Bay to plaża położona przy klifie w północno-zachodniej Malcie. Znajduje się w dziewiczej i niezagospodarowanej okolicy, a piasek ma jasnokremowy kolor. Błękitne morze i klify otaczające zatokę zapewniają doskonałe warunki do nurkowania z rurką. Równie pięknymi sąsiadkami Golden Bay są Ghajn Tuffieha i Gnejna.
Fot. materiały prasowe
Nie przegapcie również systemu podziemnych korytarzy i jaskiń znajdujących się nad taflą morza w pobliżu miejscowości Żurrieq – czyli Blue Grotto. Błękitna Grota to miejsce stworzone przez naturę. Imponuje skalnymi komnatami, jednak największe wrażenie robią tańczące na wodzie promyki słońca, sprawiające, że naszym oczom ukazują się najróżniejsze odcienie turkusu.

Na listę wpiszcie również najwyższe miejsce na Malcie, czyli klify Dingli (imponujące 253 m n.p.m), Mdinę (Ciche Miasto) i Rabat, które spodobają się entuzjastom klimatycznych miasteczek, wycieczkę promem na Gozo, spacer po XVIII-wiecznej promenadzie Valletta Waterfront we Florianie, obserwację kolorowych rybackich łódeczek (luzzu) i największy na Malcie targ rybny w Marsaxlokk, Qbajjar Bay i baseny solankowe na północnym wybrzeżu Gozo i Inland Sea, czyli zatokę w zachodniej części, Ta Pinu w miejscowości Għarb.
Fot. materiały prasowe
Dla tych, którzy szukają ciszy i odosobnienia, idealną propozycją będzie natomiast Ghasri Valley (Wied il-Ghasri) – to wąwóz morski na Gozo o długości około 250 metrów i szerokości od 15 do 30 metrów. Ze względu na bardzo odległe położenie i trudną dostępność, nie jest on popularną atrakcją wśród turystów.

Wymieniając zalety Malty, nie da się pominąć oczywiście... jedzenia! Sąsiedztwo Włoch sprawia, że w menu maltańskim znajdziemy sporo znajomych smaków – ryb, owoców morza, suszonych pomidorów, oliwek czy kaparów. Do tego makarony i pizze. Popularnym daniem Malty jest też timpana – zapiekanka przygotowywana, m.in. z makaronu, mięsa mielonego, sosu pomidorowego, żółtego sera i parmezanu.

Jeśli macie ochotę spróbować kilku specjałów maltańskiej kuchni podczas jednej wizyty w restauracji, warto zamówić "Maltese platter", czyli po prostu talerz specjałów wyspy w formie przekąsek. Co znajdziemy na talerzu? Poza wymienionymi wyżej oliwkami czy pomidorami – pastę z fasoli, maltańskie kiełbaski oraz kozi ser. Jako dodatek do przekąsek doskonale sprawdzi się maltański chleb, najlepiej z oliwą (Hobz biz-zejt).
Fot. materiały prasowe
A to wszystko popijcie "maltańskim królem napojów" – Kinnie. To bez wątpienia najpopularniejszy napój na Malcie. Jest lekko gazowany, ma specyficzny, bursztynowy kolor i doskonale gasi pragnienie w upalne dni. Charakterystyczny słodko-gorzkim smaku powstaje z połączenia naturalnych ekstraktów z gorzkich pomarańczy chinotto oraz kilkunastu aromatycznych ziół i przypraw.

Artykuł powstał we współpracy z MTA.