Sensacja w finale rozgrywek. Byki po raz pierwszy w historii mistrzem Polski!

Koszykarze Arged BMSlam Stali Ostrów Wielkopolski zostali po raz pierwszy w historii mistrzami Polski w koszykówce. W decydującym meczu numer sześć ograli na swoim terenie poprzednich mistrzów, Enea BC Zastal Zielona Góra 92:85 (34:13, 17:23, 21:17, 20:32) i wygrali całą rywalizację w play-off 4-2. Byki do triumfu poprowadził znakomity trener Igor Milicić, który objął zespół w grudniu 2020 roku.
Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski po raz pierwszy w historii została mistrzem Polski! Fot. Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski
Szósty mecz tegorocznych finałów Energa Basket Ligi mógł wyłonić mistrzów Polski 2021. Arged BM Slam Stal prowadziła w play-off już 3-1, by we wtorek przegrać po dwóch dogrywkach i horrorze z Eneą BC Zastalem 101:105, którego do wygranej poprowadził weteran Łukasz Koszarek. W czwartek ostrowianie mogli zostać mistrzem, a zielonogórzanie wyrównać stan rywalizacji na 3-3.

Naładowani energią i pałający chęcią rewanżu za ostatni mecz ruszyli do walki koszykarze Igora Milicicia, trafiali rzut za rzutem i już w pierwszej kwarcie znokautowali aktualnych mistrzów Polski 34:13. Kapitalnie grał Jakub Garbacz, który rzucił 14 punktów w kwarcie, w tym "trójkę" przez ręce Krisa Richarda. Zielonogórzanie od początku meczu znajdowali się pod kreską.

Ale nie dali się całkowicie zdominować, tylko podjęli walkę o zwycięstwo. Kwartę drugą rozpoczęli od serii 10:2, odrabiali straty z mozołem, ale James Florence i Josip Sobin czuwali nad wynikiem, utrzymując wysokie prowadzenie nad zastalowcami. Ci z każdą minutą drugiej odsłony byli coraz bardziej bezradni, przegrywali do przerwy 36:51 i musieli szukać chyba jakiegoś cudu.

W kwarcie trzeciej przewaga miejscowych szybko wzrosła do 20 punktów, trener Żan Tabak poprosił o przerwę, ale jego ludzie byli bezradni, zwłaszcza na dystansie. Miny koszykarzy mówiły wszystko, mieli zwyczajnie dość rywalizacji w finale. Wynik cały czas oscylował wokół 15-20 punktów przewagi ostrowian, którzy byli dziesięć minut od triumfu.

Kwarta numer cztery przyniosła zryw zielonogórzan, którzy zaczęli trafiać z dystansu i powoli odrabiali straty. A gdy Łukasz Koszarek i Skyler Bowlin trafili dwie kolejne "trójki", na dwie minuty przed końcem meczu strata mistrzów Polski wynosiła już tylko osiem punktów. W kluczowym momencie trafił jednak spod kosza Trey Kell (89:81), a

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski po raz pierwszy w historii została mistrzem Polski koszykarzy, wcześniej miała na koncie srebrny (2018) oraz dwa brązowe medale (2002, 2017). Tymczasem zielonogórzanie po roku panowania ustępują miejsca na tronie, wywalczyli w 2021 roku ósmy medal, a drugi srebrny. Złotych zgromadzili do tej pory aż pięć.

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - Enea BC Zastal Zielona Góra 92:85 (34:13, 17:23, 21:17, 20:32)
Sędziowali: Piotr Pastusiak, Michał Proc, Łukasz Jankowski
Stan rywalizacji w finale play-off: 4-1