W trzy sezony z II ligi na sam szczyt. Raków Częstochowa napisał niezwykłą historię

Trzy lata temu Raków Częstochowa pod wodzą Marka Papszuna rywalizował w II lidze. Dziś jest wicemistrzem Polski, po raz pierwszy w historii zajął w elicie miejsce na podium oraz wywalczył Puchar Polski. Również pierwszy w historii. Tak pod Jasną Górą fetują stulecie założenia klubu. Dziś Raków jest najlepszą obok Legii Warszawa polską drużyną.
Raków Częstochowa wygrał w tym roku Puchar Polski i został wicemistrzem kraju! Fot. Michal Ryniak / Agencja Gazeta
Poniedziałkowy szlagier PKO Ekstraklasy, czyli starcie drugiego Rakowa Częstochowa z czwartym Piastem Gliwice, miało znakomite znaczenie dla obu ekip. Częstochowianie dzięki wygranej mogli zapewnić sobie historyczne wicemistrzostwo Polski. Gliwiczanie rozsiąść się wygodnie na czwartej lokacie, która gwarantuje latem walkę o europejskie puchary. Remis korzystny był dla obu ekip, ale remis nikogo nie zadowalał.

Przed przerwą dominowali piłkarze Marka Papszuna, a już na początku kapitalną setkę miał Vladislavs Gutkovskis, który przegrał pojedynek z Frantiskiem Plachem. Słowak ratował skórę swojej drużynie, ale w 32. minucie skapitulował, bo Ivi Lopez znakomitym podaniem uruchomił Łotysza, a ten tym razem trafił w samo okienko. Drużyna gości zawodziła, do przerwy nie strzeliła celnie na bramkę.

W drugiej odsłonie Waldemar Fornalik dokonał zmian, wszedł na murawę Michał Żyro i Piast ruszył do ofensywy. Blisko szczęścia był w 64. minucie Tomasz Jodłowiec, ale trafił tylko w poprzeczkę bramki gospodarzy. Ci dobrze się bronili, ale też starali się groźnie kontrować i strzelili nawet bramkę na 2:0, ale arbiter nie mógł jej uznać po analizie VAR.

W 76, minucie po świetnej wrzutce efektownie do bramki gości strzelił Jakub Arak, który stojąc tyłem do bramki zdołał powietrzu trącić piłkę i skierować ją do bramki Piastunek. VAR wykazał, że nieznacznie dotknął piłki ręką i Daniel Stefański trafienia nie uznał. Do końca gry pozostał kwadrans, pod Jasną Górą trwało już nerwowe odliczanie do końca.

Wreszcie arbiter zakończył zawody, gospodarze runęli sobie w objęcia. Raków Częstochowa w drugim sezonie po powrocie do elity osiągnął swoje najwyższe w historii miejsce w PKO Ekstraklasie, po raz pierwszy znalazł się na podium i po raz pierwszy został wicemistrzem.

Zespół Marka Papszuna dorzucił do tego również Puchar Polski, zapisując się w historii. To pierwsze trofeum w stuletniej historii klubu, który przygotował okazały jubileusz. Gdy w 1921 roku zakładano w Częstochowie Racovię, nikt nie przypuszczał, że aż sto lat zajmie jej wdrapanie się na szczyt. Dziś obok Legii Warszawa Raków to najlepsza drużyna w Polsce.

Raków Częstochowa - Piast Gliwice 1:0 (1:0)
Bramka: Vladislavs Gutkovskis (32)